Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ważne dla rodziców i uczniów!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ważne dla rodziców i uczniów!"— Zapis prezentacji:

1 Ważne dla rodziców i uczniów!
Jak walczyć ze stresem? Ważne dla rodziców i uczniów! "Stres jest dobry, kiedy Ty nad nim panujesz. Stres jest zły, kiedy On panuje nad tobą"

2 Spis treści 1. Co to jest stres? 2. Przyczyny stresu u dzieci 3.Jak sobie radzić ze stresem? 4. Stres szkolny cz Stres szkolny cz Kogo winić za stres? 7.Krótkie zakończenie

3 Co to jest stres? Stres to zespół procesów w systemie nerwowym i całym organizmie, które są reakcją na działanie bodźców lub różnego typu sytuacji trudnych np. niezwykłych, przykrych, bolesnych, zagrażających. Wyzwalające stres czynniki nazywane są stresorami. Wyróżnia się dwa rodzaje stresu: v    stres biologiczny (fizjologiczny, ustrojowy) – doświadczamy go w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Organizm uwalnia wówczas duże ilości adrenaliny – hormonu, który wywołuje pełną mobilizację narządów. v    stres psychologiczny (psychiczny) – pojawia się wskutek lęku przed utratą kontroli lub przed wymaganiami, które postrzegamy jako przerastające nasze możliwości. Może wywołać go pośpiech czy problemy w reakcjach z partnerami. Pojecie stres zostało wprowadzone przez kanadyjskiego uczonego H.Selye. Odkrył on zespół zmian przystosowawczych ustroju, będący reakcją na każdy nowy, silny lub szkodliwy bodziec działający na organizm. Zespół ten obejmuje m. in. wzmożenie procesów przemiany materii, wzrost ciśnienia krwi, poziomu cukru we krwi i inne podobne zmiany mające na celu przygotowanie organizmu do wzmożonych wymagań.

4 Przyczyny stresu u dzieci
bycie ofiarą kradzieży lub wymuszenia bycie świadkiem bójki utrata przyjaciela lub sympatii konflikt z kolegą, koleżanką zbyt wiele zadań domowych brak zadania domowego napisanie klasówki, do której nie jestem przygotowany wywołanie do tablicy występ publiczny odczuwanie głodu lub pragnienia otrzymanie prezentu lub pochwały samotne przebywanie w domu proszenie rodziców o pieniądze udział w spektaklu teatralnym zakup nowych butów lub sukienki

5 Stres szkolny cz.1 Scenariusz, który dotknął każdego z nas. Jakkolwiek, sytuacja mimo ,że wygląda groźnie, wcale taką nie jest. Raz - nauczyciel nie chce cię zjeść, ani pobić, tylko po prostu zadać kilka nieznacznych pytań. Dwa, że te pytania prawdopodobnie nie będą takie trudne, w końcu odpowiedzi na nie można znaleźć w twoim zeszycie - którego dla :-) Tak więc właściwie nie ma się czym przejmować. :-) swego nieszczęścia pewnie nie przeglądałeś :-). Trzy, nawet jeśli dostaniesz co ci się należało - jedynkę, świat się przez to nie zawali. Przecież będzie to tylko jeszcze jedna jedynka do kolekcji, jaką już zgromadziłeś, czyż nie? Jest bardzo wiele przyczyn powodujących stres związany z odpytywaniem, egzaminem. Najpopularniejszym powodem jest ten, o którym sam doskonale wiesz - po prostu nie uczyłeś się tego, o co NA PEWNO będziesz zapytany, wiec masz pełne prawo do tego, aby się bać. Nie ma na to innego rozwiązania, niż to, o którym sam dosko nale wiesz :-)... Ale są również sytuacje przeciwne, w których uczyłeś się, naprawdę się uczyłeś, długo, starannie, z pełnym sercem, a tu - trach. Pada twoje nazwisko i pustka to jedyna zawartość jaką wówczas niesiesz w głowie do tablicy. Niestety za odpowiedź typu, - "No przecież ja się uczyłem, uczyłem się panie profesorze" - nie dostaniesz dobrej oceny.

6 Stres szkolny cz. 2 Siąść owszem, nawet się położyć, płakać - niekoniecznie. Jeśli sytuacja jest faktycznie przegrana - to tylko na twój plus. Większość sytuacji, jakie napotkasz w życiu takimi będzie :-), więc im staranniej się od nich przygotujesz, im częściej będziesz przez nie przechodził i je przezwyciężał, tym większej wprawy w tym nabierzesz. Z którejkolwiek strony nie spojrzysz, sytuacja jest równie przegrana: - jutro klasówka - ty niewiele umiesz - nikt ci nie jest w stanie pomóc, bo każdy ryje aż miło. Słowem - siąść i płakać.

7 Kogo winić za stres? W całej tej wojnie ze szkolnym stresem biorą udział następujące osoby: nauczyciel Ty Sposób prowadzenia lekcji Twój sposób uczenia się Twój charakter Jego charakter Charakter sytuacji stresowej Te wszystkie chore postawy: postawa nauczycieli i twoja postawa wobec jakże chlubnego celu - twej wiedzy, umiejętności i momentów ich weryfikacji - rodzą tak gorzki owoc. Skrajnie niepotrzebny negatywny stres!

8 Jak radzić sobie ze stresem?
Dzieci przeżywające stres powinny: czytać książki stosować ćwiczenia rekreacyjne biegać chodzić na spacery rysować, malować ćwiczyć jeździć na rowerze chodzić do kina i teatru grać na instrumencie muzycznym spotykać się z kolegami chodzić z psem na spacer

9 Krótkie zakończenie Stres towarzyszy nam w ciągu całego życia. Pojawia się w sytuacjach jako trudne i wiąże się z przeżywaniem silnych napięć, odczuwanych jako przykre doznania. Stresu nie da się uniknąć, ale można się do niego przygotować, tak aby był jak najmniejszym obciążeniem. Można nauczyć się radzić sobie w sytuacjach trudnych tak skutecznie, by pokonywać stres, a nie być pokonywanym przez niego. Stres jest obecny w codziennym życiu i łatwo go rozpoznać. Szkoła, praca, relacja z ludźmi, sytuacja ekonomiczna, wypadki losowe mogą być źródłem różnorodnych napięć. Stres jest naszym naturalnym odruchem na pojmowanie świata fizycznego, psychicznego oraz emocjonalnego. Stres jest reakcja obronną organizmu, mobilizuje do działania, daje nam nowe siły. Staje się problemem, gdy trwa zbyt długo i zamiast aktywizować, wyczerpuje organizm. Wtedy trzeba z nim walczyć.


Pobierz ppt "Ważne dla rodziców i uczniów!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google