Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

prezentacja o zaburzeniach odżywiania

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "prezentacja o zaburzeniach odżywiania"— Zapis prezentacji:

1 prezentacja o zaburzeniach odżywiania
Anoreksja i bulimia prezentacja o zaburzeniach odżywiania

2 Jadłowstręt psychiczny
Anoreksja to zaburzenie odżywiania polegające na celowej utracie wagi wywołanej i podtrzymywanej przez osobę chorą. Anoreksja to nie kaprys nastolatki, która chce upodobnić się do modelek z pierwszych stron kolorowych gazet. Anoreksja to poważne zaburzenie psychiczne, które w skrajnych przypadkach może doprowadzać nawet do śmierci.

3 Specjaliści wyróżniają trzy czynniki charakterystyczne dla anoreksji:
Niechęć do utrzymania zdrowej wagi ciała – do osoby cierpiącej na anoreksję nie docierają argumenty mówiące o wyniszczaniu własnego organizmu, jej nadrzędnym celem jest obsesyjna kontrola nad własnym ciałem i szczupła sylwetka, zdrowie nie ma przy tym znaczenia; Intensywny lęk przed przybraniem na wadze – osoby cierpiące na anoreksję stają na wadze nawet kilka razy dziennie, każdy, nawet minimalny przyrost masy ciała odbierają jako osobistą porażkę, na którą reagują silną złością i rozczarowaniem; Zaburzony obraz własnego ciała – anorektyk stając przed lustrem nie widzi swojego ciała takim, jakie jest ono w rzeczywistości, jego umysł wytwarza odmienny obraz sugerujący, że jest kilka kilogramów do zrzucenia świadczących o niedoskonałości, nad którą trzeba pracować.

4 Kto jest najbardziej zagrożony anoreksją?
Na anoreksję cierpią ludzie we wszystkich grupach społecznych, wiekowych i etnicznych, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jednak ponad 90 proc. przypadków osób dotkniętych tym zaburzeniem stanowią kobiety. Wizerunek szczupłej sylwetki kobiecej prezentowanej w mediach wpływa na ich postrzeganie samych siebie; zaczynają odczuwać presję i za wszelką cenę dążą do osiągnięcia ideału z telewizji i kolorowych czasopism.

5 Objawy anoreksji: Dieta pomimo szczupłej sylwetki
Obsesja na punkcie kalorii Kłamstwa dotyczące ilości spożywanego jedzenia Niecodzienne zachowania związane z jedzeniem Duży spadek masy ciała Ciągłe krytykowanie własnego wyglądu

6 Skutki anoreksji: wahania nastroju, a nawet depresja
brak energii, apatia anemia problemy z pamięcią i koncentracją wysuszona skóra, osłabienie włosów i paznokci zwolnienie czynności serca i tętna bezpłodność obniżona zdolność wykonywania pracy fizycznej zaburzenia cyklu menstruacyjnego, całkowita utrata miesiączki osłabienie kości, większa ich łamliwość hamowanie wzrostu u młodych osób problemy ze snem

7 Bulimia to zaburzenie odżywiania polegające na występujących co jakiś czas napadach obżarstwa oraz następujących po nich epizodach wymiotowania, ćwiczeń fizycznych, stosowania leków przeczyszczających.

8 Objawy bulimii: Brak kontroli nad napadami obżarstwa
Sekrety wokół nawyków żywieniowych Chory zjada niewiarygodnie duże porcje jedzenia, bez zauważalnej zmiany wagi Wizyty w łazience po posiłkach Wycieńczające ćwiczenia fizyczne Stosowanie preparatów przeczyszczających

9 Ankieta na temat zaburzeń odżywiania przeprowadzona w szkole
Ankieta została przeprowadzona wśród uczniów klas I i II liceum. Tylko 23% uczniów wybrało poprawne odpowiedzi na pytanie dotyczące liczby kobiet chorujących na anoreksję (obecnie jest to 2% populacji młodych kobiet) i 26% uczniów na pytanie dotyczące liczby chorych na bulimię (2,5% populacji). Źródło: statisticbrain.com

10 Wyniki ankiety Z ankiety wynika, że większość uczniów wie co to jest anoreksja i bulimia, ale nie zdają oni sobie sprawy z tego, jakie skutki niosą ze sobą te choroby.

11 Pytania dodatkowe W NASZEJ ANKIECIE ZADALIŚMY TEŻ KILKA PYTAŃ DOTYCZĄCYCH ANOREKSJI, BULIMII, LUDZI NA NIE CHORYCH ORAZ SPOSOBÓW ICH ZAPOBIEGANIA Czym twoim zdaniem jest bulimia? „Bulimia to zaburzenie odżywiania polegające na zwracaniu jedzenia, które właśnie się zjadło z poczucia winy, że się je zjadło. Bulimik je napadami, w dużych ilościach.” Co rozumiesz pod pojęciem anoreksja? „Anoreksja to zaburzenie odżywiania polegające na postrzeganiu swojego ciała jako zbyt grube. To choroba podłożu psychicznym, przekładająca się na ciało. Przejawia się wstrętem do jedzenia, przeliczaniem kalorii, przesadnym pilnowaniem tego co się je.” Jak postrzegasz człowieka chorującego na anoreksję lub bulimię? „Osobiście znam takich ludzi i uważam, że to poważny problem. Jest to choroba o podłożu psychicznym, należy takich ludzi otoczyć opieką.” Co twoim zdaniem robić, aby zapobiec anoreksji? „Zwiększać świadomość ludzi, że każdy człowiek jest piękny mimo swojej wagi, drobnych defektów itd. Warto mówić o negatywnych skutkach anoreksji, ale najważniejsze jest nie gloryfikowanie przesadnej chudości.”

12 Anoreksja - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
można dzwonić lub pisać przez cały tydzień w godzinach 12: :00 (jest to numer darmowy)

13 Autorzy: Klaudia Bukowiec i Jakub Duda klasa I LO


Pobierz ppt "prezentacja o zaburzeniach odżywiania"

Podobne prezentacje


Reklamy Google