Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przemiana chemiczna to taka przemiana, w wyniku której z kilku (najczęściej dwóch) substancji powstaje jedna nowa lub dwie nowe substancje o odmiennych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przemiana chemiczna to taka przemiana, w wyniku której z kilku (najczęściej dwóch) substancji powstaje jedna nowa lub dwie nowe substancje o odmiennych."— Zapis prezentacji:

1

2 Przemiana chemiczna to taka przemiana, w wyniku której z kilku (najczęściej dwóch) substancji powstaje jedna nowa lub dwie nowe substancje o odmiennych właściwościach. Takiej przemianie towarzyszy wymiana energii, która jest pobierana bądź wydzielana.

3 UTLENIANIE - Jest to reakcja chemiczna połączenia z tlenem. Podczas utleniania powstają nowe substancje i towarzyszy temu uwalnianie energii. Reakcja utleniania może zachodzić powoli, może też mieć przebieg gwałtowny. substancja 1 tlen Substancja 2 (tlenek) energia

4 POWOLNE UTLENIANIE zachodzi w przyrodzie w sposób naturalny, reakcja ta przebiega powoli i bez innych efektów tak jak w przypadku spalania gwałtownego. Przykładem powolnego utleniania jest korozja metali.

5 Korozja jest to proces niszczący mikrostrukturę metalu lub stopu metali. Czynniki wpływające na ten proces to m.in.: obecność zanieczyszczeń, odczyn środowiska, zmiany temperatury i ciśnienia powietrza, naprężenie materiału oraz struktura krystaliczna materiału. Korozja rozpoczyna się na powierzchni metalu i postępuje w głąb niego, zmieniając przy tym jego właściwości.

6 Skorodowane metale oraz stopy metali stają się mniej wytrzymałe i mniej plastyczne. W skorodowanej karoserii samochodowej robią się dziury, a skorodowane narzędzia szybko się łamią. Korozja powoduje duże straty, dlatego przedmioty wykonane z metalu zabezpiecza się przed korozją.

7 Ochrona metali przed korozją: 1. Dobór odpowiedniego materiału do warunków środowiska agresywnego. 2. Zastosowanie inhibitorów (opóźniaczy) korozji. Inhibitory tworzą zwykle na powierzchni metalu warstewki ochronne hamujące szybkość korozji. Dla korozji w środowisku alkalicznym jako inhibitory korozji stosowane są sole cyny, arsenu, niklu i magnezu, zaś w środowisku kwaśnym: krochmal, klej lub białko. 3. Ochrona katodowa. Ochrona katodowa polega na połączeniu chronionej konstrukcji z metalem mniej szlachetnym, tworzącym anodę (protektor) ogniwa, natomiast katodą jest obiekt chroniony. 4. Powłoki ochronne. Powszechnie stosowane powłoki ochronne: - powłoki nieorganiczne: metalowe i niemetalowe - powłoki organiczne: farby, lakiery, tworzywa sztuczne, smoła i smary.

8 Jednym z rodzajów utleniania jest oddychanie, które przebiega w komórkach organizmów żywych. W wyniku tego procesu uwalnia się zawarta w związkach organicznych energia, którą organizm wykorzystuje do wszystkich czynności życiowych. Powstaje też woda oraz dwutlenek węgla. Substancje pokarmowe Tlen Energia Woda Dwutlenek węgla

9 Spalanie to proces gwałtownego utleniania, któremu towarzyszy wydzielanie energii w postaci ciepła i światła.

10 Tlen zawarty w powietrzu podtrzymuje palenie. Dlatego pomagamy sobie przy rozpalaniu ogniska, dmuchając na żarzący się węgiel czy drewno. Dostarczamy w ten sposób do paleniska świeżej porcji powietrza wraz z zawartym w nim tlenem. Przy gaszeniu ogniska często posługujemy się piaskiem. Piasek odcina dopływ powietrza, a wraz z nim dopływ tlenu, i ogień gaśnie.

11 Źródła: http://przyroda.opracowania.pl/przemiany_chemiczne/ „Tajemnice przyrody”, Podręcznik dla klasy 5, J. Ślósarczyk, R.Kozik, F.Szlajfer, Nowa Era 2009. http://zapytaj.onet.pl/Category/006,012/2,15505014,Co_to_jest_utlenianie.html http://zadane.pl/zadanie/1172385 http://www.sciaga.pl/tekst/104351-105-korozja-metali http://kotly.com.pl/temp/fckeditor/4biomasa.jpg http://www.sciaga.pl/tekst/14617-15-korozja_metali http://marcinperzanowski.files.wordpress.com/2012/08/00-rdza_i_rudery_41.jpg


Pobierz ppt "Przemiana chemiczna to taka przemiana, w wyniku której z kilku (najczęściej dwóch) substancji powstaje jedna nowa lub dwie nowe substancje o odmiennych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google