Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„ Razem przeciw dopalaczom”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„ Razem przeciw dopalaczom”"— Zapis prezentacji:

1 „ Razem przeciw dopalaczom”
„ Razem przeciw dopalaczom” Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żninie opracowali: asp.sztab. Edyta Gościńska asp.sztab. Robert Wróblewski

2 Co to są dopalacze? Określenie dopalacz wywodzi się z lotnictwa, gdzie termin ten oznacza urządzenie stosowane w samolotach odrzutowych w celu zwiększenia ciągu silnika turboodrzutowego, poprzez spalanie dodatkowego paliwa za turbiną. Daje to przyrost ciągu o kilkadziesiąt procent.

3 Dopalacze to produkty pochodzenia zarówno syntetycznego, jak i naturalnego, sprzedawane w sklepach internetowych lub poprzez sieć sklepów stacjonarnych. Sprzedawcy reklamują je jako środki pobudzające, wspomagające funkcje poznawcze (np. poprawiające czasowo pamięć, koncentrację uwagi) czy pozwalające zrelaksować się. Producenci „dopalaczy” w ofercie handlowej zamieszczają informacje, że są to produkty kolekcjonerskie, nawozy do kwiatów czy sole do kąpieli, „nie do spożycia przez ludzi”.

4 Jak wyglądają dopalacze?

5 5

6 6

7 Ustawa z dnia 8 października 2010r o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej Zabronione zostało reklamowanie i promowanie środków spożywczych lub innych produktów poprzez sugerowanie, że posiadają one działanie takie jak substancje psychotropowe lub środki odurzające. Zabrania się wytwarzania, przywozu, wprowadzania do obrotu na terytorium RP środków zastępczych tzw. dopalaczy oraz nowych substancji psychoaktywnych. Za złamanie zakazu grozi kara finansowa od 20 tys. do miliona zł, którą wymierza w drodze decyzji właściwy państwowy inspektor sanitarny.

8 Zmiana Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii
Od 1 lipca 2015r została wprowadzona nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, gdzie wprowadzono kolejnych 114 substancji chemicznych, które do tej pory były przedmiotem obrotu handlowego w sklepach z tzw. dopalaczami. Ich wytwarzanie, posiadanie, handel jest przestępstwem. Obecnie w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii skatalogowano 183 substancje psychoaktywne, za które grozi odpowiedzialność karna.

9 Konsekwencje prawne posiadania i obrotu narkotykami
Posiadanie narkotyków zagrożone jest karą więzienia do lat 3. Posiadanie znacznej ilości narkotyków zagrożone jest karą więzienia do lat 5 i grzywną. Produkcja narkotyków zagrożona jest karą więzienia do lat 3. W przypadku produkcji znacznej ilości narkotyków przestępstwo zagrożone jest grzywną i karą więzienia na czas nie krótszy od lat 3. Handel narkotykami zagrożony jest karą więzienia do lat 10. Udzielanie lub nakłanianie do użycia narkotyków zagrożone jest karą więzienia do lat 5.

10 Art. 165 §1pkt 2 Kodeksu karnego : Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach (…) wyrabiając lub wprowadzając do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze lub inne artykuły powszechnego użytku lub też środki farmaceutyczne nie odpowiadające obowiązującym warunkom jakości (…) podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Art. 178a §1 Kodeksu Karnego : Kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. kara dodatkowa: grzywna 5000 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres co najmniej 3 lat.

11 Młodą osobę, przyłapaną na używaniu narkotyków informuje się
Program wczesnej interwencji wobec młodych osób ( lat) , które zostały przyłapane na zażywaniu narkotyków lub alkoholu „FreD goes net” Młodą osobę, przyłapaną na używaniu narkotyków informuje się o możliwości wzięcia udziału w programie, Prowadzona sprawa może zostać łagodniej potraktowana przez sąd, jeżeli weźmie udział w programie edukacyjno-profilaktycznym, Zgoda na udział „list intencyjny” zostaje dołączony do akt sprawy i przekazany do sądu.

12 Narkotyki w powiecie żnińskim w liczbach
Ogólna liczba osób zatrzymanych w związku z przestępstwami narkotykowymi : Rok 2014 : 39 Rok 2015 : 32 (do 30 listopada)

13 www. znin. kujawsko-pomorska. policja. gov. pl www. znin
dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "„ Razem przeciw dopalaczom”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google