Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autorzy: Daria Woźny Ania Strzępka Julia Niegowska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autorzy: Daria Woźny Ania Strzępka Julia Niegowska"— Zapis prezentacji:

1 Autorzy: Daria Woźny Ania Strzępka Julia Niegowska
Anoreksja Autorzy: Daria Woźny Ania Strzępka Julia Niegowska

2 Spis treści: - Objawy anoreksji, - Leczenie,
- Skutki uboczne leczenia, - Zapobieganie, - Podsumowanie.

3 Objawy anoreksji Początek choroby zwykle jest skryty. Stosowanie diety, zbieranie informacji o kaloryczności pokarmów, walczenie z potrzebą jedzenia. Unikają spożywania posiłków z innymi osobami, zabierają jedzenie do pokoju, tam chowają, wyrzucają, oddają puste talerze. Potem, co raz większa potrzeba schudnięcia i strach przed przytyciem doprowadzają do stosowania środków przeczyszczających i prowokowania wymiotów.

4 Przebieg Anoreksja prowadzi do śmierci przez wycieńczenie. Pozbawienie organizmu budulca, siły do życia prowadzi początkowo do pojawienia się anemii, kolejno osłabione zostają poszczególne narządy wewnętrzne – serce, nerki, wątroba itd. Również na zewnątrz organizmu można zauważyć istotne zmiany. Ciało pozbawione witamin powoli niszczeje – paznokcie stają się bardziej łamliwe, włosy matowieją, zaczynają wypadać, pogarsza się wzrok, koncentracja, chory opada powoli z sił. W trakcie choroby pacjent staje się coraz bardziej powolny, pedantyczny w trakcie przygotowywania posiłków i ich spożywania.

5 Leczenie Zazwyczaj stosuje się terapię psychologiczną, która ma za zadanie przede wszystkim zwrócenie choremu uwagi na jego problemy i nauczenie go radzenia sobie z nimi. Najtrudniejszym procesem w drodze do wyzdrowienia jest otworzenie się na pomoc, a ze strony terapeuty jest to dotarcie do świadomości chorego. W skrajnych przypadkach stosuje się przymusowe leczenie w postaci dokarmiania zastępczego (kroplówka) i dokarmiania na siłę, połączone z terapią psychologiczną.

6 Skutki uboczne leczenia
Leczenie anoreksji to zmuszanie chorego do jedzenia, a w przypadku tej choroby pojawienie się kontroli także w tej sferze życia dodatkowo frustruje i nic nie zmienia. Zazwyczaj na etapie, w którym rodzina jeszcze jest przekonana o sprawowaniu kontroli nad chorym pojawia się u chorego tymczasowa bulimia.

7 Zapobieganie Największy wpływ na rozwój anoreksji ma psychika pacjenta, dlatego ważne jest utrzymywanie zdrowie psychicznego już od najmłodszych lat. Największy w tym udział mają rodzice, którzy nie tylko powinni reagować natychmiast po zauważeniu nieprawidłowości w zachowaniu syna bądź córki, ale przeciwdziałać poprzez wychowanie bez konfliktów, bez siłowego narzucania własnej woli i nadmiernego ingerowania w sprawy dziecka.

8 Podsumowanie Anoreksja jest jednym z najbardziej śmiertelnych schorzeń psychicznych. Jej leczenie jest trudne, długie i wymaga ogromnej pracy ze strony osoby chorej i jej najbliższych. Dlatego warto zwracać uwagę na najwcześniejsze oznaki tego zaburzenia odżywiania. Pamiętaj uważaj na siebie!

9 BIBLIOGRAFIA -Wikipedia


Pobierz ppt "Autorzy: Daria Woźny Ania Strzępka Julia Niegowska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google