Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Klaudia Jankowska kl. II e

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Klaudia Jankowska kl. II e"— Zapis prezentacji:

1 Klaudia Jankowska kl. II e
Biegi długie Klaudia Jankowska kl. II e

2 Cofnijmy się wstecz … Gdyby spojrzeć na to, jak rozwijał się człowiek na łamach historii, to nie trudno zauważyć, że to właśnie bieg jest najstarszą konkurencją sportową. Ludzie musieli polować, uciekać i gonić tylko po to, aby przeżyć. Pokonywali wiele kilometrów nie zdając sobie oczywiście sprawy, że biorą udział w tworzeniu jednej z najbardziej później popularnych konkurencji lekkoatletycznych - biegów długich.

3 Biegi długie Biegi długie odbywają się na dystansach 3000m (konkurencja „nieolimpijska”), 3000m z przeszkodami, 5000m, m i maraton (42 195m). Wszystkie biegi lekkoatletyczne do m odbywają się na 400 – metrowej bieżni stadionu, start i meta biegu maratońskiego znajduje się na stadionie, natomiast trasa wiedzie przez ulice i okolice wielkich aglomeracji. Organizowane są też okolicznościowe i pokazowe biegi uliczne na dystansach od 1500m do m.

4 Bieg na m Bieg na m – konkurencja lekkoatletyczna, zaliczana do biegów długich. Zawodnicy pokonują 25 okrążeń bieżni stadionu. Ten wyścig jest adaptacja biegu na dystansie 6 mili (9656m), doskonale nadaje się do sprawdzenia wytrzymałości człowieka. Konkurencja rozgrywana jest przez mężczyzn od Igrzysk w Sztokholmie w 1912, natomiast przez kobiety dopiero od 1988.

5 Bieg na 5000 m Bieg na 5000 m - Zawodnicy pokonują 12,5 okrążeń bieżni stadionu. Konkurencja rozgrywana jest przez mężczyzn od Igrzysk w Sztokholmie w 1912, natomiast przez kobiety dopiero od 1996 (wcześniej na Igrzyskach w 1984, 1988 i 1992 biegały na krótszym dystansie 3000 m).

6 Bieg na 3000m z przeszkodami
Bieg na 3000 m z przeszkodami - konkurencja lekkoatletyczna, w którym zawodnicy biegną siedem i pół okrążeń stadionu, pokonując na każdym razem pięć przeszkód: cztery płoty o wysokości 91,4 cm dla mężczyzn i 76,2 cm dla kobiet oraz rów z wodą poprzedzony płotem o tej samej wysokości co pozostałe płoty. Ta konkurencja zrodziła się w Oxfordzie, około roku 1850, i początkowo imitowała wyścig konny. Pierwotny dystans wynosił 2 mile (3218 m), z plotkami, i innymi przeszkodami. Podobnie jak dżokeje, zawodnicy mieli handicap wagowy, którego nie mogli przekroczyć.

7 Półmaraton Półmaraton – bieg na dystansie 21 km i 97,5 metra. Zawodnicy pokonują dystans równy połowie długości biegu maratońskiego po ulicach miasta, w którym bieg jest organizowany. Półmaraton rozgrywany jest tylko jako bieg uliczny, często przeznaczony dla wszystkich bez względu na wiek i stopień wytrenowania. W historii rozegrano 14 edycji Mistrzostw Świata w półmaratonie. Ostatnie odbyły się 1 października 2005 w Edmonton.

8 Maraton Maraton jest zaliczany do dyscyplin olimpijskich jak i masowych biegów ulicznych. Jest to bieg na dystansie 42 km 195 metrów. Największe maratony odbywają się: w Europie - w Berlinie (około 35 tys. uczestników), a w Polsce - w Poznaniu (4338 uczestników w 2009 r.). Bieg maratoński mężczyzn tradycyjnie kończy każde igrzyska olimpijskie.

9 Zasady ogólne Poprzez właściwe żywienie sportowca należy dążyć do tego aby cała przemiana podstawowa, praca wykonywana w czasie treningu czy zawodów oraz wszystkie czynności poza sportowe były zbilansowane energetycznie. Zapotrzebowanie kaloryczne zawodnika uprawiającego wyczynowo biegi długodystansowe wynosi od 4500 do 5200 kalorii i taką ilość zużytej energii należy pokryć produktami spożywczymi. Nie należy również zapominać o witaminach i solach mineralnych. W higienie żywienia należy dbać również o właściwy podział składników pożywienia na białka, tłuszcze i cukry.

10 Skutki niepożądane Jak wiadomo bieganie na długich dystansach może kończyć się licznymi kontuzjami. Na przykład częste bieganie na twardej bieżni lub trening na sucho bez właściwego obuwia amortyzującego kontakt z twardym podłożem prowadzić może do przeciążenia układu mięśniowo-stawowego. Niekorzystnie na stan ścięgna wpływa również długotrwałe bieganie po twardym lub zbyt miękkim podłożu. Dążyć należy do maksymalnego zmniejszenia ciężaru obuwia startowego.

11 Czy wiesz że? W 1923 roku Frances Hayward jako pierwsza kobieta ukończyła bieg maratoński – czas 11 godz. 35 min. Jest to jednak nieoficjalny wynik, gdyż oficjalnie nie dopuszczoną ją do biegu. Trzy lata później w maratonie pobiegła Brytyjka, Violet Percy i to ją uznaje się za pierwszą kobietę, która oficjalnie ukończyła maraton. Potem jedna nastąpiła bardzo długa przerwa w startach kobiet, bo aż do roku Jej powodem były przypuszczenia, że tak długie biegi są przyczyną bezpłodności. Zresztą nawet nie tak długie biegi, bo kobietom pozwolono biegać na co najwyżej 800 metrów.

12 Droga fascynująca tak jak i cel
W dzisiejszych czasach biegi maratońskie są rozgrywane w bardzo ciekawych lokalizacjach i miejscach. Fani długodystansowego biegania mogą zmierzyć się ze swoimi słabościami m.in. na pustyni (w ramach Sahara-Marathon w Tunezji), w temperaturze sięgającej nawet -30 st., biegając po zamarzniętym Jeziorze Bajkał (Ice Marathon w Rosji), przemierzając Wielki Mur Chiński (Wall-Marathon), czy odwiedzając w czasie jednego biegu Europę i Azję (Euro-Asia Marathon, z trasą wiodącą przez most na Bosforze).

13 Wiara w zwycięstwo i własne siły
Haile Gebrselassie światowy biegacz który odniósł wiele sukcesów - startując w czerwcu 2007 w Ostrawie na mitingu Grand Prix IAAF ustanowił rekord świata w biegu godzinnym. W ciągu 60 minut pokonał dystans 21 km i 285 m. Jako dziecko codziennie pokonywał trasę 10 km do szkoły oczywiście biegiem, jego ojciec nie pozwalał mu biegać uważał że to strata czasu zabawa nie praca."Geb" w pierwszych zawodach wystąpił jako 14 latek w biegu na 1500m na starcie był najmniejszy i najmłodszy, nikt nie dawał mu szans a on odstawił wszystkich pół stadionu. Przez całe dzieciństwo biegał na bosaka podobnie jak wszystkie dzieci w Etiopii, Haile uważa ze lepiej biegać bez butów niż w nieodpowiednich.


Pobierz ppt "Klaudia Jankowska kl. II e"

Podobne prezentacje


Reklamy Google