Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI"— Zapis prezentacji:

1 KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI

2 INFORMACJE OGÓLNE Kardynał Stefan Wyszyński ( ) urodził się 3 sierpnia w miejscowości Zuzela nad Bugiem, na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Był polskim biskupem rzymskokatolickim, biskupem diecezjalnym lubelskim, arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim, a także prymasem Polski ( ). Nazywano go również Prymasem Tysiąclecia, sługą Bożym Kościoła katolickiego. Pośmiertnie odznaczono go Orderem Orła Białego.

3 EDUKACJA W 1917 roku rozpoczął naukę we włocławskim liceum im. Piusa X, było to Niższe Seminarium Duchowne. Od 1920 roku, po zakończeniu edukacji w szkole średniej, do 1924 roku był klerykiem Wyższego Seminarium Duchownego, także we Włocławku. Święcenia kapłańskie przyjął w dniu swoich urodzin, 3 sierpnia 1924 r. W latach był studentem Wydziału Prawa Kanonicznego oraz Wydziału Prawa i Nauk Ekonomiczno-Społecznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

4 ŻYCIE KARDYNAŁA PODCZAS WOJNY
W trakcie II wojny światowej karydnał był poszukiwany przez Niemców. Ukrywał się we Wrociszewie pod Warką i w Laskach pod Warszawą oraz u swojej rodziny. Poszukiwany był przez jego przedwojenne publikacje, które poświęcił totalizmowi hitlerowskiemu oraz przez swoje zaangażowanie społeczne w trakcie wojny. Podczas Powstania Warszawskiego został kapelanem grupy „Kampinos” Armii Krajowej oraz szpitala powstańczego w Laskach. Wyszyński błogosławił płonącą Warszawę w nocy, kiedy stał nieruchomo przez wiele godzin, jak i w kaplicy, gdzie leżał krzyżem, modląc się za stolicę i umierających ludzi.

5 DZIAŁALNOŚĆ KARDYNAŁA PO WOJNIE
Po zakończeniu wojny wrócił do Włocławka, gdzie zaczął odbudowę Seminarium Duchownego, które zostało zniszczone podczas konfliktu zbrojnego, na zlecenie księdza Antoniego Borowskiego. W 1945 roku został rektorem tejże uczelni. Podjął również obowiązki redaktora diecezjalnego dla rodzin katolickich „Ład Boży”. Sakrę biskupią przyjął 12 maja na Jasnej Górze z rąk Augusta Hlonda, ówczesnego Prymasa. Po jego śmierci przejął jego obowiązki, jednocześnie zostając arcybiskupem Gniezna i Warszawy.

6 REPRESJE W latach 50., w okresie burzliwych napięć między Kościołem a państwem, polityka władz PRL, zależnych od ZSRR, zmierzała do skompromitowania kościoła, poprzez liczne aresztowania księży, likwidacje domów zakonnych i usunięcie sióstr zakonnych ze szpitali. Sprawą zajmowało się Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, które internowało Wyszyńskiego 25 września 1953 roku do katolickich klasztorów, gdzie przetrzymywany był z siostrą zakonną Marią Leonią Graczyk i księdzem Stanisławem Skorodeckim.

7 MIEJSCA I CZAS ODOSOBNIENIA
Rywałd: 25 września 1953 – 12 października 1953 Stoczek Warmiński: 12 października 1953 – 6 października 1954

8 MIEJSCA I CZAS ODOSOBNIENIA
Prudnik: 6 października 1954 – 27 października 1955 Komańcza: 27 października 1955 – 26 października 1956

9 PROCES BEATYFIKACYJNY
Od 29 maja 1989 roku Wyszyńskiemu przysługuje tytuł sługi Bożego, dzięki rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego z inicjatywy Jana Pawła II. Etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego zakończył się 6 lutego 2001 roku. Następnie akta wysłane zostały do Watykanu. W tym czasie przesłuchano 59 świadków podczas 289 sesji. Watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret o ważności procesu beatyfikacyjnego. Od marca 2012 do maja 2013 roku w archidiecezji szczecińskiej toczył się diecezjalny proces o domniemanym uzdrowieniu mieszkanki Szczecina. W wieku 19 lat u kobiety rozpoznano raka tarczycy. W lutym 1988 roku usunięto zmiany nowotworowe, jednak następnego roku w gardle kobiety zdiagnozowano guz. Przełom w chorobie stwierdzono po intensywnych modlitwach za wstawiennictwem Stefana Wyszyńskiego. Do przeprowadzenia diecezjalnego procesu u pacjentki nie zaobserwowano reemisji nowotworu.

10 CIEKAWOSTKI Stefan Wyszyński był:
Kapłanem przez 57 lat Biskupem przez 35 lat Prymasem Polski przez 32 lata Arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim przez 32 lata 25 października 2000r. w uznaniu jego zasług Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2001 Rokiem Kardynała Wyszyńskiego. 1 października 1999 przekształcono warszawską Akademię Teologii Katolickiej w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W pobliżu Jasnej Góry powstaje „Dom Pamięci”, w którym znajdą się eksponaty pozwalające pielgrzymom przybliżyć postać Prymasa Tysiąclecia.

11 Źródła: http://wyszynski.sej.pl/

12 PRACĘ WYKONALI: Godzina Katarzyna Jędrzejczak Krzysztof
Olechowski Artur Oszczyk Aleksandra Rzentarzewski Marcin Suszek Julia z klasy III gimnazjum


Pobierz ppt "KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google