Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KAROL WOJTYŁA PAPIEŻEM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KAROL WOJTYŁA PAPIEŻEM."— Zapis prezentacji:

1 KAROL WOJTYŁA PAPIEŻEM

2 Śmierć Jana Pawła I Najpierw niespodziewana wiadomość o śmierci Jana Pawła I, a w kilka dni później Jego pogrzeb. Cyprysowa trumna – jakże mizerna w porównaniu z naszymi, nawet bardzo skromnymi trumnami – na pałacu Świętego Piotra, bez katafalku: wprost na ziemi. A potem nietypowy kondukt: ze śpiewem Magnificat anima mea dominum. Tak zakończył się krótki pontyfikat kard. Albina Lucianiego, który uśmiechnął się do świata jako Jan Paweł I.

3 Konklawe - – początek r. Sobota, 14 października - To dzień otwarcia konklawe. Niedziela, 15 października - Rozpoczynają się godziny oczekiwania. Jak długo trwać będzie konklawe? Czy będzie tak krótkie jak przy wyborze Jana Pawła I, czy też trudno będzie znaleźć następcę? Oto pytania, które zadają sobie wszyscy zgromadzeni na placu św. Piotra. Szczegóły głosowania nie są znane. Od tej chwili aż do ukazania się dymu plac św. Piotra napełnia się powoli tłumem ludzi spoglądających na komin dachu Kaplicy Sykstyńskiej. Poniedziałek, 16 października, godzina 18:18 - Zebrany na placu Świętego Piotra tłum krzyknął: E’bianca! Nie było żadnej wątpliwości. Tym razem dym jest od samego początku biały i taki pozostaje. Rzymianie są całkowicie pewni swego, nikt nie opuszcza placu, bo to przecież chwila decydująca.

4 Ogłoszenie wyników konklawe Pierwsze orędzie Jana Pawła

5 Tłum stał i czekał na ogłoszenie kto będzie nowym papieżem, głową kościoła.
Każdy był podekscytowany i ciekawy.

6 To obcokrajowiec!- woła tłum
To Polak!- dodaje ktoś, komu udało się dosłyszeć nazwisko. - Jak będzie mówił? W jakim języku zwróci się do wiernych?- zastanawiają się tysiące wiernych, kłębiące się na placu Świętego Piotra. Pytanie przechodzi z ust do ust. Nie chodzi tu o prostą ciekawość, chodzi o coś więcej. W domach włączone telewizory i radia.

7 To przełomowe wydarzenie ukazuje ten film.
16 X 1978r.

8 Upłynęło 11 minut, odkąd papież Wojtyła ukazał się na balkonie bazyliki Świętego Piotra.
Jeszcze przejęty wzruszeniem zwrócił się w stronę monsiniora Virgilio Noe, mistrza ceremonii, który mu zasugerował: „Wystarczy, wystarczy”. A Ojciec święty, jak dobry uczeń, okazał mu posłuszeństwo.

9 Msza Święta Koronacyjna – 20.10.1978r. na placu Świętego Piotra
„ Zaczyna się homilia w Rzymie, na placu Świętego Piotra. Wygłasza ją Ojciec Święty piękną wyraźną dykcją w języku włoskim. Przytacza Sienkiewicza i powołuje się na Mickiewicza. Zaczyna mówić w języku polskim, atmosfera i tak gorąca podnosi temperaturę naszych uczuć jeszcze bardziej. Mówi o swoim kochanym Krakowie. Nigdy nie słyszałam tyle i tak mocnej treści zamkniętej w tak prostych i pięknych słowach. Zrywa się huragan oklasków. Homilia twa. Następne słowa padają w coraz to innym języku. Każdy nowy język powoduje oklaski ze strony pielgrzymów danej grupy językowej. Jan Paweł II przemówił w 11 językach. Po tym wezwaniu do całego świata, o modlitwę w jego intencji, liturgia mszy świętej trwa nadal. Modlitwa wiernych – znów słyszymy oprócz włoskiego, język polski, francuski, hiszpański, angielski i niemiecki… Mamy poczucie powszechności kościoła, że wszystkie nacje tutaj są u siebie, że kościół jest ponad granice państw i języków. Siostry polskie pełne zachwytu powtarzają : „takiej koronacji Rzym jeszcze nie widział”. ” Cecylia Ostaszewska

10 Słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego. Radio Watykańskie – 17.10.1978r.
„ Nie jestem w stanie mówić teraz o historii życia człowieka tak mi bliskiego i związanego wspólną pracą wielu lat, w której wytwarzała się przyjaźń i miłość sprawy Kościoła i Polski.  Ale to, co interesuje świat w nowym Papieżu, który przyszedł do Rzymu z krainy Polaków - to żywa jego wiara i duch modlitwy.  Głęboka miłość swobody wędrowniczej, rodzimych lasów i pól, człowieka rozkochanego w królewskim Krakowie - aż łzy wyciska na myśl o "utraconym raju", tak iż na usta ciśnie się nie do opanowania pytanie: Góralu, czy ci nie żal odchodzić od stron ojczystych? A nasz Góral z Wadowic, gdy z Watykanu myślą na lasy spoziera, gdy łzy rękawem ociera, na pewno sobie odpowie: dla Boga, Panie, dla Boga, dla Kościoła, dla jego spraw i wielkich zadań, które piętrzą się przed ludzkością.  „

11 Stefan Wyszyński miał duży udział w wyborze Karola Wojtyły na papieża
Stefan Wyszyński miał duży udział w wyborze Karola Wojtyły na papieża. 22 października 1978 uczestniczył w inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Przystąpił do homagium, czyli uroczystego złożenia hołdu nowemu papieżowi przez kardynałów. Gdy prymas Wyszyński całował papieża w pierścień, Jan Paweł II na znak szacunku dla Wyszyńskiego uniósł się z tronu, ucałował go w rękę i uścisnął. Jan Paweł II wspomina prymasa w swoim testamencie słowami: „Kiedy w dniu 16 października 1978 konklawe kardynałów wybrało Jana Pawła II, Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński powiedział do mnie: «Zadaniem nowego papieża będzie wprowadzić Kościół w Trzecie Tysiąclecie»”.

12

13 Podaj dokładną datę wybory Karola Wojtyły na papieża.
16 października 1978r. W jakim języku Jan Paweł II wygłosił swoje pierwsze orędzie ? W języku włoskim. Kiedy i gdzie odbyła się Msza Święta koronacyjna? 20 października 1978 na placu Świętego Piotra.


Pobierz ppt "KAROL WOJTYŁA PAPIEŻEM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google