Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rzucamy Palenie Rzucamy Palenie Przygotowała : Karolina Ceglińska Uczennica kl.1f.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rzucamy Palenie Rzucamy Palenie Przygotowała : Karolina Ceglińska Uczennica kl.1f."— Zapis prezentacji:

1 Rzucamy Palenie Rzucamy Palenie Przygotowała : Karolina Ceglińska Uczennica kl.1f

2

3 Historia powstania tego dnia Historia powstania tego dnia Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja). Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem. W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę – znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak.

4 Co to jest nałóg ? Nałóg, to zakorzeniona dysfunkcja sprawności woli przejawiająca się w chronicznym podejmowaniu szkodliwych dla organizmu decyzji, które są sprzeczne z przesłankami rozeznania intelektualnego. Klasycznym przykładem obrazującym mechanizm nałogu jest nikotynizm. Nałogowy palacz doskonale wie, że palenie szkodzi. Bagatelizuje jednak dane dostarczane mu przez intelekt. Wola podejmuje zatem sprzeczną z rozeznaniem intelektualnym decyzję i człowiek uzależniony od nikotyny sięga po papierosa. W zasadzie każdy wie jak szkodliwe jest palenie papierosów, lecz mimo to problem dotyczy dużej części społeczeństwa i ciągle przybywa nowych palaczy.

5 Jak dochodzi do uzależnienia? Gdy pierwszy raz bierzesz papierosa to jesteś pewien, że nic Ci nie grozi i nigdy nie uzależnisz się od palenia. Pomimo, że pierwszy wypalony papieros nie daje Ci żadnej przyjemności, bierzesz następnego aby nie wyróżniać się wśród znajomych lub też by im zaimponować. Początkowa faza uzależnienia wydaje się przyjemna, nikotyna pobudza w mózgu substancje chemiczne odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności, pobudza aktywność. Złudnie poprawia się pamięć i koncentracja. Mózg człowieka szybko przyzwyczaja się do tych odczuć, aż dochodzi do tego, że człowiek nie może bez papierosów funkcjonować. Palisz coraz więcej, odczucie „głodu” nikotyny wcale się nie zmniejsza, a każdy kolejny papieros zaspakaja Cię tylko na chwilę, wciągając Cię w coraz większy nałóg.

6 Dlaczego papierosy szkodzą zdrowiu ? o Paląc papierosy zwiększasz trzykrotnie ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu; o Po wypaleniu każdego papierosa natychmiast wzrasta ciśnienie tętnicze i przyspiesza się akcja serca; o Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również osoby z Twojego najbliższego otoczenia – tzw. biernych palaczy; o Wieloletni palacze zapadają na najbardziej złośliwe nowotwory, które w większości kończą się śmiercią

7 Jak wyglądają płuca zdrowego człowieka, a jak palacza?

8 Składniki dymu tytoniowego Aceton – rozpuszczalnik Arsen - stosowany jako popularna trutka na szczury i inne gryzonie Chlorek winylu - związek używany także do produkcji plastiku Ciała smołowate - są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów złośliwych Fenole - niszczą rzęski nabłonka wyścielającego oskrzela Formaldehyd - związek stosowany do konserwacji preparatów biologicznych np. żab Nikotyna - zwiększa ciśnienie krwi, jest odpowiedzialna za zaburzenia rytmu serca, wpływa negatywnie na gen, który powstrzymuje powstawanie nowotworów Tlenek węgla - (czad) utrudnia pracę serca i dotarcie tlenu do różnych części organizmu człowieka.

9

10 Najlepsze sposoby na rzucanie palenia: Oczyść mieszkanie Wyrzuć z domu wszystkie papierosy i popielniczki. Zadbaj o czyste i świeże otoczenie w domu. Czymś się zajmij Jeśli masz ochotę na zapalenie papierosa zacznij żuć gumę Rozmawiając przez telefon przekładaj między palcami ołówek Ruch Na rzucanie palenia szczególnie polecane są takie ćwiczenia jak : jazda na rowerze, basen i siłownia. W ten sposób skupisz swoją uwagę na czynnościach, które nie idą w parze z paleniem.

11 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Rzucamy Palenie Rzucamy Palenie Przygotowała : Karolina Ceglińska Uczennica kl.1f."

Podobne prezentacje


Reklamy Google