Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rośliny z polskich pól Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rośliny z polskich pól Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego."— Zapis prezentacji:

1 Rośliny z polskich pól Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2 Rośliny z polskich pól Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

3 Pola kojarzą nam się z miejscami, na których rosną piękne łany zbóż. Zboża te to np. pszenica, żyto, kukurydza. Są bardzo ważne i pożyteczne, gdyż robimy z nich jedzenie, m.in. chleb. Nie są to jednak jedyne rośliny, jakie możemy spotkać na polach. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

4 Na pewno nieraz widzieliście tę roślinę. To koniczyna polna, ma takie biało –różowe kwiaty. Można ją często spotkać na polach. Nie nadaje się do jedzenia, nawet dla zwierząt. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

5 Bawiliście się nieraz jej liśćmi? To babka zwyczajna. Jest ona pożyteczna, gdyż wykorzystuje się do leczenia. Liście są zaś używane przy ukąszeniach owadów lub różnych ranach. Gdy przyłożycie świeży liść na ukąszenie lub ranę, odczujecie ulgę. Pamiętajcie, aby nigdy jej nie jeść! Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

6 Tej rośliny chyba nie trzeba wam przedstawiać – oto mak polny. Ten kwiat o czerwonych płatkach pięknie się prezentuje – płatki te wykorzystuje się do barwienia różnych rzeczy, a także produkcji czerwonego atramentu, a nasiona są używane w medycynie. Mimo że kwiaty te są urocze, nie nadają się do bukietów, gdyż są też bardzo nietrwałe, płatki łatwo odpadają. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

7 A oto chaber – występuje on w bardzo wielu rodzajach, np. chaber łąkowy czy górski. Wszystkie one mają bardzo ładny kolor i ciekawie wyglądające kwiaty. Można z nich oczywiście zrobić piękny bukiet, ale niektórzy też zrywają kwiaty, suszą, a potem robią z nich napar. Możecie spróbować wykorzystać jego kwiaty, aby coś pofarbować papier na niebiesko. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

8 Kto z was nie zna mleczy? Zabawne żółte kwiaty przykuwają uwagę z daleka. Oto mlecz polny, który potrafi urosnąć bardzo wysoki, łatwo go można zauważyć. A to jest mniszek lekarski, również zwany najczęściej mleczem- to bardzo ciekawa roślina, używana np. do podnoszenia odporności. A poza tym można z niego zrobić piękny wianek. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

9 Tutaj widzicie oset – pewnie nieraz natknęliście się na niego. Mimo ładnych kwiatów to dość kłopotliwa roślina, gdyż ma takie listki, które potrafią nieprzyjemnie pokłuć. Oset nie zrobi większej krzywdy, jednakże spotkanie z nim jest niezbyt miłe, lepiej więc go unikać. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

10 To tylko niektóre i to bardziej znane rośliny, jakie można spotkać na polskich polach i łąkach. Jest ich bardzo wiele, pewnie często się z nimi zetknęliście. A jakie wy znacie jeszcze rośliny rosnące na polskich polach? Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pobierz ppt "Rośliny z polskich pól Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google