Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Znaczenie Kogo dotyczy Objawy Typy Zwalczanie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Znaczenie Kogo dotyczy Objawy Typy Zwalczanie"— Zapis prezentacji:

1 Znaczenie Kogo dotyczy Objawy Typy Zwalczanie
ANOREKSJA Znaczenie Kogo dotyczy Objawy Typy Zwalczanie

2 CHOROBA JAK KAŻDA INNA CZY UKŁADU NERWOWEGO?
Anoreksja to  jedna z najlepiej zbadanych i pisanych schorzeń związanych z zaburzeniami odżywiania. Jest zaburzeniem psychicznym, który polega na celowym głodzeniu się oraz utracie masy ciała do wartości śmiertelnych, wyniszczających ludzki organizm. Mimo tego, że zjawisko anoreksji wydaje się być coraz powszechniejsze, nie ma zbyt wielu miejsc, w których możliwe jest zasięgniecie rady, związanej z przyczynami, przebiegiem oraz skutkami anoreksji.

3 KTO CHORUJE? Zaburzenie psychiczne dotyczy przede wszystkim kobiet, ale statystyki pokazują, że coraz częściej dotyka także i mężczyzn. Wcześniej problem związany był z kobietami dojrzewającymi i dojrzałymi w wieku ok lat, które nie akceptują zmian, jakie zachodzą w ich organizmach i dlatego starają się w jakiś sposób zapobiec zgubnym skutkom fizjologii. Zamiast przybierać na wadze w ramach normalnego rozwoju organizmu, kobiety całkowicie czasem nawet ograniczają przyjmowanie posiłków wyłącznie po to, aby nie przytyć.

4 Wart zauważenia jest to, że współcześnie obniża się także wiek osób, które zapadają na anoreksję. Przestaje bowiem dziwić, że anoreksję diagnozuje się u małych dziewczynek w wieku nawet 12 lat. Osoby chore korelują swoją wagę z sukcesem, akceptacją otoczenia i szczęściem. Ileż to razy właśnie takie obrazki przetaczają się nam przed oczyma? Dążenie do perfekcji za wszelką cenę- to jest dla anorektyczki cel, dla którego jest w stanie umrzeć. Na anoreksje choruje też coraz więcej gwiazd show biznesu z całego świata czy modelki.

5 OZNAKI CHOROBY Można podejrzewać anoreksję, gdy osoba:
przeżywa silny lęk przed przybraniem na wadze lub otyłością, nawet jeśli ma niedowagę; nie chce utrzymać wagi w granicach normy dla swojego wieku i wzrostu, co nie jest spowodowane żadnym schorzeniem fizycznym ani psychicznym; jej BMI jest równy lub mniejszy od 17,5 nieprawidłowo ocenia wagę własnego ciała, wymiary i sylwetkę;

6 lekceważy skutki nagłego spadku wagi;
spożywa posiłki w samotności (ze wstydu przed innymi); gotuje dla innych tzw. "zdrowe posiłki"; uprawia intensywne ćwiczenia fizyczne; kłamie o ilości zjedzonych posiłków; główny temat rozmów z osobą chorą to jedzenie, kalorie, zawartość tłuszczu w produktach i diety.

7 Typy anoreksji Typ restrykcyjny, który charakteryzuje się tym, że chory ogranicza przyjmowanie pokarmu do bardzo niewielkich ilości i nieregularnie stosuje środki przeczyszczające. Typ bulimiczny : Chory na anoreksję, choć zazwyczaj ogranicza ilość przyjmowanego pokarmu, regularnie miewa okresy przejadania się lub prowokowania wymiotów i nadużywania leków przeczyszczających i moczopędnych. Stosowane metody zwykle prowadzą do biochemicznych zaburzeń oraz zakłóceń czynności pewnych układów i narządów, a także są zagrożeniem dla życia.

8 leczenie Podstawowym leczeniem anoreksji jest leczenie psychoterapeutyczne. Jednakże w sytuacjach znacznego pogorszenia stanu somatycznego związanego z powikłaniem spadków wagi wymagane jest leczenie szpitalne. W ostrych stanach somatycznych odpowiednie oddziały internistyczne lub OIOM'y, w innych przypadkach - oddziały psychiatryczne.

9 Leczenie trwa często od kilku tygodni do dwóch miesięcy.
Jest to bardzo ciężka i wytrwała walka organizmu , mózgu i samego człowieka. Chorej osobie bardzo pomaga rodzina, lekarz czy psycholog.

10 DZIĘKUJE ZA UWAGĘ Kasia Ratajczak 


Pobierz ppt "Znaczenie Kogo dotyczy Objawy Typy Zwalczanie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google