Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UJAZD ZAMEK „KRZYŻTOPÓR”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UJAZD ZAMEK „KRZYŻTOPÓR”."— Zapis prezentacji:

1 UJAZD ZAMEK „KRZYŻTOPÓR”

2 WOJ.ŚWIĘTOKRZYSKIE - zamek szczególnie polecany do odwiedzenia

3 Pierwszym właścicielem zamku był Krzysztof Ossoliński
Pierwszym właścicielem zamku był Krzysztof Ossoliński. Pochodził on ze starej, pieczętującej się herbem TOPÓR, od stuleci osiadłej w Ziemi Sandomierskiej, rodziny szlacheckiej, która do większego znaczenia doszła dopiero w pierwszej połowie XVII wieku. Krzysztof Ossoliński( ) - w 1618 r. został podstolim, a w 1620r. podkomorzym sandomierskim. Był wielokrotnym posłem na sejm. W 1633r. został kasztelanem sądeckim, a w trzy lata później wojnickim. W 1638 roku został wojewodą sandomierskim. Do historii przeszedł przede wszystkim jako fundator zamku, o którym to właśnie jest ta prezentacja.

4 Budowę zamku rozpoczęto w 1627r. a zakończono w 1644r
Budowę zamku rozpoczęto w 1627r. a zakończono w 1644r. Był jednym z największych i najznakomitszych zamków magnackich w Polsce. Wybudowany w typie pallazzo in fortezza (reprezentacyjna rezydencja przystosowana do obrony). Niestety Krzysztof Ossoliński nie cieszył się z niej długo, ponieważ w lutym 1945r. zmarł w wyniku nagłego ataku febry.

5 PLAN ZAMKU 1 - wieża bramna (zegarowa) ze znakami krzyża i topora
2 - bastion "Szary Mnich" 3 - bastion "Smok" 4 - dziedziniec zamkowy 5 - budynki gospodarczo - mieszkalne 6 - mały eliptyczny dziedziniec 7 - bastion "Korona" 8 - bastion "Oto dla Ciebie" 9 - budynek pałacowy' 10 - bastion "Wielki Barbakan" 11 - ogrody zamkowe

6 Ciekawostki dotyczące zamku.
Pierwotna nazwa zamku to „Krzysztopór”, pochodząca od imienia właściciela i herbu. Zamek posiadał tyle okien, ile dni w roku. W przypadku roku przestępnego odkrywano 366 okno. Pokoi było tyle, ile tygodni w roku (52). Sal było 12, a więc tyle ile miesięcy w roku. 4 wieże nawiązywały do 4 pór roku. Nad salą jadalną w jednej z wież znajdowało się akwarium, w którym pływały egzotyczne ryby.

7 Praktyczne informacje dla osób wybierających się do zamku „Krzyżtopór”
Wejście na teren ruin jest płatne. Ceny biletów: ulgowy 4zł. normalny 6zł. Przy zamku znajduje się płatny parking. Opłata dla autokarów wynosi 6zł. Zamek stoi przy głównej drodze, a z odległości 15 km prowadzą do niego drogowskazy, dlatego z jego odnalezieniem nie powinien nikt mieć kłopotu. Dojście do zamku i jego zwiedzanie nie wymaga końskiego zdrowia. Jedynie wędrówka po lochach może być trudniejsza. Na dokładne obejście ruin należy przeznaczyć 3-4 godzniy. W razie potrzeby kontaktu w sprawie zwiedzania prosze zadzwonić do kasy zamku wykręcając numer: (015)

8 NA KONIEC KILKA ZDJĘĆ

9 Widok z lotu ptaka

10

11

12

13

14

15


Pobierz ppt "UJAZD ZAMEK „KRZYŻTOPÓR”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google