Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POLSCY LAUREACI NAGRODY NOBLA Nagroda Nobla Nagroda Nobla – prestiżowa nagroda ufundowana przez szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę dynamitu Alfreda.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POLSCY LAUREACI NAGRODY NOBLA Nagroda Nobla Nagroda Nobla – prestiżowa nagroda ufundowana przez szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę dynamitu Alfreda."— Zapis prezentacji:

1

2 POLSCY LAUREACI NAGRODY NOBLA

3 Nagroda Nobla Nagroda Nobla – prestiżowa nagroda ufundowana przez szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę dynamitu Alfreda Nobla. Przyznawana jest od 1901 r. (z przerwą w latach 1940-1942) w dziedzinach fizyki, chemii, medycyny (wzg. psychologii), literatury, za zasługi dla pokoju oraz od 1968 r. w dziedzinie ekonomii. Podczas pierwszej uroczystości w 1901r. Pokojową Nagrodę Nobla otrzymali założyciel Czerwonego Krzyża Jean Henri Dunant oraz Frédéric Passy,francuski ekonomista i polityk.

4 Ciekawostki… Nobel przedłuża życie? Przejście po czerwonym dywanie w Sztokholmie najwyraźniej przedłuża naukowcom życie. Jak wyliczyli badacze z Anglii, Nobliści żyją nawet o dwa lata dłużej niż ich „tylko nominowani koledzy” Dlaczego nie ma Nagrody Nobla z matematyki? Alfred Nobel był zakochany w dziewczynie Sophie Kowalewskiej (1850-1891), która wybrała jednak szwedzkiego matematyka Magnusa Gustawa Mittag – Lefflera. W efekcie Nobel do końca życia został kawalerem i wykluczył matematyków w swym testamencie.

5 Urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie, zmarła lipca 1934 r. w klinice Salanches. Wybitna uczona urodzona w Polsce, większość Życia i kariery naukowej spędziła we Francji. Zajmowała się badaniami z zakresu fizyki i chemii.

6 Do jej największych dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie nowych pierwiastków: radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze w świecie badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe. Po raz pierwszy w roku 1903 z fizyki wraz z mężem Piotrem Curie za badania nad odkrytym przez Antoine Henri Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, a drugi raz w roku 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która otrzymała tę nagrodę dwukrotnie.

7

8 Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz pseudonim Litwos urodził się 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej. Zmarł 15 listopada 1916 w Vevey w Szwajcarii.

9 Polski powieściopisarz i publicysta. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1905 za „całokształt twórczości”. Jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku. Jego najpopularniejsze dzieła to: Ogniem i mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski, Quo Vadis, Krzyżacy, W pustyni i puszczy, Janko Muzykant, Szkice Węglem.

10

11 Władysław Stanisław Reymont urodził się 7 maja 1867 r. we wsi Kobiele Wielkie koło Radomska. Zmarł 5 grudnia 1925 w Warszawie. Właściwie to Stanisław Władysław Reymont.

12 Polski pisarz, prozaik i nowelista. Jeden z głównych przedstawicieli realizmu krytycznego z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski. W 1924 Władysław Reymont wyróżniony został literacką Nagrodą Nobla za wybitny epos narodowy, powieść „Chłopi”. Inne Jego słynne utwory to: Komediantka, Ziemia obiecana, Chłopi, Wampir, Rok 1794.

13

14 Urodził się 30 czerwca 1911 w Szetejniach na Litwie. Zmarł 14 sierpnia 2004 w Krakowie Polski oraz litewski poeta, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1980 roku.

15 Otrzymał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Jeden z najwybitniejszych postaci polskiej kultury. Nagrodę Nobla otrzymał w 1980 roku za całokształt twórczości. Jego najsłynniejsze dzieła to: Ocalenie, Traktak moralny, Dolina Issy, Zniewolony umysł, Poszukiwanie ojczyzny, Abecadło Miłosza.

16

17 Urodził się 29 września 1943 roku w Popowie. Polski działacz związkowy, polityk, wykształcenie zawodowe, z zawodu elektryk.

18 W latach 1990-1995 był prezydentem RP. W 1983 jako lider podziemnej Solidarności otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Jego twórczości to m.in. Droga nadziei, Moja II RP, Droga do prawdy - autobiografia.

19

20 Urodził się 4 listopada 1908 w Łodzi. Zmarł 31 sierpnia 2005r. w Londynie. Polski fizyk i lider pacyfistycznego ruchu naukowców Pugwash.

21 Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1995 roku. Przyczynił się do budowy bomby atomowej a całe życie poświęcił walce o pokój. Jako naukowiec zajmował się medycyną nuklearną m.in. wpływem promieniowania jonizującego na powstawanie nowotworów

22

23 Urodzona 2 lipca 1923. Zmarła 1 lutego 2012 r. w Krakowie – polska poetka, eseistka i krytyk literacki, a także tłumaczka literatury francuskiej.

24 W 1988 współzałożycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2001 r. otrzymała dyplom honorowego członka Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. Nagrodę Nobla otrzymała w 1996 roku za „poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Jej najsłynniejsze utwory to: Dlatego żyjemy, Wołanie do Yeti, Sól, Ludzie na mo ś cie, Koniec i pocz ą tek, Tutaj.

25

26

27 DZIĘKUJEMY. Wykonali: Natalia Jurcaba, Paweł Dąbrowski, Kuba Konik, Rafał Ślączka


Pobierz ppt "POLSCY LAUREACI NAGRODY NOBLA Nagroda Nobla Nagroda Nobla – prestiżowa nagroda ufundowana przez szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę dynamitu Alfreda."

Podobne prezentacje


Reklamy Google