Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mikroskopijni bohaterowie i złoczyńcy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mikroskopijni bohaterowie i złoczyńcy"— Zapis prezentacji:

1 Mikroskopijni bohaterowie i złoczyńcy

2 Czy wiesz, że żyją wśród nas mikroskopijne stworzenia?

3 Czasem są tak małe, że nie widać ich gołym okiem
Czasem są tak małe, że nie widać ich gołym okiem. Jeśli nad morzem napełnisz swoje wiaderko piaskiem, to pod paznokciami możesz mieć tyle samo tych mikroskopijnych stworzonek, ile ziarenek piasku znajduje się w twoim wiaderku.

4 Niektóre z nich są dla nas dobre
Niektóre z nich są dla nas dobre. Dbają o nasze trawienie i, jak mali sprzątacze, czyszczą nasze brzuszki z resztek jedzenia. Inne pracują przy tworzeniu leków – są jak mali doktorzy!

5 Ale niektóre z nich sprawiają, że ludzie chorują.
Nazywamy je zarazkami. Czy pamiętasz swoją ostatnią chorobę? Mogło cię boleć gardło albo brzuszek, a to dlatego, że do twojego organizmu dostały się zarazki – dzieje się tak wtedy, gdy po dotknięciu zarazka, dotkniesz jedzenia lub włożysz ręce do buzi.

6 Różne rodzaje zarazków
Bakterie są wszędzie. Mogą powodować ból głowy, ból ucha lub nudności. Wirusy znajdują się wewnątrz roślin, ludzi i zwierząt. Powodują choroby, takie jak ospa wietrzna, której objawami są wysypka i swędzenie.

7 Pierwotniaki żyją w wodzie
Pierwotniaki żyją w wodzie. Mogą powodować bóle brzucha, nudności i biegunkę. Grzyby są trochę podobne do roślin i lubią wilgotne, ciepłe miejsca, takie jak prysznice. Grzyby powodują swędzenie i brzydki zapach.

8 W jaki sposób zarazki dostają się do twojego organizmu?
Ich źródłem mogą być: inni ludzie, kiedy podajemy sobie ręce,

9 rzeczy, których dotykali inni ludzie, takie jak piłka nożna, telefon komórkowy, klamka, przycisk do windy lub klawiatura komputera,

10 zwierzęta,

11 brud, kiedy bawimy się na podwórku,

12 miejsca, z których korzysta wiele ludzi, takie jak sklepy, autobusy, pociągi oraz toalety publiczne,

13 Często dotykamy różnych rzeczy, a potem wkładamy ręce do buzi albo dotykamy jedzenia. Powinniśmy więc myć i osuszać ręce wiele razy w ciągu dnia! Jeśli pilnujemy, by nie rozprzestrzeniać zarazków, zachowujemy właściwą higienę. Najważniejszą rzeczą jest, abyśmy zawsze mieli czyste ręce.

14 ZRÓBMY TO RAZEM! Podaj zarazek dalej!
Zagrajmy w tę zabawną grę, aby zobaczyć, w jaki sposób rozprzestrzeniają się zarazki.

15 MYJEMY RĘCE!

16 MYJEMY RĘCE!

17 Kiedy powinniśmy myć ręce?

18 O czym jeszcze musimy pamiętać, aby zachować zdrowie
O czym jeszcze musimy pamiętać, aby zachować zdrowie? Wymyślcie wspólnie kilka zasad higieny dla waszej klasy. Zapiszcie je na dużym kartonie, podpiszcie waszymi imionami, a następnie ładnie ozdobiony plakat powieście w klasie na ścianie. Aby przypomnieć wszystkim uczniom w szkole o tym, jak ważne jest mycie rąk, narysujcie znaki i udekorujcie miejsca mycia rąk w klasie lub na korytarzu. Sprawcie, aby były widoczne!

19 Dziękuje za uwagę


Pobierz ppt "Mikroskopijni bohaterowie i złoczyńcy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google