Konferencja dla sędziów i komisarzy rozgrywek PZKosz 6-7 września 2014 r., COS Spała ZMIANY W PRZEPISACH GRY.

Slides:

Interpretacje elementów statystycznych sezon 2010/2011.

WYDZIAŁ SĘDZIOWSKI PZPS KOMISJA SZKOLENIA
Kary indywidualne - nieostrożność, nierozważność, poważny rażący faul.
PROTOKÓŁ LIBERO. PRZEPISY 26 ASYSTENT SEKRETARZA 26.2 OBOWIĄZKI - Zapisuje zastępowanie zawodników z udziałem Libero.
Procedura zmiany zawodników w rozgrywkach krajowych od sezonu Wydział Sędziowski ŚZPSMąchocice
Sygnalizacja Szkolenie centralne sędziów PZPS
1. ZEZWOLENIE NA WYKONANIE ZAGRYWKI
Piłka nożna.
PIŁKA NOŻNA.
Piłka ręczna zespołowa gra sportowa rozgrywana między dwiema drużynami, których celem jest wrzucenie piłki do bramki przeciwnika; zwycięża drużyna, która.
AGENDA: 1. Praca SI 2. Praca SII oraz współpraca SII z sekretarzem zawodów 3. Współpraca komisji sędziowskiej 4. Czynności sędziów przed meczem, protesty.
Pisemne mnożenie liczb naturalnych
Na czym polega spalony??.
Modyfikacja przepisu 19. Zawodnik Libero (Kongres FIVB 2010) Na podstawie prezentacji László HERPAIA członka komisji sędziowskiej FIVB opracował Mirosław.
Komisja Szkoleniowa Kolegium Sędziów PZKOSZ przedstawia:
KOZIENICE, Prezentacji kol. Pawła Burkiewicza Zmiany w przepisach gry w siatkówkę halową Prezentacji kol. Piotra Dudka Kontrola niesportowego.
USTAWIENIE W CZASIE GRY
Prezentacja multimedialna dla uczniów
Okólnik FIFA nr 968 Poprawki do Przepisów Gry maja 2005r. Kolegium Sędziów Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej.
STAŁE FRAGMENTY GRY konspekt treningu AUTOR: MAREK DRAGOSZ.
INTERPRETACJA PRZEPISU O SPALONYM
OPRACOWANIE: Komisja Szkoleniowa Kolegium Sędziów w Lesznie
Zmiany w przepisach gry w piłkę siatkową edycja Raszyn 2013
Kontrola niesportowego zachowania się uczestników zawodów
Zmiany w Przepisach Gry wydanie 2013/2014 (elektroniczne) Jarek Łuniewski Delegatura Legnica mail:
Zmiany w przepisach gry 2014 Zmiany w przepisach gry 2014 Poznań
Zmiany w interpretacjach 2014 Poznań Art. 5 Zawodnicy: kontuzja Zawodnicy wyznaczeni przez trenera do rozpoczęcia meczu oraz zawodnicy, którym.
Zmiany w Oficjalnych Przepisach Gry w Koszykówkę 2014 Spała, 13 września 2014.
Zmiany w Oficjalnych Przepisach Gry w Koszykówkę 2014
Pion Szkolenia WZPN Poznań prezentuje:
1 Nielegalne dotykanie rękami Konferencja przedsezonowa sędziów LZKosz Biała Podlaska Pion Szkolenia Kolegium Sędziów LZKosz przedstawia:
1 AKCJA RZUTOWA Konferencja przedsezonowa sędziów LZKosz Biała Podlaska Pion Szkolenia Kolegium Sędziów LZKosz przedstawia:
Test znajomości przepisów gry w hokeja na lodzie TORUŃ 2008 / POPRAWKOWY Uwaga. Dla pytań testowych proszę zakreślić kółkiem, poprawne warianty A lub.
POZYCJA – USYTUOWANIE SĘDZIEGO NA POLU GRY.
MATEMATYKA I SPORT Gabrysia Tylec Va.
Unihoc GRA DLA WSZYSTKICH. MAŁY SPORT – WIELKA RADOŚĆ Unihoc to jedna z najmłodszych dyscyplin sportowych. Powstała w Szwecji na początku lat osiemdziesiątych.
 Piłkę ręczna zalicza się do grupy gier zespołowych, w związku z tym działanie poszczególnych zawodników podporządkowane jest całemu zespołowi, który.
Piłka siatkowa.
Coaching w zawodach młodzieżowych PZPS Najnowsze regulacje obowiązujące w Piłce Siatkowej Plażowej Przygotował: Paweł Kryda.
ZAWODNIK PRZY SIATCE CZĘŚĆ 1. PONAD SIATKĄ Opracowanie Wojciech Maroszek z wykorzystaniem FIVB Multimedia Teaching Material 2015.
OBOWIĄZKI SĘDZIEGO II - WYBÓR Opracowanie Wojciech Maroszek z wykorzystaniem FIVB Multimedia Teaching Material 2015.
PRZEPISY GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ ARTYKUŁ XII CZĘŚĆ DRUGA Szkolenie kandydatów na sędziów piłki nożnej – KURS 2010 Opracował: Tomasz Radkiewicz.
Sytuacje w grze- gra na siatce; akcje w ataku i bloku
„ ZAGRANIE PIŁKI RĘKĄ ” Szkolenie Sędziów Wydział Sędziowski Piotrków Trybunalski Opracował: Tomasz Radkiewicz, Zbigniew Dobrynin – Kolegium Sędziów Łódź.
Instrukcja protokółowania Szkolenie sędziów i komisarzy siatkówki plażowej PZPS – Katowice
Koszykówka hobby Piotr Ligier. NBA CHICAGO BULLS.
Zawodnik Libero Zmiany w przepisach gry edycja Czudec 2013.
FUTSAL AMENDMENTS Kielnarowa 2015 UEFA B FUTSAL COACH COURSE.
OPRACOWANIE: Komisja Szkoleniowa Kolegium Sędziów w Lesznie.
Mirosław Mazgaj Zanim krzykniesz „sędzia... kalosz”, czyli co drużyny o Przepisach Gry wiedzieć powinny.
PORUSZANIE SIĘ I USTAWIANIE SĘDZIEGO W RÓŻNYCH SYTUACJACH BOISKOWYCH
Art. 4 – Ubiór zawodników Jakakolwiek taśma lub inny materiał na getrach (zakrywający getry) musi być w takim samym kolorze jak getry Poniżej ZAKAZANE.
Zajęcia w hali sportowej
Mechanika sędziowania trzech sędziów Konferencja Sędziów i Komisarzy Lig Zawodowych Spała, r. Czyli, czego nie dowiesz się z „Podręcznika...”
Piłka nożna Czyli prezentacja na temat najbardziej emocjonującej dyscypliny sportu na świecie.
ZESPÓŁ ĆWICZĄCY: 20 zawodników + 2 bramkarzy PRZYBORY: 20 piłek, 2 drabinki do ćwiczeń koordynacyjnych, kamizelki (2 kolory), znaczniki,
KONTRAPRESSING.
Zapis prezentacji:

Zmiany w przepisach gry 4.3.1 Spodenki zawodników muszą być powyżej kolan. 4.3.2 Numery na koszulkach od 0 i 00 do 99 oraz sygnalizacja numerów Czytanie numerów od lewej do prawej patrząc na sędziego. Numery od 15 wzwyż dwie zasady: 1. Najpierw dziesiątki potem jedności 2. Najpierw dziesiątki pokazywane palcami - wewnętrze dłonie do siebie, potem jedności pokazywane palce od siebie i wewnętrzne dłonie do stolika.

Zmiany w przepisach gry 5.7 Jakikolwiek zawodnik otrzymał pomoc medyczną między rzutami wolnymi musi nastąpić zmiana pod warunkiem ewidentnej kontuzji. Przeciwnicy mogą też zmienić w tym czasie taką samą liczbę zawodników (najczęściej gdy zawodnik krwawi). 16. Kosz i jego wartość. Wartość kosza jest zależna od miejsca wykonywania rzutu do kosza, nie od tego kto i z którego miejsca ostatni dotknął piłkę lecącą do kosza po rzucie.

Zmiany w przepisach gry 18.2.5 Przerwa na żądanie. Drużyna ma w drugiej połowie 3 czasy, z czego może wykorzystać tylko 2 w ostatniej kwarcie, w ostatnich dwóch minutach meczu. Niewykorzystana trzecia przepada. Jeśli trener otrzymuje faul T za opóźnienie wejścia na boisko po przerwie na żądanie, gdy nie miał już ich więcej, to w protokole zapisuje się jako B (wcześniej było C)

Zmiany w przepisach gry 29.2.3 24 sekundy Drużyna atakująca oddając rzut do kosza gdzie piłka dotyka obręczy i ponownie wchodzi w jej posiadanie to ma na rozegranie nowej akcji 14 sek. Nowa nazwa zegar czasu akcji zamiast zegar 24 sek.

Zmiany w przepisach gry 30/28 Powrót piłki na pole obrony/ 8 sek. Jeśli drużyna jest w posiadaniu piłki na polu obrony i podawana dotyka pola ataku, a następnie pola obrony to nie jest to błąd powrotu piłki na pole obrony, a odlicza się nowe 8 sek.

Zmiany w przepisach gry 30.1.2 Powrót piłki na pole obrony Wyjaśnienie dokładne, aby orzeczono błąd powrotu piłki na pole obrony, zawodnik drużyny ataku musi dotknąć jako ostatni piłkę na swoim polu ataku i być pierwszym, który dotknie piłkę na swoim polu obrony.

Zmiany w przepisach gry 33.10 Półkole bez szarży, wystarczy tylko jedna noga obrońcy w kontakcie półkolem lub z linią półkola, aby umiejscowić go jako w półkolu bez szarży. /rys/

Zmiany w przepisach gry 35. Faul obustronny Warunki konieczne do orzeczenia dwóch fauli jako faul obustronny: - oba faule zawodników - oba związane z fizycznym kontaktem - oba faule pomiędzy dwoma przeciwnikami wzajemnie na sobie - oba faule popełnione mniej więcej w tym samym czasie

Zmiany w przepisach gry 35. Faul obustronny 35-6 Przykład Drużyna A w posiadaniu piłki kiedy B1 popycha A1 i orzeczono faul. W tym samym czasie A1 uderza B1 łkociem a sędziowie odgwizdują faul niesportowy. Interpretacja – to jest faul obustronny i drużyna A wprowadza piłkę z autu najbliżej miejsca naruszenia przepisów.

Zmiany w przepisach gry 36.3.3 Drugi faul techniczny zawodnika oznacza dyskwalifikację. 36.4.2 Kara za każdy faul techniczny zawodnika/trenera 1 rzut wolny i posiadanie.

Zmiany w przepisach gry 37.1.1 Faul niesportowy - doprecyzowanie W ocenie sędziego kontakt ten nie wynika z uzasadnionej próby bezpośredniego zagrania piłką zgodnej z duchem i intencją przepisów.

Zmiany w przepisach gry 46.12 Urządzenia umożliwiające obejrzenie powtórki. Dużo nowych przypadków, ale chyba nie wejdą w życie w Polsce. Dzielą się na te sytuacje, które można oglądać: na koniec kwarty lub dogrywki, w ostatnich dwóch minutach meczu w czasie całego meczu

Zmiany w przepisach gry 48.1 Sekretarz powiadamia sędziów o 2 faulach T zawodnika tak samo jak po 2 faulach U, kiedy zawodnik zostaje zdyskwalifikowany.

Zmiany w przepisach gry 50.5 Obowiązki mierzącego czas akcji (nowa nazwa s. funkcyjnego) 24 sek, kiedy musi zatrzymać zegar i ustawić na 14 sek. kiedy ta sama drużyna posiadająca wcześniej piłkę wchodzi ponownie w posiadanie piłki, gdy: -piłka odbiła się od obręczy po niecelnym rzucie -piłka odbiła się od obręczy po niecelnym ostatnim rzucie wolnym -piłka odbiła się od obręczy podczas podania

Zmiany w przepisach gry A. Nowe sygnały - przerwa na żądanie dla mediów - nieprawidłowego użycia rąk - nielegalny kontakt z ręką - uderzenie przeciwnika w głowę - faul przy rzucie - faul nie przy rzucie Zaleca się podczas sygnalizacji do stolika mówić głośno kto popełnił faul

Zmiany w przepisach gry B. Protokół meczu B.7.2 Jeśli trener nie wziął żadnego czasu w drugiej połowie meczu, to gdy na zegarze zostało dwie minuty do końca meczu sekretarz wykreśla dwoma równoległymi liniami pierwszą rubrykę przerw na żądanie jako nie skonsumowaną. B.8.3.2 Po drugim faulu technicznym zawodnika na boisku w następnej rubryce wpisuje się litery GD jako zawodnik zdyskwalifikowany.

Zmiany w przepisach gry B.8.3.3-5 To samo dotyczy 2 fauli technicznych (B) trenera, 3 fauli technicznych (B i C) zapisanych trenerowi oraz dwóch fauli niesportowych zawodnika na boisku, to w rubryce kolejnej wpisuje się litery GD jako trener/zawodnik zdyskwalifikowany.

Zmiany w przepisach gry D. Klasyfikacja drużyn D.1.3 Jeśli dwie lub więcej drużyn mają tę samą liczbę zwycięstw i porażek w całym cyklu, to mecze pomiędzy tymi drużynami winny być wzięte do ustalenia klasyfikacji końcowej. Jeśli dwie lub więcej drużyn mają tę samą liczbę zwycięstw i porażek pomiędzy zainteresowanymi drużynami, to mają zastosowanie kolejne kryteria ustalające klasyfikację końcową:

Zmiany w przepisach gry - większa różnica pomiędzy koszami zdobytmi a koszami straconymi z meczów między zainteresowanymi drużynami - większa liczba uzyskanych koszy w meczach między zainteresowanymi drużynami - większa różnica pomiędzy koszami zdobytmi a koszami straconymi ze wszystkich meczów - większa liczba uzyskanych koszy ze wszystkich meczów Jeśli powyższe kryteria nie rozstrzygną zarządzane jest losowanie.

Zmiany w przepisach gry D.3.2 Do klasyfikacji bieżącej jeśli obie drużyny nie grały jeszcze ze sobą, a mają taką samą liczbę zwycięstw i porażek, to kolejność ustala się na podstawie większej różnicy pomiędzy uzyskanymi koszami, a straconymi ze wszystkich dotychczas rozegranych meczów. Np. Drużyna A ma 9 350 – 290 Drużyna B ma 9 340 – 260 To drużyna B w aktualnej tabeli jest wyżej

Zmiany w przepisach gry Mechanika - Gdy jesteśmy pewni decyzji na koniec kwarty czy ostatni rzut w czasie czy nie to pokazujemy natychmiast czy zaliczmy czy nie. - Jeśli dogrywamy do 8 sek. podczas wprowadzenia piłki z autu z pola obrony, to informujemy wprowadzającego ile sek. mu zostało na wprowadzenie piłki na pole ataku.

Zmiany w przepisach gry Mechanika - Jeśli zawodnik opóźnia zajęcie pozycji do wykonywania rz.w. To również można położyć piłkę i odliczać 5 sek. (rzadko się zdarza, ale jest takie umocowanie) - Przy orzeczeniu sytuacji rzutu sędziowskiego, faula T, przerwy na żądanie najpierw unosimy rękę w górę jak do zatrzymania czasu, a potem sygnalizujemy w/w sytuację

Niech sędziowanie i komisarzowanie będzie nam ciągle radością i satysfakcją :))) . Dziękuję za uwagę Grzegorz Ziemblicki Materiały z FIBA Europe