Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mikołaj Kopernik wielkim Polakiem. Kim był Mikołaj Kopernik? vccggggggggggggggggg vccggggggggggggggggg Polski astronom, urodzony 19 lutego 1473r. w Toruniu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mikołaj Kopernik wielkim Polakiem. Kim był Mikołaj Kopernik? vccggggggggggggggggg vccggggggggggggggggg Polski astronom, urodzony 19 lutego 1473r. w Toruniu."— Zapis prezentacji:

1 Mikołaj Kopernik wielkim Polakiem

2 Kim był Mikołaj Kopernik? vccggggggggggggggggg vccggggggggggggggggg Polski astronom, urodzony 19 lutego 1473r. w Toruniu. W latach 1491-1495 studiował w Krakowie, a następnie we Włoszech. W 1503 doktoryzował się z prawa kanonicznego. Skończył studia medyczne i uzyskał prawo wykonywania praktyk lekarskich.

3 Kopernik był także matematykiem, lekarzem, prawnikiem, ekonomistą, publikował prace o reformie monetarnej oraz sformułował prawo, iż: „gorszy pieniądz wypiera z rynku lepszy”.

4 Mikołaj Kopernik był aktywny w wielu dziedzinach wiedzy, jak fizyka, geografia, ekonomia. Jako kanonik warmiński piastujący różne stanowiska w administracji biskupstwa zajmował się również sprawami związanymi z obronnością Olsztyna. Skutecznie przygotował olsztyński zamek do obrony przed spodziewanym atakiem Krzyżaków.

5 Współpracował z Bernardem Wapowskim w opracowaniu mapy Królestwa Polskiego i Litwy.

6 Mikołaj Kopernik opracował heliocentryczny model Układu Słonecznego, według którego Słońce znajduje się w centrum, Ziemia jest planetą i podobnie jak pozostałe planety obiega Słońce po orbicie kolistej. Jego teoria została opublikowana w 1543 r. w książce De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) i wpłynęła na sposób patrzenia na miejsce Ziemi i człowieka we Wszechświecie i stała się podstawą rozwoju nauk ścisłych.

7 Pomimo, że dzieło Kopernika było dedykowane Papieżowi Pawłowi III, zwolennicy idei Kopernikańskich popadali w konflikty z Kościołem, a samo dzieło w 1616r. znalazło się na indeksie ksiąg zakazanych, skąd zostało usunięte w 1828r.

8 Doświadczalne potwierdzenie ruchu orbitalnego Ziemi uzyskano dopiero w latach 20 XVIII wieku.

9 Jedyny zachowany przyrząd Kopernika można obejrzeć w krużganku zamku w Olsztynie. Jest to wykreślona na pionowej ścianie, przypuszczalnie metodą refleksji gnomonicznej, tablica pozwalająca wyznaczać momenty równonocy i śledzić ruch Słońca po ekliptyce w okolicach punktów równonocnych. Kopernik wykonał tablicę zapewne podczas swojego kilkuletniego pobytu w Olsztynie, rozpoczętego w 1516r.

10 Do wyznaczania maksymalnej fazy częściowych zaćmień Słońca w latach 1530–1541 Kopernik wykorzystywał przyrząd: „camera obscura”

11 Inne dawniej wykorzystywane przyrządy astronomiczne.

12 Mikołaj Kopernik zakończył życie 24 mają 1543r. na skutek wylewu krwi do mózgu. Został pochowany pod posadzką Katedry Fromborskiej.

13 Wizerunek Mikołaja Kopernika wykorzystywany na monetach okolicznościowych i banknotach, które były prawnym środkiem płatniczym.

14 Na podstawie odnalezionej czaszki wykonano prawdopodobny portret Uczonego.

15 Mikołaj Kopernik od dnia 15 czerwca 2002r. jest patronem Szkoły Podstawowej nr 5 w Łasku

16 Przygotowała: Alicja Jaryszek klasa IV b Szkoła Podstawowa nr 5 w Łasku.


Pobierz ppt "Mikołaj Kopernik wielkim Polakiem. Kim był Mikołaj Kopernik? vccggggggggggggggggg vccggggggggggggggggg Polski astronom, urodzony 19 lutego 1473r. w Toruniu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google