Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz."— Zapis prezentacji:

1 „W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz

2 Autorem powieści „W pustyni i w puszczy” jest Henryk Sienkiewicz.
Urodził się 5 maja 1846r. w Woli Okrzejskiej a zmarł 15 listopada 1916 r. w Vevey. Był polskim nowelistą , powieściopisarzem i publicystom , laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r. za cało kształt twórczości, jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku . Był członkiem zagranicznym czeskiej i Serbskiej Akademii Nauk i Umiejętności. Oprócz książki „W pustyni i w puszczy ” napisał także: „ Krzyżacy ”, „ Potop ” , „ Ogniem i mieczem ” , „Pan Wołodyjowski ” , „Latarnik ”.

3 Życiorys autora Urodził się we wsi Wola Okrzejska w powiecie łukowskim w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Jego rodzicami byli Józef Sienkiewicz (1813–1896) i Stefania Sienkiewicz z domu Cieciszowska (1820–1873). Był jednym z sześciorga dzieci (cztery siostry i brat). Wola Okrzejska należała do babki pisarza, Felicjany Cieciszowskiej. Został ochrzczony w sąsiedniej miejscowości Okrzeja w kościele pw. św. Piotra i Pawła, ufundowanym przez prababkę pisarza. Rodzina z czasem przeniosła się do Grotek, potem do Wygnanowa, Potkanny koło Przytyka, następnie do Grabowców i Wężyczyna, by ostatecznie od roku 1861 zamieszkać w Warszawie. W 1858 roku Sienkiewicz rozpoczął naukę w gimnazjum w Warszawie następnie kontynuował w szkole mieszczącej się w Pałacu Staszica, a zakończył w gimnazjum przy ul. Królewskiej).

4 Główni bohaterowie powieści
Staś Tarkowski – czternastoletni chłopiec urodzony i wychowany w Port Saidzie . Jego ojcem był Polak a matką Francuzka (zmarła przy urodzeniu Stasia). Nel Rawlison - ośmioletnia Angielka, wychowana przez samotnego ojca. Jej matka nie żyła. Władysław Tarkowski - ojciec Stasia, inżynier, zatrudniony przy budowie Kanału Sueskiego. pan Rawlison - dyrektor kompanii, prowadzącej budowę Kanału Sueskiego; wdowiec, ojciec Nel. Chamis, Idrys, Gebhr - Arabowie, porywacze dzieci. Kali - młody Murzyn pochodzący z plemienia Wa-himów, królewski syn, porwany i sprzedany w niewolę, i Mea - młoda Murzynka, niewolnica. Staś uwolnił ich po zabiciu porywaczy. Saba - wierny pies Nel, przebył z dziećmi całą drogę. King - słoń, któremu Nel ocaliła życie.

5 Staś Tarkowski Bohater powieści był 14-letnim chłopcem, synem polskiego inżyniera zatrudnionego przy budowie i konserwacji Kanału Sueskiego. Na tle swoich rówieśników wyróżniał się zarówno zręcznością i siłą, jak i zdolnością do łatwego uczenia się, w tym nauki języków obcych. Dobrze jeździł konno i pływał. Był on także wyższy od swoich rówieśników. Zdawał sobie sprawę ze swych zdolności, zdarzało mu się więc popadać w zarozumiałość. Postawa Stasia uległa stopniowej przemianie po porwaniu jego oraz jego towarzyszki, Nel Rawlison, przez derwiszów. Do wychodzenia z kolejnych opresji i przezwyciężania problemów przydaje mu się zręczność i mądrość, jednakże wykazuje się też opiekuńczością w stosunku do swej młodszej towarzyszki. (Zdjęcie z filmu „W pustyni i w puszczy”)

6 Nel Rawlison Nel Rawlison – pierwszoplanowa bohaterka powieści W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza. Angielka, ośmioletnia córka jednego z dyrektorów kompanii Kanału Sueskiego. Towarzyszka przygód Stasia Tarkowskiego, z którym pod koniec książki wzięła ślub.

7 Władysław Tarkowski Władysław Tarkowski - bohater epizodyczny, ojciec Stasia, Polak. Brał udział w powstaniu styczniowym w 1863 r. Został wówczas ranny. Za patriotyczną postawę i walkę Tarkowski został zesłany na Syberię, ale zdołał uciec i przedostać się za granicę. Był doskonałym fachowcem i jego pracę przy budowie Kanału Sueskiego wysoko ceniono.

8 Pan Rawlison Pan Rawlison - bohater epizodyczny, ojciec Nel, Anglik. Był jednym z dyrektorów kompanii Kanału Sueskiego, czyli spółki akcyjnej zajmującej się budową i modernizacją kanału. Rawlison to serdeczny przyjaciel Władysława Tarkowskiego.

9 Chamis , Idrys i Gebhr Bohaterowie negatywni, Sudańczycy wywodzący się z plemienia Dan galów, wielcy zwolennicy Mahdiego. Gebhr i Idrys byli braćmi, Chamis natomiast ich kuzynem. Liczyli na to, że za uprowadzenie Stasia i Nel otrzymają wysoką nagrodę, a przechwycenie dzieci okazało się łatwe, ponieważ Chamis pracował dla pana Tarkowskiego. Jednakże ich plan zawiódł, gdyż nie udało im się dostarczyć dzieci do rąk Smaina .

10 Kali i Mea Kali – jedna z drugoplanowych postaci powieści W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza. Jest to Murzyn z plemienia Wa-Hima, uratowany i uwolniony z rąk mahometan przez Stasia; towarzyszył chłopcu, małej ośmioletniej Nel Mea towarzyszka Nel po śmierci Dinah – jej opiekunki. Wywodzi się z plemienia Szylluk lub Dinka. Łagodna i pełna pogody ducha, wprowadza do powieści elementy kobiecej delikatności, ale też zaradności. Można powiedzieć, że w pewnym stopniu zastępuje Nel matczyną opiekę.

11 Saba Saba – pies rasy mastyf, towarzyszący dzieciom; Saba w języku arabskim oznacza „lew”.

12 King King – słoń uratowany przez Stasia i Nel, King w języku angielskim oznacza "król"; był szary potężny i silny. Nel uczyła go różnych sztuczek. King bardzo dobrze traktował Stasia i Nel, lecz bardziej przywiązał się do Nel.

13 Koniec Dziękuje za uwagę
Wykonała Karolina Melson


Pobierz ppt "„W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google