SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5- 6 LETNICH Akademia Czystych Rąk Opracowała Joanna Broniarz Szkoła Podstawowa nr 1 w Legnicy
Temat zajęć: Gdzie były i co robiły Twoje ręce? CEL GŁÓWNY: Poznanie podstawowych zasad dbania o czystość rąk, CELE OPERACYJNE: DZIECKO: – rozpoznaje i nazywa przybory toaletowe, - opowiada historyjkę obrazkową zgodnie z kolejnością zdarzeń- na podstawie ilustracji, - zna zasady dbania o higienę rąk, - samodzielnie wykonuje pracę plastyczną związaną z tematem „Gdzie były i co robiły Twoje ręce?” POMOCE: ilustracje, kartki, flamastry, mydło , ręczniki papierowe, nożyczki, papier, farby
PRZEBIEG ZAJĘCIA: Krasnal Hałabała wita się z dziećmi, i zaprasza na zajęcie – zabawa integracyjna „Uścisk przyjaźni”. Poranna toaleta - omówienie wspólnie z dziećmi historyjki obrazkowej (gimnastyka, codzienna toaleta, wietrzenie pomieszczeń, prawidłowy ubiór, odpowiednie odżywianie). Rozwiązywanie zagadek – ręcznik, mydło, wanna, prysznic, grzebień, gąbka, umieszczenie obrazków na tablicy, dziecko, które odgadnie zagadkę, odnajduje odpowiedni napis do obrazka, (podział tych wyrazów na sylaby – wyklaskiwanie, tupanie, pstrykanie palcami). Rozmowa na temat sposobów dbania o dłonie , kiedy i jak należy je myć? Praca przy stolikach – dla każdego dziecka przygotowany brystol , farby , dzieci odrysowują, malują i wycinają swoje dłonie.
Opracowała Joanna Broniarz – nauczyciel oddziału przedszkolnego Malowanie farbami rzeczy które są dotykane przez dłonie oraz sposoby dbania o dłonie-następnie dzieci przyklejają dłonie do namalowanych ilustracji. Dokończ zdanie: W mojej łazience....... Każde mydło....... Należy pamiętać...... Warzywa i owoce....... Moje ubrania....... Kto się gimnastykuje........ Częste mycie rąk....... Ręcznik służy....... Rozwiązywanie zagadek – ręcznik, mydło, wanna, prysznic, grzebień, gąbka, umieszczenie obrazków na tablicy, dziecko, które odgadnie zagadkę, odnajduje odpowiedni napis do obrazka, (podział tych wyrazów na sylaby – wyklaskiwanie, tupanie, pstrykanie palcami). Podsumowanie zajęć – podkreślanie znaczenia częstego mycia rąk, higieny. Pochwalenie dzieci za czynny udział w zajęciu. Zabawa naśladowcza przy piosence „Mydło lubi zabawę”. Ewaluacja – na tablicy znajdują się dwie „buzie”, czysta i brudna, zadaniem dzieci jest przyczepić kartonik z narysowanym cukierkiem, jeżeli zajęcie się podobało, pod czystą „buzią”, jeżeli zajęcie się nie podobało, pod brudną „buzią”. Opracowała Joanna Broniarz – nauczyciel oddziału przedszkolnego