Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kandydat na patrona Szkoły Podstawowej w Turośli.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kandydat na patrona Szkoły Podstawowej w Turośli."— Zapis prezentacji:

1 Kandydat na patrona Szkoły Podstawowej w Turośli

2 Ukończył KUL. Był profesorem prawa kanonicznego i socjologii w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, działaczem Akcji Katolickiej i Chrześcijańskich Związków Zawodowych. Redagował czasopismo Ateneum Kapłańskie. Był kapelanem Armii Krajowej. Sprawował funkcję kanonika włocławskiego i rektora seminarium we Włocławku. W latach 1946-1948 był biskupem lubelskim. Od października 1948 stał się arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, następnie prymasem Polski. W 1953 został kardynałem.

3 W tym samym roku aresztowano go w ramach walki władzy z kościołem. Przebywał kolejno w Rywałdzie, Stoczku, Prudniku i Komańczy – został uwolniony po 3 latach. Zapoczątkował ruch odnowy duchowej społeczeństwa polskiego, doprowadził do Jasnogórskich Ślubów Narodu. W połowie lat 60. wraz z Episkopatem Polski zwrócił się do biskupów niemieckich z gestem pojednania narodów polskiego i niemieckiego. Najsłynniejszym sformułowaniem listu jest zdanie przebaczamy i prosimy o przebaczenie. W latach 1980-1981 pośredniczył w rozmowach między Solidarnością i władzami.

4 Godność człowieka Poszanowanie praw człowieka jako fundament nowego ustroju Wartość rodziny Umiłowanie wolności i sprawiedliwości Umiłowanie Ojczyzny

5 Dziedzictwo Kardynała niesie ważne przesłanie: abyśmy nie zmarnowali daru wolności okupionej trudem i cierpieniem tylu pokoleń. Prymas Tysiąclecia imponował mocą ducha. Był człowiekiem niezłomnym, o wielkiej mądrości i prawym sumieniu. Budził podziw swoim patriotyzmem, był wybitną osobowością, z którą liczyli się mężowie stanu, politycy w kraju i za granicą.

6 Uprzejme spojrzenie i uśmiech znaczą często więcej, niż udana rozmowa. To jest prawdziwa przyjaźń - osłaniać innych nawet kosztem siebie. Można dać bardzo dużo i serce zranić, a można bardzo malutko i serce rozradować, jakby skrzydła komuś przypiąć do ramion. Ludzie mówią - "czas to pieniądz". Ja mówię inaczej - "czas to miłość". Pieniądz jest znikomy, a miłość trwa. Od siebie trzeba wymagać najwięcej. Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej.

7 Kardynał Wyszyński miał duży udział w wyborze Karola Wojtyły na papieża. Uczestniczył w inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Przystąpił do homagium, czyli uroczystego złożenia przez kardynałów hołdu nowemu papieżowi.

8 Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka(…), gdyby nie było twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, twojej heroicznej nadziei, twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry - i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, które związane są z twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem.

9 Nauka kardynała Wyszyńskiego zachowała swoją uniwersalną wymowę i ponadczasową mądrość humanisty podążającego drogami prawdy o człowieku i o świecie. Zmarły Prymas to człowiek modlitwy i skupienia. Potrafił znajdować w zagłębieniu się w Bogu moc do działania. Był bowiem prawdziwym nauczycielem, po którego wskazania należy sięgać teraz i w przyszłych pokoleniach. Jego nauka to przemyślenia Ewangelii w nierozłącznym odniesieniu do duchowości polskiej. Pozostawił po sobie wielkie dziedzictwo duchowe, moralne, duszpasterskie, kulturalne i historyczne.

10 Imieniem Kardynała Stefana Wyszyńskiego nazwano wiele instytucji w Polsce. Istnieją zatem szkoły podstawowe, gimnazja, licea, uniwersytet, stowarzyszenia, ośrodki szkolno-wychowawcze, szpitale, których patronem jest Kardynał. W Łomży – mieście, w którym Kardynał ukończył Gimnazjum Męskie, jego imieniem nazwano Katolickie Gimnazjum i Liceum, Centrum Katolickie, Bursę Katolicką oraz Szpital Wojewódzki.


Pobierz ppt "Kandydat na patrona Szkoły Podstawowej w Turośli."

Podobne prezentacje


Reklamy Google