Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ROK LITURGICZNY CO? KIEDY? JAK i DLACZEGO?.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ROK LITURGICZNY CO? KIEDY? JAK i DLACZEGO?."— Zapis prezentacji:

1 ROK LITURGICZNY CO? KIEDY? JAK i DLACZEGO?

2 Najważniejszym obchodem liturgicznym jest EUCHARYSTIA.
CZYM JEST LITURGIA? To publiczne oddawanie czci Bogu Jedynemu w Jego Synu, przez Niego, z Nim. To udział w tym co dzieje się już teraz przed Bogiem w niebie, teraz tu na ziemi. Najważniejszym obchodem liturgicznym jest EUCHARYSTIA.

3 CZYM JEST ROK LITURGICZNY?
To liturgiczne przeżywanie na nowo historii zbawienia człowieka, którego dokonał Jezus Chrystus. To uporządkowane wspomnienie Jego historii, słów i czynów, w trakcie liturgii.

4 POCZĄTEK ROKU Liturgiczny początek roku przypada zawsze na I niedzielę Adwentu czyli pierwszą niedzielę po Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata.

5 OKRESY LITURGICZNE Adwent Okres Bożego Narodzenia
Czas zwykły w ciągu roku (cz. 1) Wielki Post Triduum Paschalne Okres Wielkanocny Czas zwykły w ciągu roku (cz. 2)

6

7 NAJCZĘŚCIEJ ZMIENIAJĄ SIĘ W LITURGII
Kolor szat liturgicznych, Nabożeństwa okresowe, Elementy Mszy świętej, Symbole właściwe danemu okresowi,

8 KOLORY W LITURGII Biel to kolor radości i odświętności, przejrzystości i światła. Koloru tego używa się w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy, w święta Chrystusa Pana i Matki Bożej, oraz w dni poświęcone aniołom i świętym. Jeżeli ksiądz ubiera się w biały ornat służba liturgiczna powinna założyć czerwone stroje. Czerwień to kolor ognia i miłości oraz kolor krwi. Jest używany w Niedzielę Palmową, Wielki Piątek i w uroczystości zesłania Ducha Świętego oraz we wspomnienia męczenników. Gdy ksiądz zakłada czerwony ornat również służba liturgiczna ubiera stroje w tym kolorze. Zieleń to kolor nadziei. Używamy go w niedziele i dni powszednie w okresie zwykłym roku liturgicznego. W tym wypadku podczas Eucharystii kolor szat ministrantów i księdza jest ten sam.

9 KOLORY W LITURGII Fiolet to kolor nawrócenia i pokuty. Używany jest w czasie Adwentu i w Wielkim Poście, jak również w nabożeństwach żałobnych i pogrzebach. Czerń jest kolorem żałoby. Może być używany podczas pogrzebu i we mszach świętych za zmarłych. W takim wypadku ministranci powinni założyć fioletowe lub czarne stroje. W trzecią niedzielę Adwentu oraz czwartą niedzielę Wielkiego Postu szaty liturgiczne celebransa mogą być w kolorze różowym w miejsce pokutnego fioletu. Wyrażana jest w ten sposób, pośrodku czasu pokuty - radość, którą zwiastują nam czytane w tych dniach fragmenty Pisma świętego. W tym czasie służba liturgiczna ubrana jest na fioletowo, zgodnie z wymogami okresu liturgicznego.

10 NABOŻEŃSTWA OKRESOWE Adwent – Roraty
Wielki Post – Droga krzyżowa, Gorzkie żale Czas zwykły: Maj- nabożeństwo Majowe, Apel jasnogórski Czerwiec – nabożeństwo Czerwcowe Październik – Różaniec, Apel jasnogórski Listopad – wypominki

11 CO JEST NAJWAŻNIEJSZE? Najważniejszym obchodem liturgicznym jest EUCHARYSTIA. Najważniejszymi świętami są WIELKANOC i każda NIEDZIELA, którą ją uobecnia. NIEDZIELA jest pierwszym dniem tygodnia, pamiątką zmartwychwstania Jezusa.

12 PODZIAŁ ŚWIĄT Obchody liturgiczne zależnie od znaczenia, jakie się im przypisuje, dzielą się na: uroczystości, święta i wspomnienia. Uroczystości zalicza się do głównych dni, a ich obchód rozpoczyna się w dniu poprzednim od I nieszporów. Niektóre uroczystości mają specjalny formularz Mszy wigilijnej, którego się używa wieczorem w dniu poprzedzającym uroczystość, jeżeli odprawia się Mszę w godzinach wieczornych. Niedziela w kalendarzu liturgicznym ma rangę uroczystości, stąd obchód świętowania niedzieli rozpoczyna się w sobotę I nieszporami niedzieli. Umożliwia to sprawowanie w sobotę wieczorem mszy według formularza niedzielnego. Obchód największych uroczystości Zmartwychwstania i Narodzenia Pańskiego trwa przez osiem dni.

13 PODZIAŁ ŚWIĄT Święta obchodzi się w granicach dnia naturalnego, nie mają zatem I Nieszporów, chyba że wypadają w niedziele zwykłe albo w niedziele okresu Narodzenia Pańskiego i zajmują ich miejsce. Wspomnienia dzielą się na obowiązkowe i dowolne. Wspomnienia obowiązkowe, które wypadają na dni wielkiego postu, można obchodzić tylko jako wspomnienia dowolne. Jeżeli w jednym dniu wpisano w kalendarzu kilka wspomnień dowolnych, można obchodzić tylko jedno z nich, a inne się opuszcza. W zwykłe soboty, w które nie wypada wspomnienie obowiązkowe, można obchodzić wspomnienie dowolne Najświętszej Maryi Panny.

14 CO TO JEST WIGILIA? Wigilia to rozpoczęcie obchodów świątecznych wieczorem dnia poprzedzającego. Jest częścią każdej uroczystości. Na jej obchód składają się I nieszpory oraz msza wigilijna. Wigilie mają np.: Boże Narodzenie, Wielkanoc czy Zesłanie Ducha Świętego lub każda niedziela,


Pobierz ppt "ROK LITURGICZNY CO? KIEDY? JAK i DLACZEGO?."

Podobne prezentacje


Reklamy Google