Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Natalia Kołodziejska VIB

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Natalia Kołodziejska VIB"— Zapis prezentacji:

1 Natalia Kołodziejska VIB
Kornel Makuszyński Natalia Kołodziejska VIB

2 Kornel Makuszyński Urodził się 8 stycznia 1884 w Stryju, na terenie Austro-Węgier. Był jedynym synem, a siódmym z kolei dzieckiem Julii z Ogonowskich i Edwarda Makuszyńskiego, emerytowanego podówczas pułkownika wojsk austriackich. Ojciec osierocił rodzinę, gdy Kornel miał 10 lat. W wieku 14 lat zaczął pisać wiersze. Ich pierwszym recenzentem w cukierni na Skarbkowskiej 11 był Leopold Staff.

3 Pierwsze wiersze opublikował w lwowskim dzienniku „Słowo Polskie”, mając 16 lat.
Przed II wojną światową był jednym z najpoczytniejszych, najbardziej popularnych i najbardziej płodnych literacko polskich pisarzy. Po zakończeniu wojny w 1918 roku Makuszyńscy wrócili do Polski i zamieszkali w Warszawie. Właśnie w Warszawie bardzo dynamicznie rozwinęła się jego literacka kariera. Kilka miesięcy w roku spędzali w Zakopanem. Zmarł 31 lipca Został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

4 najsłynniejsze książki kornela makuszyńskiego
O dwóch takich, co ukradli księżyc. Panna z mokrą głową. Awantura o Basię. Szatan z siódmej klasy. Szaleństwa panny Ewy. 120 przygód Koziołka Matołka :) Na podstawie tych książek nakręcono filmy.

5

6 Odznaczenia i nagrody Odznaczenia Nagrody i wyróżnienia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1938) Kawaler Legii Honorowej (1936, Francja – za zasługi na polu działalności literackiej) Komandor Orderu Korony Włoch (Włochy) Komandor Orderu Korony Rumunii (Rumunia) Nagrody i wyróżnienia Członkostwo Polskiej Akademii Literatury Państwowa nagroda literacka (1926) Nagroda PAL Złoty Wawrzyn Akademicki.

7 Zdjęcia

8

9 Koniec


Pobierz ppt "Natalia Kołodziejska VIB"

Podobne prezentacje


Reklamy Google