Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KOMPUTER – JEGO JASNE I CIEMNE STRONY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KOMPUTER – JEGO JASNE I CIEMNE STRONY"— Zapis prezentacji:

1 KOMPUTER – JEGO JASNE I CIEMNE STRONY

2 Cele spotkania: Dostarczenie podstawowych wiadomości na temat nadmiernego korzystania z Internetu przez młodzież i związanego z tym ryzyka. Zapoznanie z pojęciem uzależnienia od Internetu i jego objawami. Zapoznanie ze sposobami diagnozowania uzależnienia internetowego.

3 „Pojawia się komputer - młody człowiek coraz więcej czasu spędza w domu, zamknięty w pokoju z komputerem. Rodzice początkowo są zadowoleni. Dziecko jest w domu, zajmuje się samo sobą. Cichną spory na temat późnych powrotów do domu: gdzie był i z kim? Wszyscy są zadowoleni. Młody człowiek jest pozytywnie zainteresowany techniką i światem. Pierwsze odpadają zajęcia dodatkowe, obowiązki domowe, potem dalsi koledzy i koleżanki, zawęża się krąg znajomych i tematów do rozmów. Wszystko dzieje się w sieci. Rzeczywistość jest mniej interesująca niż świat wirtualny Z czasem ta pasja staje się jedną z niewielu czynności, których chce się doświadczać”.

4 UZALEŻNIENIE OD INTERNETU?
Z CZYM KOJARZY CI SIĘ UZALEŻNIENIE OD INTERNETU?

5 Uzależnienie internetowe –
nowy rodzaj nałogu polegający na ustawicznym spędzaniu czasu na kontaktach z komputerem, zwłaszcza z siecią Internet, charakteryzujący się wewnętrznym przymusem „bycia w sieci” osoby uzależnionej.

6 Przyczyny uzależnienia od mediów
ucieczka od codzienności, problemy dziecka w kontaktach interpersonalnych, atrakcyjność form, łatwy dostęp i popularność mediów.

7 Objawy uzależnienia internetowego:
Potrzeba korzystania z komputera/Internetu przez dłuższy czas – nawet bezcelowa Markotność i przygnębienie na skutek niemożności korzystania z komputera/Internetu Zaniedbywanie nauki i wszelkich form aktywności z powodu spędzania długiego czasu przed komputerem Brak czasu na spotkania z przyjaciółmi a nawet zjedzenia posiłku z powodu korzystania z komputera/Internetu Oszukiwanie i szukanie wymówek mających na celu ciągłe korzystanie z komputera/Internetu

8 Zbyt długie przesiadywanie przed komputerem ma niekorzystny wpływ na układ nerwowy. Może pojawiać się rozdrażnienie, złość, zwiększona pobudliwość, kłopoty z koncentracją uwagi, brak łaknienia.

9 Konsekwencje uzależnienia od komputera
Skutki psychologiczne: agresja unikanie osobistych kontaktów zaburzenia struktur poznawczych Skutki społeczne: zaburzenie więzi z rówieśnikami i rodziną kłopoty szkolne ucieczka przed światem realnym Skutki zdrowotne: przemęczenie, zawroty i bóle głowy kłopoty ze wzrokiem, kręgosłupem i nadgarstkami Kłopoty ze snem

10 Z badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo
Psychologiczne wynika, że około 30% osób korzystających z Internetu traktuje go jako sposób na ucieczkę od rzeczywistości co prowadzi u osób uzależnionych do izolacji społecznej.

11 Norma czasu przed komputerem
Według pedagoga Andrei Braun optymalny czas to: • dla dzieci w wieku przedszkolnym: maksymalnie 30 minut • dla dzieci w wieku szkolnym: maksymalnie 1 godzina • dla dzieci od 12. roku życia: około 1,5 godziny

12 ZAGROŻENIA W SIECI…. Co drugi młody człowiek (52%) miał do czynienia z przemocą werbalną w Internecie lub poprzez telefon komórkowy 47% dzieci doświadczyło wulgarnego wyzywania 21%, poniżania, ośmieszania i upokarzania; 16% straszenia i szantażowania 29% zgłasza, że ktoś w Sieci podawał się za nie wbrew ich woli Ponad połowa (57%) osób w wieku była przynajmniej raz obiektem zdjęć lub filmów wykonanych wbrew ich woli. 14% dzieci zgłasza przypadki rozpowszechniania za pośrednictwem Internetu lub GSM kompromitujących je materiałów. Akty cyberprzemocy często powodują u ofiar irytację, lęk i zawstydzenie. .

13 Kryteria, z których pięć musi być spełnionych, aby można było powiedzieć o uzależnieniu:
Pytania diagnozujące te kryteria to: Czy czujesz się zaabsorbowany Internetem (myślisz o poprzednich, bądź następnych pobytach w sieci)? Czy czujesz potrzebę używania Internetu przez coraz dłuższe okresy czasu? Czy wielokrotnie miałeś nieudane próby kontroli, ograniczenia czasu lub zaprzestania korzystania z Internetu? Czy czułeś się niespokojny, markotny, zirytowany, przygnębiony, gdy próbowałeś ograniczać czas w Internecie lub zaprzestać korzystania z niego? Czy pozostajesz w sieci dłużej niż pierwotnie planowałeś? Czy ryzykujesz utratę ważnych relacji, prac, możliwości kariery lub nauki z powodu Internetu? Czy oszukałeś kogoś z rodziny bliskich lub terapeutów, aby ukryć narastający problem Internetu? Czy używasz Internetu jako sposobu na ucieczkę od problemów lub sposobu na pogorszony nastrój (uczucia bezradności, winy, lęku, depresji)?

14

15 Ważne adresy i telefony
tel dyzurnet.pl


Pobierz ppt "KOMPUTER – JEGO JASNE I CIEMNE STRONY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google