Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

USTRÓJ PANUJĄCY W WIELKIEJ BRYTANII. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W skład wchodzą położone na wyspie Wielka Brytania:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "USTRÓJ PANUJĄCY W WIELKIEJ BRYTANII. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W skład wchodzą położone na wyspie Wielka Brytania:"— Zapis prezentacji:

1 USTRÓJ PANUJĄCY W WIELKIEJ BRYTANII

2 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W skład wchodzą położone na wyspie Wielka Brytania: Anglia Walia S zkocja A także Irlandia Północna.

3 ANGLIA:

4 WALIA:

5 SZKOCJA:

6 WŁADCA Wielka Brytania jest monarchią parlamentarną. Zamiast jednego dokumentu istnieje szereg norm, zasad i reguł zwanych konwenansami konstytucyjnymi.

7 WŁADCA Król/królowa, sprawuje swoją władzę na zasadach dziedziczności. Jego władza jest czysto reprezentacyjna. Król panuje, ale rząd rządzi, rzeczywista władza znajduje się jednak w rękach parlamentu, gabinetu oraz sądów

8 WŁADCA Król jest zwierzchnikiem i naczelnym wodzem sił zbrojnych, ma prawo do wypowiadania wojny i zawierania pokoju, może zwoływać i rozwiązywać parlament, ma prawo sankcji ustaw, oraz prawo łaski, ponadto mianuje wszystkich wyższych urzędników.

9 WŁADCA Obecnie królową Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest Elżbieta II z dynastii Windsorów. Sprawuje te funkcję od 1953 roku. Jej poprzednikiem był Jerzy VI Windsor, a następcą tronu jest książę Karol.

10 PARLAMENT Parlament w Wielkiej Brytanii złożony jest z trzech części, a mianowicie izby niższej parlamentu zwanej Izbą Gmin, I zby W yższej parlamentu zwanej Izbą Lordów oraz opisanego powyżej monarchy. Władca otwiera i zamyka sesje. Izba Gmin liczy obecnie 659 członków wybieranych w wyborach powszechnych.

11 PARLAMENT Czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom, którzy ukończyli 18 lat. Izba Lordów składa się z dziedzicznych i dożywotnich lecz niedziedzicznych lordów, z lordów duchownych oraz z lordów prawa. W 2003 roku prawo zasiadania w izbie miało 691 członków z tego 547 lordów dożywotnich, 26 lordów duchownych, 27 lordów prawa i 91 lordów dziedzicznych.

12 PARLAMENT Do tego należy jeszcze dodać pięcioro przedstawicieli rodziny królewskiej, a mianowicie książęta Walii, Edynburgu, Gloucaster, Yorku i Kentu. Siedzibą parlamentu brytyjskiego jest Westminister.

13 PARLAMENT Warto wspomnieć, że w Wielkiej Brytanii obowiązuje system dwupartyjny. Na scenie politycznej można zauważyć kilka ugrupowań, ale tak naprawdę poważną grę polityczną toczą ze sobą 2 najmocniejsze. Są to: Partia Pracy (Labour Party) i Partia Konserwatywna. Obecnie u władzy znajduje się Partia Pracy.


Pobierz ppt "USTRÓJ PANUJĄCY W WIELKIEJ BRYTANII. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W skład wchodzą położone na wyspie Wielka Brytania:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google