Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MARATON.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MARATON."— Zapis prezentacji:

1 MARATON

2 Bieg maratoński bieg na dystansie 42 km 195 metrów.
MARATON Bieg maratoński bieg na dystansie 42 km 195 metrów.

3 Pochodzenie nazwy Nazwa pochodzi od miejscowości Maraton w Grecji.
Po zwycięskiej dla Greków bitwie z Persami pod Maratonem w 490 p.n.e., armia perska zaokrętowała i wypłynęła w kierunku bezbronnych Aten. Posłaniec Filippides pobiegł do Aten, by obwieścić zwycięstwo i poinformować Ateńczyków, że płynie ku nim flota perska. Po przekazaniu tej wiadomości padł martwy.

4

5 W rzeczywistości dystans między Maratonem, a Atenami wynosi 37 km, jednak postanowiono tę liczbę "zaokrąglić". W pierwszych igrzyskach bieg maratoński był rozgrywany na dystansie 40 km. Na igrzyskach w Londynie dystans zwiększono o 2195 metrów (przesuwając metę w pobliże miejsca, gdzie na trybunach siedziała królowa brytyjska).

6

7 Maraton uliczny Od przeszło 100 lat na ulicach największych miast świata rozgrywane są masowe biegi uliczne m.in. na dystansie maratońskim. W przeciwieństwie do igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, w maratonach ulicznych udział może wziąć każdy. W największych imprezach (Londyn, Nowy Jork, Boston, Chicago, Wiedeń, Berlin) uczestniczy przeszło 30 tys. biegaczy zawodowców i amatorów.

8

9 Obecnie maratony rozgrywane są praktycznie na całym świecie nawet w miejscach tak ekstremalnych jak:
pustynia (Sahara-Marathon w Tunezji) czy biegun (Antarktika-Marathon). Są też Ice-Maraton (po jeziorze Bajkał przy temp. -30 st. C) czy Wall-Marathon (po Wielkim Murze Chińskim).

10

11

12 Najlepsze czasy Mężczyźni Kobiety

13 Najlepsza polska biegaczka:
Maratony biegają też ludzie starsi. Rekordzistą świata na tym dystansie w kategorii wiekowej 81 lat i wyżej jest Polak Jerzy Kuszakiewicz (obecnie 96 lat). Najlepsza polska biegaczka: Wanda Panfil Mistrzyni Świata w 1991 w Tokio w maratonie z czasem 2:29,53 Jedyny polski finalista olimpijski: 7. Jan Huruk 2:14:

14

15 GALERIA ZDJĘĆ

16

17

18

19

20

21

22 Wykonanie: Ania Złocka 2E


Pobierz ppt "MARATON."

Podobne prezentacje


Reklamy Google