Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Identyfikacja typów drukarek

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Identyfikacja typów drukarek"— Zapis prezentacji:

1 Identyfikacja typów drukarek

2 Drukarka Drukarka – urządzenie współpracujące z komputerem, służące do przenoszenia danego tekstu, obrazu na różne nośniki druku (papier, folia, płótno itp). Niektóre drukarki potrafią również pracować bez komputera, np. drukować zdjęcia wykonane cyfrowym aparatem fotograficznym (po podłączeniu go do drukarki lub po włożeniu karty pamięci z zapisanymi zdjęciami do wbudowanego w drukarkę slotu). Mianem drukarki określa się też sterownik w systemie operacyjnym, natomiast samo urządzenie określane jest jako urządzenie drukujące.

3 Drukarki są urządzeniami do wyprowadzania informacji w postaci tekstów bądź rysunków.
W trybie testowym przekazujemy do drukarki kody znaków przeznaczone do wydrukowania. W trybie graficznym system ma przekazać do drukarki informacje o każdej kropce, z której zbudowany jest obraz. Dotyczy to także drukowania tekstu i umożliwia stosowanie czcionek o różnorodnych krojach, o wielkości skalowanej przez programy:

4 Drukarka igłowa Drukarka igłowa, drukarka mozaikowa (ang. dot-matrix printer, needle printer, wire printer) – niegdyś najpopularniejszy typ drukarek. Wykorzystują do drukowania taśmę barwiącą podobną do tej stosowanej w maszynach do pisania. Ich główną zaletą są niskie koszty eksploatacji i możliwość drukowania kilku kopii na papierze samokopiującym; do dziś często używana do druku faktur itp.; najczęściej spotykane są głowice 9- i 24-igłowe, istnieją także drukarki wielogłowicowe (każda głowica drukuje fragment wiersza).

5 Drukarka atramentowa Drukarka atramentowa (ang. ink-jet printer) – najpopularniejszy obecnie typ drukarek. Drukuje poprzez umieszczanie na papierze bardzo małych (od kilku do kilkudziesięciu pikolitrów) kropli specjalnie spreparowanego atramentu do drukowania. Praktycznie wszystkie dzisiejsze drukarki atramentowe umożliwiają druk w kolorze. Stosowany jest atrament w czterech kolorach: cyjan, magenta (ciemny róż), żółty i czarny (model CMYK). Ponadto w niektórych drukarkach można stosować specjalne tusze "fotograficzne" (są one nieco jaśniejsze niż standardowe i lepiej oddają barwy przy drukowaniu zdjęć) oraz inne dodatkowe kolory. Wadą tanich drukarek atramentowych są dość wysokie koszty eksploatacji (wysoka cena tuszu w stosunku do ilościowej możliwości pokrycia nim papieru).

6 Drukarka atramentowa W drukarkach atramentowych wydruk uzyskuje się nanosząc na papier mikroskopijne kropelki atramentu wyrzucane z zespołu dysz głowicy drukującej. W konstrukcji głowicy drukującej wykorzystuje się dwa rodzaje zjawiska do wywołania efektu wyrzucania kropek atramentu.

7 Drukarka atramentowa W pierwszym przypadku efekt wyrzucania atramentu uzyskuje się w wyniku ruchu membrany wykonanej z materiału piezoelektrycznego. Właściwością materiałów piezoelektrycznych jest odkształcenie się pod wpływem przyłożonego napięcia. Napięcie to steruje właśnie ruchami membrany. W drugim przypadku zmianę objętości i wzrost ciśnienia uzyskuje się przez podgrzewanie strefowe rurek kapilarnych (dyszy), w których znajduje się atrament. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku o wielkości kropel atramentu decyduje precyzja wykonania dysz.

8 Drukarka igłowa Drukarka laserowa (ang. laser printer) – drukuje poprzez umieszczanie na papierze cząstek tonera. Zasada działania drukarek laserowych jest bardzo podobna do działania kserokopiarek. Wałek selenowy jest elektryzowany, następnie naświetlany światłem laserowym (lub diod LED). Przez to miejsca naświetlone tracą swój ładunek elektryczny i nie przyciągają cząsteczek tonera. Następnie toner z wałka przenoszony jest na papier. Na końcu prowadzony jest proces utrwalania wydruku. Karta papieru przechodzi przez fuser – utrwalacz termiczny, gdzie toner jest rozgrzewany i wprasowywany w kartkę papieru. Drukarki laserowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością i szybkością wydruku, a druk pod wpływem wody się nie rozpływa. Drukarki laserowe pracują głośniej niż drukarki atramentowe, za to zwykle drukarki laserowe drukują szybciej od drukarek atramentowych.

9 Drukarka igłowa Podobnie uzyskuje się wydruk kolorowy na drukarkach laserowych stosowanych metodą INLINE. Drukarka taka posiada cztery układy na noszące toner, każdy innego koloru. Wydruk jest uzyskiwany w jednym przebiegu. Inną metodą uzyskiwania obrazu kolorowego w drukarkach laserowych jest metoda zwana REVOLVER. Cztery kolory tonera umieszczone są w czterech pojemnikach w obracającym się bębnie (jak naboje w magazynie rewolweru). Naniesienie wszystkich kolorów wymaga czterech przebiegów drukarki.

10 Podstawowymi parametrami drukarek są:
Rozdzielczość podawana w punktach na cal (ang. dots per inch –dpi) Szybkość drukowania Poziom hałasu

11 Drukarki do CD Firma Primera Technology wprowadziła do swojej oferty Bravo SE Disc Publisher mierzy 381 x 375 x 178 i waży 4,1 kg. W jego środku zamontowano mechanizm szóstej generacji odpowiadający za transport nośników do nagrywarki DVD+/-R/CD-R (Pioneer DVR-111: zapis DVD+/-R z maksymalna prędkością 16x, DVD-R DL z maksymalną prędkością 8x, CD-R z maksymalną prędkością 40x). Po "wypaleniu" każdy z nich przenoszony jest do wbudowanej drukarki atramentowej, umożliwiającej wykonanie nadruku na krążku w maksymalnej rozdzielczości 4800 dpi. Warto wspomnieć, że podczas jednej sesji możliwe jest nagranie maksymalnie dwudziestu płyt.

12 Aparat cyfrowy z wbudowaną drukarką
Japońska firma Takara Tomy posiada aparat cyfrowy - model o oznaczeniu XIAO Tip-521 z wbudowaną drukarką. Drukarka drukuje bez pomocy atramentu. Cały sekret "bezatramentowego" drukowania polega na zastosowaniu specjalnego papieru (przypominającego zwykły papier fotograficzny) składającego się z polimerowego płaszcza i podstawy oraz umieszczonych pomiędzy nimi trzech nasączonych odpowiednim barwnikiem krystalicznych warstw, które reagują na ciepło dostarczane przez rozgrzaną głowicę.

13 Aparat cyfrowy z wbudowaną drukarką
Specjalny papier zawierający nasączone barwnikiem krystaliczne warstwy Każda z nich odpowiedzialna jest za reprodukcję innego koloru (żółty, magenta, niebieski), którego uaktywnienie zależy od temperatury i czasu podgrzewania (np. kolor żółty wymaga krótkiego nagrzewania w wysokiej temperaturze a kolor niebieski - odwrotnie). Podsumowując, pojedyncze dotknięcie podgrzaną głowicą papieru powoduje powstanie jednokolorowego piksela.

14 Drukarki wielofunkcyjne
Nashuatec MPC2800 oraz MPC3300 to kolorowe laserowe urządzenia wielofunkcyjne, łączące funkcjonalność drukarki, kopiarki, skanera oraz faksu. Drukują z szybkością 28 lub 33 stron na minutę (zarówno w kolorze jak i trybie mono) i pracują na papierze w formatach od A6 do A3. Sprzęt w standardzie posiada porty USB 2.0 i Ethernet 10/100, natomiast opcjonalnie może być wyposażony w moduły Wi-Fi, Bluetooth i Gigabit Ethernet oraz czytnik pendrive USB 2.0/kart SD. Urządzenia oferują moduły druku dwustronnego, pojemniki na papier mogące pomieścić maksymalnie 4400 arkuszy (system automatycznie przełącza pobór papieru z kasety pustej na kasetę załadowaną takim samym nośnikiem) i umożliwiają pełną, automatyczną obróbkę dokumentów (zszywanie, sortowanie i dziurkowanie) oraz skanują kolorowe dokumenty w rozdzielczości 1200 dpi do poczty elektronicznej (załącznik JPG, TIFF lub PDF), do folderu lub na serwer FTP.

15 Drukarki wielofunkcyjne
Producent dołączona również oprogramowanie, które daje administratorowi IT pełną kontrolę nad wszystkimi sieciowymi urządzeniami, natomiast bezpieczeństwo dokumentów zapewniają: - zaawansowane ograniczenia dostępu przy wykorzystaniu różnego typu autoryzacji, - zabezpieczenie przed wyciekiem danych za pomocą modułu bezpiecznego nadpisywania danych na dysku twardym urządzenia oraz szyfrowania transmisji pomiędzy urządzeniem a komputerami użytkowników, - unikanie nieautoryzowanego kopiowania dzięki funkcjom niewidocznego gołym okiem znaku wodnego.

16 Inne drukarki Drukarka stałoatramentowa– technologia opracowana przez firmę Tektronix na początku lat 90., polega na nanoszeniu roztopionego woskowego atramentu bezpośrednio na nośnik (solid ink), lub też na bęben transferowy (solid ink – transfix). Zaletami są znakomite krycie, wierność barw, szybkość, prostota konstrukcji i całkowita odporność na UV i wodę. Do wad można zaliczyć niską wytrzymałość mechaniczną druku i łatwo ulegający analizie termicznej atrament. Obecnie drukarki w tej technologii produkuje tylko firma Xerox. Drukarka sublimacyjna - typ drukarki wykorzystujący ciepło do przeniesienia barwnika. Przezroczysty barwnik na specjalnej trój- lub czterokolorowej taśmie (CMYK) jest punktowo podgrzewany, wskutek czego przechodzi z fazy stałej bezpośrednio do gazowej, po czym osiada na materiale drukowanym (zazwyczaj specjalny papier lub folia). Większość drukarek tego typu nakłada kolory kolejno, po jednym.

17 Drukarka termiczna – drukarka zazwyczaj używana jest w kasach i drukarkach fiskalnych. Drukowanie odbywa się na specjalnym papierze (papier termiczny), który pod wpływem ciepła ciemnieje. Zaletą są: szybkość wydruku, bardzo niski poziom hałasu oraz to, że jedynym materiałem eksploatacyjnym jest papier (nie trzeba stosować taśm, tuszy i in.). Wadą jest zanikanie wydruku. Proces ten jest znacznie szybszy w wypadku poddawania wydruków działaniu światła słonecznego lub wysokiej temperatury. Drukarka termotransferowa – drukarka zbliżona w działaniu do drukarki igłowej. Zasadniczą różnicą jest taśma barwiąca jednokrotnego wykorzystania z której barwnik nie jest przenoszony na papier w wyniku mechanicznego oddziaływania, lecz punktowego podgrzania i dociśnięcia przez iglice (grzałki) głowicy. Jeden z niewielu typów drukarek umożliwiających druk w kolorze białym (obok technologii atramentowych). Drukarka termosublimacyjna - używa do druku taśmy powleczonej odpowiednim woskiem, który w wysokiej temperaturze jest odparowywany na papier. Drukarki termosublimacyjne używane są przez profesjonalistów ze względu na bardzo wysoką jakość wydruków.


Pobierz ppt "Identyfikacja typów drukarek"

Podobne prezentacje


Reklamy Google