Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Na bakier z jedzeniem czyli zaburzenia odżywiania

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Na bakier z jedzeniem czyli zaburzenia odżywiania"— Zapis prezentacji:

1 Na bakier z jedzeniem czyli zaburzenia odżywiania

2 obsesyjnym centrum niezaspokojonych potrzeb psychicznych.
Zaburzenia w łaknieniu rozwijają się wtedy, gdy jedzenie i waga ciała stają się obsesyjnym centrum niezaspokojonych potrzeb psychicznych.

3 ANOREKSJA

4 BULIMIA

5 OTYŁOŚĆ

6 Osoby cierpiące na bulimię czy anoreksję mają dużą potrzebę kontroli nad własnym życiem, co daje im w tym wypadku kontrola diety (jako rodzaj buntu).

7 Anorexia nervosa - - jadłowstręt psychiczny
Przymusowe wstrzymywanie się od spożywania pokarmów. Choroba jest efektem nadmiernej koncentracji na jedzeniu jako funkcji życiowej. Myślenie o jedzeniu staje się obsesją, a każdy posiłek powoduje poczucie winy.

8 Do rozwoju anoreksji w dużym stopniu przyczyniają się mass-media.

9 Objawy anoreksji nieregularna menstruacja lub jej całkowity brak
chroniczne zmęczenie wypadanie włosów ogólne osłabienie kłopoty z koncentracją zawroty głowy bóle głowy halucynacje palpitacje, arytmia serca bóle żołądka zaparcia uczucie wzdęcia Plucie krwią próchnica zębów krwawienie z odbytnicy kamienie nerkowe zapalenie nerek nabrzmiałe kostki

10 O anoreksji świadczą już cztery (dowolne) z wymienionych objawów
O anoreksji świadczą już cztery (dowolne) z wymienionych objawów. Jeżeli zauważyłeś je u siebie, powinieneś udać się do lekarza.

11 Anorektyczka ma tak poważne zaburzenia psychiczne, że nie jest w stanie realnie ocenić swojej sylwetki

12 Ponadto wygłodzony organizm zaczyna także zużywać zapasy tłuszczów z mózgu co powoduje jeszcze silniejsze zaburzenia psychiczne. Anorektyczka staje się krnąbrna, arogancka, nie dopuszcza do siebie myśli, że jest chora. Tłumaczy sobie: „po prostu nie mam zbyt wielkiego apetytu, a poza tym nie chcę przytyć”

13

14 Powikłania medyczne: niskie, nieregularne tętno i ciśnienie krwi
hipoglikemia - niski poziom cukru w organizmie zatrzymanie miesiączkowania zrzeszczotowacenie kości skutkiem czego są częste złamania zaburzenia pracy nerek co prowadzi do odwodnienia zaburzenia układu pokarmowego - bóle brzucha, zatwardzenia,. skórę zaczyna pokrywać meszek jak u niemowlęcia „twarz wiewiórki” obrzęk gruczołów ślinowych, odstające do góry uszy i „pucołowate” kości policzkowe

15 Jednak anoreksja to przede wszystkim problemy psychiczne
Jednak anoreksja to przede wszystkim problemy psychiczne. Pacjent toczy ciągłą walkę z samym sobą, czemu towarzyszy ciągły niepokój, przygnębienie, przerażenie.

16

17 Bulimia nervosa - - żarłoczność psychiczna
Są to okresowe napady żarłoczności z utratą kontroli nad ilością spożywanych pokarmów - ataki przymusu jedzenia, nad którymi pacjent nie potrafi zapanować. Bulimicy zauważają, że jedzenie wymyka im się spod kontroli, jednak odczuwają zbyt wielki wstyd by się do tego przyznać.

18

19 OBJAWY BULIMII dana osoba dużo je ale w ogóle nie tyje,
po posiłkach znika w ubikacji, stosuje diety ale nie traci na wadze, ukradkiem podjada, czasem kradnie by zdobyć jedzenie/pieniądze na jedzenie, nadużywa leków, na grzbietach dłoni ma blizny od wywoływania wymiotów, często podjada, nie panuje nad emocjami, ma zmienne nastroje, spędza dużo czasu poza domem.

20

21 POWIKŁANIA arytmia serca, powiększone gruczoły szyjne,
rany na przełyku, przepuklina, zakażenie gruczołów ślinowych, zniszczone szkliwo po zewnętrznej stronie zębów, zmiany próchnicze zębów, poważne schorzenia dziąseł. zawroty głowy, omdlenia, zmęczenie, ból mięśni, ból gardła

22

23 NIELECZONA, DŁUGOTRWAŁA BULIMIA PROWADZI DO:
odwodnienia i braku równowagi elektrolitycznej, postępującego uszkodzenia nerek, ryzyko zachorowania na kamienicę nerkową, hipoglikemii, odwróconej perystaltyki żołądka, powikłań na skutek nadużywania środków przeczyszczających.

24

25 OTYŁOŚĆ

26 Otyłość jest to patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne. Otyłość stwierdza się, jeżeli tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn i 25% u kobiet.

27

28 Powikłania: problemy kostno-stawowe
większe narażenie na choroby układu oddechowego nadmiar lipidów (w tym cholesterolu), co zwiększa ryzyko choroby wieńcowej podwyższone tętno i ciśnienie krwi cukrzyca

29

30 ROZWÓJ OTYŁOŚCI U DZIECI CZY NASTOLATKÓW NAPĘDZAMY MY SAMI.

31 Jeżeli jeden rodzic dziecka jest otyły, ma ono 40% prawdopodobieństwa odziedziczenia tej choroby. W przypadku otyłości obojga rodziców ryzyko zwiększa się do 80%.

32 Zrozummy, że taka osoba ma w zależności, 60% lub 20% szans na życie z normalną wagą. My, swoim niedojrzałym zachowaniem, zmniejszamy je do minimum.

33 THE END


Pobierz ppt "Na bakier z jedzeniem czyli zaburzenia odżywiania"

Podobne prezentacje


Reklamy Google