Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Natalia Kołodziejska VIB.  Urodził się 8 stycznia 1884 w Stryju, na terenie Austro-Węgier.  Był jedynym synem, a siódmym z kolei dzieckiem Julii z Ogonowskich.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Natalia Kołodziejska VIB.  Urodził się 8 stycznia 1884 w Stryju, na terenie Austro-Węgier.  Był jedynym synem, a siódmym z kolei dzieckiem Julii z Ogonowskich."— Zapis prezentacji:

1 Natalia Kołodziejska VIB

2  Urodził się 8 stycznia 1884 w Stryju, na terenie Austro-Węgier.  Był jedynym synem, a siódmym z kolei dzieckiem Julii z Ogonowskich i Edwarda Makuszyńskiego, emerytowanego podówczas pułkownika wojsk austriackich. Ojciec osierocił rodzinę, gdy Kornel miał 10 lat.  W wieku 14 lat zaczął pisać wiersze. Ich pierwszym recenzentem w cukierni na Skarbkowskiej 11 był Leopold Staff.

3  Pierwsze wiersze opublikował w lwowskim dzienniku „Słowo Polskie”, mając 16 lat.  Przed II wojną światową był jednym z najpoczytniejszych, najbardziej popularnych i najbardziej płodnych literacko polskich pisarzy.  Po zakończeniu wojny w 1918 roku Makuszyńscy wrócili do Polski i zamieszkali w Warszawie.  Właśnie w Warszawie bardzo dynamicznie rozwinęła się jego literacka kariera. Kilka miesięcy w roku spędzali w Zakopanem.  Zmarł 31 lipca 1953. Został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

4  O dwóch takich, co ukradli księżyc.  Panna z mokrą głową.  Awantura o Basię.  Szatan z siódmej klasy.  Szaleństwa panny Ewy.  120 przygód Koziołka Matołka :) Na podstawie tych książek nakręcono filmy.

5

6 Odznaczenia  Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1938)  Kawaler Legii Honorowej (1936, Francja – za zasługi na polu działalności literackiej)  Komandor Orderu Korony Włoch (Włochy)  Komandor Orderu Korony Rumunii (Rumunia) Nagrody i wyróżnienia  Członkostwo Polskiej Akademii Literatury  Państwowa nagroda literacka (1926)  Nagroda PAL Złoty Wawrzyn Akademicki.

7

8

9


Pobierz ppt "Natalia Kołodziejska VIB.  Urodził się 8 stycznia 1884 w Stryju, na terenie Austro-Węgier.  Był jedynym synem, a siódmym z kolei dzieckiem Julii z Ogonowskich."

Podobne prezentacje


Reklamy Google