Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kardynał Stefan Wyszyński (1901 – 1981)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kardynał Stefan Wyszyński (1901 – 1981)"— Zapis prezentacji:

1 Kardynał Stefan Wyszyński (1901 – 1981)
Kandydat na patrona Szkoły Podstawowej w Turośli

2 Droga życiowa Stefana Wyszyńskiego
Ukończył KUL. Był profesorem prawa kanonicznego i socjologii w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, działaczem Akcji Katolickiej i Chrześcijańskich Związków Zawodowych. Redagował czasopismo Ateneum Kapłańskie. Był kapelanem Armii Krajowej. Sprawował funkcję kanonika włocławskiego i rektora seminarium we Włocławku. W latach był biskupem lubelskim. Od października 1948 stał się arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, następnie prymasem Polski. W 1953 został kardynałem.

3 W tym samym roku aresztowano go w ramach walki władzy z kościołem
W tym samym roku aresztowano go w ramach walki władzy z kościołem. Przebywał kolejno w Rywałdzie, Stoczku, Prudniku i Komańczy – został uwolniony po 3 latach. Zapoczątkował ruch odnowy duchowej społeczeństwa polskiego, doprowadził do Jasnogórskich Ślubów Narodu. W połowie lat 60. wraz z Episkopatem Polski zwrócił się do biskupów niemieckich z gestem pojednania narodów polskiego i niemieckiego. Najsłynniejszym sformułowaniem listu jest zdanie „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. W latach pośredniczył w rozmowach między „Solidarnością” i władzami.

4 Najważniejsze wartości wynikające z nauki Prymasa Tysiąclecia:
Godność człowieka Poszanowanie praw człowieka jako fundament nowego ustroju Wartość rodziny Umiłowanie wolności i sprawiedliwości Umiłowanie Ojczyzny

5 Dziedzictwo Kardynała niesie ważne przesłanie: abyśmy nie zmarnowali daru wolności okupionej trudem i cierpieniem tylu pokoleń. Prymas Tysiąclecia imponował mocą ducha. Był człowiekiem niezłomnym, o wielkiej mądrości i prawym sumieniu. Budził podziw swoim patriotyzmem, był wybitną osobowością, z którą liczyli się mężowie stanu, politycy w kraju i za granicą.

6 Cytaty autorstwa Prymasa Tysiąclecia
Uprzejme spojrzenie i uśmiech znaczą często więcej, niż udana rozmowa. To jest prawdziwa przyjaźń - osłaniać innych nawet kosztem siebie. Można dać bardzo dużo i serce zranić, a można bardzo malutko i serce rozradować, jakby skrzydła komuś przypiąć do ramion. Ludzie mówią - "czas to pieniądz". Ja mówię inaczej - "czas to miłość". Pieniądz jest znikomy, a miłość trwa. Od siebie trzeba wymagać najwięcej. Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej.

7 Związki z Karolem Wojtyłą
Kardynał Wyszyński miał duży udział w wyborze Karola Wojtyły na papieża. Uczestniczył w inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Przystąpił do homagium, czyli uroczystego złożenia przez kardynałów hołdu nowemu papieżowi.

8 Jan Paweł II do kardynała Stefana Wyszyńskiego (23 X 1978):
Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka(…), gdyby nie było twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, twojej heroicznej nadziei, twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry - i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, które związane są z twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem.

9 Nauka kardynała Wyszyńskiego zachowała swoją uniwersalną wymowę i ponadczasową mądrość humanisty podążającego drogami prawdy o człowieku i o świecie. Zmarły Prymas to człowiek modlitwy i skupienia. Potrafił znajdować w zagłębieniu się w Bogu moc do działania. Był bowiem prawdziwym nauczycielem, po którego wskazania należy sięgać teraz i w przyszłych pokoleniach. Jego nauka to przemyślenia Ewangelii w nierozłącznym odniesieniu do duchowości polskiej. Pozostawił po sobie wielkie dziedzictwo duchowe, moralne, duszpasterskie, kulturalne i historyczne.

10 Instytucje imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Imieniem Kardynała Stefana Wyszyńskiego nazwano wiele instytucji w Polsce. Istnieją zatem szkoły podstawowe, gimnazja, licea, uniwersytet, stowarzyszenia, ośrodki szkolno-wychowawcze, szpitale, których patronem jest Kardynał. W Łomży – mieście, w którym Kardynał ukończył Gimnazjum Męskie, jego imieniem nazwano Katolickie Gimnazjum i Liceum, Centrum Katolickie, Bursę Katolicką oraz Szpital Wojewódzki.


Pobierz ppt "Kardynał Stefan Wyszyński (1901 – 1981)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google