Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kandydat na Patrona Szkoły Podstawowej w Turośli

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kandydat na Patrona Szkoły Podstawowej w Turośli"— Zapis prezentacji:

1 Kandydat na Patrona Szkoły Podstawowej w Turośli

2 Mikołaj Kopernik

3 Krótki życiorys: ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. 24 maja 1543 we Fromborku) – astronom, matematyk, prawnik, ekonomista, lekarz, astrolog tłumacz, kanclerz kapituły warmińskiej od 1511,kanonik warmiński, Jego najważniejszym dziełem – O obrotach sfer niebieskich. Pracował nad nim w latach , ale ukazało się dopiero w 1543 roku w Norymberdze. Dzieło to wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną niekiedy przewrotem kopernikańskim.

4 Dom Kopernika w Toruniu
Edukacja i młodość: Dom Kopernika w Toruniu

5 Mikołaj Kopernik ukończył w 1491 roku naukę w szkole parafialnej przy kościele św. Jana w Toruniu, (w którym to kościele był również ochrzczony). Na przełomie 1491/1492 rozpoczął studia na Akademii Krakowskiej. Studia ukończył bez uzyskania tytułu magistra w 1495 r. W tym też roku został kanonikiem warmińskim.

6 W roku 1500 odbył wraz z bratem Andrzejem Kopernikiem praktykę prawniczą w kancelarii papieskiej w Rzymie. Tam obserwował w nocy z 5 na 6 listopada zaćmienie Księżyca. W 1501 na krótko powrócił na Warmię, po czym uzyskał zgodę na rozpoczęcie kolejnych studiów medycznych w Padwie.

7 Działalność: był aktywny w bardzo wielu dziedzinach wiedzy, jak fizyka, geografia, ekonomia. Jako kanonik warmiński zajmował się również sprawami związanymi z obronnością Olsztyna Poświęcał wiele czasu teorii budowy świata Pierwszy zarys tej teorii Kopernik podał w rozprawie, która jest znana pod tytułem Komentarzyk Mikołaja Kopernika

8 Mikołaj Kopernik był nowoczesnym uczonym i odważnym człowiekiem szukającym prawdy o Wszechświecie.
Ogłoszone drukiem dzieło przyniosło światu nową ideę. Zakończył życie 24 maja 1543 roku na skutek wylewu krwi do mózgu. Został pochowany pod posadzką katedry fromborskiej.

9 Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem, obraz Jana Matejki

10 Z teorii Kopernika zapamiętajmy: „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie Go wydało plemię”.


Pobierz ppt "Kandydat na Patrona Szkoły Podstawowej w Turośli"

Podobne prezentacje


Reklamy Google