Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 Mój sposób na efektywną naukę Opracowała: Agnieszka Terebus studentka V roku Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie na kierunkach: Pedagogika Zdolności.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 Mój sposób na efektywną naukę Opracowała: Agnieszka Terebus studentka V roku Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie na kierunkach: Pedagogika Zdolności."— Zapis prezentacji:

1 1 Mój sposób na efektywną naukę Opracowała: Agnieszka Terebus studentka V roku Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie na kierunkach: Pedagogika Zdolności z Informatyką i Nauczanie Przedmiotowe Plastyka

2 2 Mój sposób na efektywną naukę -SAMOKSZTAŁCENIE- Moje samokształcenie rozumiem jako samodzielną pracę nad sobą w zdobywaniu lub pogłębianiu wiedzy z różnych interesujących mnie dziedzin, uważam również, że to także samodzielne kształtowanie moich cech osobowości.

3 3 Za istotę procesu samokształcenia uważam skuteczne nabywanie wiedzy. Sądzę również, że dobrze by było gdyby to szkoła (uczelnia) uczyła nabywania wiedzy i wspomagała uczniów (studentów) w procesie wypracowywania własnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości, metod samodzielnego uczenia się. Mój sposób na efektywną naukę -SAMOKSZTAŁCENIE-

4 4 Współczesne technologie medialne i informacyjne otwierają przed uczącymi się szereg możliwości. Pozwalają na zastosowanie nowoczesnych technik ułatwiających i zachęcających do samokształcenia. Uczący się mają praktycznie nieograniczone możliwości pozyskiwania, gromadzenie i przetwarzania informacji. Od nich samych zależy jak te możliwości zostaną wykorzystane w praktyce. Ja staram się korzystać właśnie z tych możliwości w swoim samokształceniu.

5 5 Najlepsze w samokształceniu jest to, że to ja decyduję o tym, czego zamierzam się dowiedzieć, to ja wybieram najlepszą dla mnie metodę przyswajania tej wiedzy i to ja dokonuję samooceny. Motywacja odgrywa bardzo dużą rolę w moim samokształceniu, gdyż bez odpowiednich motywów nie podjęłabym samouctwa. A motywy bywają różne: chęć podniesienia swoich kwalifikacji, poznanie i uświadomienie sobie własnych braków, itd. Najważniejsze jest to, że muszę odczuwać wewnętrzną potrzebę.

6 6 W samokształceniu dużą rolę odgrywa zasada planowania. W moim przypadku oznacza to ustalenie tego, czego chcę się dowiedzieć, nauczyć; w jakim czasie, jaką metodą i jakim środkiem będę mogła się posłużyć.

7 7 Dla mnie najlepszym sposobem na uczenie się jest działanie, tzn. kiedy samodzielnie mogę wykonywać pewne czynności czy rozwiązywać zadania i problemy. W moim przypadku jest to na przykład nauka rysunku. Nie wystarczy mi obejrzenie filmu jak rysować, wysłuchanie wykładu, czy obejrzenie rysunków. Żeby umieć już coś narysować - muszę ćwiczyć - wszystko inne traktuję jako pomoc w nauczeniu się tego. Dzięki temu praktycznemu działaniu mogę właśnie rozwijać swoje myślenie i umiejętności, a to uczy mnie samodzielności.

8 8 W swoim samokształceniu często korzystam z czasopism i książek. Uważam, że te dwa środki spełniają znaczącą rolę w przekazywaniu wiadomości. Czasopisma poruszają wiele tematów i przekazują wiele istotnych informacji. W ostatnim czasie Internet odgrywa również ważną rolę w moim samouctwie, ale oprócz wiadomości ważnych i istotnych podaje on niestety dużo wiadomości mało znaczących.

9 9 Staram się również korzystać różnych programów multimedialnych m.in. encyklopedii, słowników, leksykonów, które w zależności od autora, w ciekawy sposób prezentują przydatne dla mnie informacje. Po za tym jestem raczej wzrokowcem, więc obraz, dźwięk zastosowane w tych programach ułatwiają mi przyswojenie i zapamiętanie zawartych tam treści. Korzystając z książek czy czasopism, staram się albo robić z nich notatki (w formie map myśli), bądź, jeżeli książki należą do mnie stosuje różne podkreślenia i oznaczenia. To bardzo ułatwia mi zapamiętywanie danych informacji.

10 10 Bardzo ważna jest też zasada higieny i rekreacji, tą zasadę również stosuję, gdyż dzięki temu przyswajanie wiedzy jest o wiele szybsze i skuteczniejsze. Staram się zawsze wietrzyć swój pokój, moje biurko i krzesło są wygodne, a światło odpowiednio dobrane. Niestety mam zbyt mało półek na książki, ale staram się je układać w taki sposób, by te, z których korzystam najczęściej były w zasięgu mojej ręki (słownik, encyklopedia) bądź w przypadku korzystania z komputera, by znalazły się w widocznym miejscu (na pulpicie). To znacznie ułatwia mi pracę. Oczywiści staram się także zadbać o ciszę i spokój wokół mnie.

11 11 Ważna jest zasada rytmiczności i terminowości. Systematyczne uczenie się jest bardziej efektywne i skuteczne, zwłaszcza, gdy na przykład uczę się słówek z obcego języka, w moim przypadku angielskiego. Także bez stosowania dyscypliny niewiele udałoby mi się osiągnąć. Wiem, że to ja biorę odpowiedzialność za to, że coś zaniedbam i rozliczam się tylko sama przed sobą.

12 12 W samouctwie trzeba być bardzo wytrwałym w swojej pracy i łatwo się nie zrażać w przypadku niepowodzeń, bo tylko dzięki temu możemy osiągnąć cele, które sobie postawiliśmy. Po za tym w swoją pracę, należy się zaangażować, być aktywnym, poszukiwać i wykorzystywać swoją energię w sposób rozsądny.

13 13 W moim samokształceniu duże znaczenie odgrywa zasada współdziałania – dzięki wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia innych osób mogę łatwiej szybciej osiągnąć stawiane sobie cele, rozwiązać zadania czy problemy, które napotykam w swojej pracy. Samokontrola i samoocena – to ja sama muszę dostrzegać własne błędy, znaleźć ich przyczynę, to nie zawsze jest łatwe, ale samokrytycyzm jest potrzeby, żeby nie popełniać dalszych błędów w swoim samokształceniu.

14 14 Mówiąc o zasadzie racjonalizacji staram się ją także stosować. Zmieniam metody i środki, których używam - staram się je usprawniać, bądź wprowadzać nowe. Ostatnio zaczęłam stosować na przykład mapy myśli i trenować technikę szybkiego czytania, gdyż uważam, że to znacznie ułatwi mi moją naukę i usprawni proces zapamiętywania, kojarzenia, i sprawi, że moja wiedza i uwaga będzie bardziej trwała.

15 15 KONIEC


Pobierz ppt "1 Mój sposób na efektywną naukę Opracowała: Agnieszka Terebus studentka V roku Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie na kierunkach: Pedagogika Zdolności."

Podobne prezentacje


Reklamy Google