Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Apetyt na czytanie Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Apetyt na czytanie Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”"— Zapis prezentacji:

1 Apetyt na czytanie Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”
Autor prezentacji : Mikołaj Zgorzyk klasa IV b

2 Dlaczego warto czytać książki?
Czytanie: - bardzo rozwija wyobraźnię i wpływa na pomysłowość, - poprawia pamięć, dostarcza wiedzy o świecie, bawi, śmieszy, smuci, przeraża, uczy nowego słownictwa, pomaga w formowaniu myśli i wypowiedzi, wspomaga umiejętność poprawnego pisania.

3 Chciałbym polecić Wam moją ulubioną książkę, którą jest „Akademia Pana Kleksa”.

4 Jan Brzechwa Jan Brzechwa urodził się 15 sierpnia 1898 roku w Żmerynce, a zmarł 2 lipca 1966 w Warszawie. Tak naprawdę nazywał się Jan Wiktor Lesman. Był autorem wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci.

5 „Akademia Pana Kleksa”
Książka ta została wydana w 1946 roku. Jest to historia dwunastoletniego, niesfornego rudego Adasia Niezgódki, który zostaje umieszczony w Akademii wraz z innymi chłopcami , których imiona zaczynających się na literę A. Opiekuje się nimi pan Kleks z pomocą Mateusza – uczonego szpaka, który wymawia jedynie końcówki wyrazów.

6 W Akademii Pana Kleksa…
… pobudka jest już o 5 rano! Po przebudzeniu wszyscy chłopcy biorą prysznic, jedzą śniadanie i o 7 idą na lekcje. Uczą się bardzo ciekawych rzeczy. Sam bym chciał mieć takie przedmioty w szkole! Każdego dnia uczęszczają na zajęcia z kleksografii, przędzenia liter, leczenia chorych sprzętów. Grają w piłkę – globus. Do ciekawych przygód w Akademii należą także odwiedziny w fabryce dziur i dziurek. Adaś Niezgódka lubi też odwiedziny w psim raju, gdzie spotkał swojego pieska Reksia.

7 Film „Akademia Pana Kleksa”
Po przeczytaniu książki polecam także obejrzeć film pod takim samym tytułem. Powstał on w 1983 roku. Wyreżyserował go Krzysztof Gradowski, a muzykę skomponował Andrzej Korzyński. W rolę Ambrożego Kleksa wciela się Piotr Fronczewski. Film dość wiernie oddaje to, co możemy przeczytać w książce.

8 Gdyby komuś było mało, to polecam także przeczytać jeszcze dwie inne części o przygodach Pana Ambrożego Kleksa. Noszą one tytuły: „Podróże Pana Kleksa” i „Tryumf Pana Kleksa”.

9 Harry Potter i Akademia Pana Kleksa
Moim zdaniem „Akademia Pana Kleksa” bardzo podobna jest do serii książek o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling. Ambroży Kleks przypomina mi Albusa Dumbledore’a, a Adaś Niezgódka tytułowego Harry’ego Pottera. Budynek Akademii wygląda jak Hogwart. Przedmioty szkolne, których uczą się dzieci, są zupełnie inne niż w tradycyjnej szkole, do której chodzę ja. Obie serie książek uwielbiam tak samo.

10 Moim zdaniem… „Akademia Pana Kleksa” to książka ponadczasowa i działająca bardzo na wyobraźnię. Myślę, że można ją polecić małym i dużym – czyta się ją z zapartym tchem. Czytając ją, wiele razy, wyobrażałem sobie siebie w takiej magicznej szkole i rzeczywistości. Chciałbym choć na jeden dzień przenieść się na lekcję leczenia chorych sprzętów. Ciekawy jestem także, jak smakuje kolor różowy.

11 Życzę miłej lektury!


Pobierz ppt "Apetyt na czytanie Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google