Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat: Święty Jan Chrzciciel - prorok adwentu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat: Święty Jan Chrzciciel - prorok adwentu."— Zapis prezentacji:

1 Temat: Święty Jan Chrzciciel prorok adwentu.

2 Wieniec adwentowy Ustawia się go koło ołtarza Na wieńcu są umieszczone cztery świece symbolizujące cztery niedziele adwentowe. Świece zapala się w kolejne niedziele Adwentu (najpierw jedną, potem dwie itd). Zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość na przyjście Chrystusa. Wiąże się to ze słowami Chrystusa, który określał siebie mianem „światłości świata".

3 Świeca roratnia Wysoka świeca koloru białego, przewiązana białą wstążką i udekorowana zielenią W kościołach umieszczana przy ołtarzu i zapalana w czasie roratnich Mszy Świętych. Symbolizuje Maryję, która w mroczny czas adwentowy w swoim łonie niesie światu Chrystusa - Światłość Prawdziwą.

4 Kolor szat w adwencie     III Niedziela Adwentu to Niedziela GAUDETE. Nazwa pochodzi od antyfony na wejście: "Gaudete in Domino", radujcie się w Panu. Szaty liturgiczne mogą być -wyjątkowo - koloru różowego. Teksty liturgii tej niedzieli przepełnione są radością z zapowiadanego przyjścia Chrystusa i odkupienia, Fioletowy - symbolizuje skruchę, pokorę i pokutę.

5 Notatka - W adwencie występują 2 kolory szat fioletowy i różowy.
- Świeca roratnia symbol Maryi niosącej światu Jezusa. - Wieniec adwentowy - 4 świece zapalane co tydzień, zapowiada przychodzącego Chrystusa. - Adwent- czas czuwania, modlitwy, pokuty i postu.

6 Praca domowa: jedno zadanie do wyboru
1.Narysuj w zeszycie jakie symbole kojarzą ci się z czasem adwentu. 2. Napisz co znaczy dla ciebie czuwać, oraz czy w naszym życiu ktoś nad nami czuwa podczas przerw w szkole, w domu, na boisku? 3.Napisz co oznaczają 4 świece w wieńcu adwentowym i dlaczego w każdą niedzielę zapala się o jedną więcej?


Pobierz ppt "Temat: Święty Jan Chrzciciel - prorok adwentu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google