Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DZIECI I RUCH DROGOWY Program IV. Dzieci i ruch drogowy Droga Przechodzenie przez ulicę Sygnalizacja świetlna Niedokończone zdania Elementy odblaskowe.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DZIECI I RUCH DROGOWY Program IV. Dzieci i ruch drogowy Droga Przechodzenie przez ulicę Sygnalizacja świetlna Niedokończone zdania Elementy odblaskowe."— Zapis prezentacji:

1 DZIECI I RUCH DROGOWY Program IV

2 Dzieci i ruch drogowy Droga Przechodzenie przez ulicę Sygnalizacja świetlna Niedokończone zdania Elementy odblaskowe Numery alarmowe Znaki ostrzegawcze Znaki zakazu Znaki nakazu Znaki informacyjne, kierunku i miejscowości Znaki poziome Rower Karta rowerowa

3 DROGA wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.

4 DROGA DLA ROWERÓW drogę lub jej część przeznaczoną do ruchu rowerów jednośladowych, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi.

5 JEZDNIA to część drogi przeznaczoną do ruchu pojazdów; określenie to nie dotyczy torowisk wydzielonych z jezdni.

6 PAS RUCHU to każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi.

7 POBOCZE część drogi przyległą do jezdni, która może być przeznaczona do ruchu pieszych lub niektórych pojazdów, postoju pojazdów, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.

8 CHODNIK część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych..

9 SKRZYŻOWANIE przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową lub stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze.

10 PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH powierzchnię jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczoną do przechodzenia przez pieszych, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi.

11

12

13 STÓJ! UWAGA!IDZ! SYGNALIZACJA ŚWIETLNA

14 Wbiegłem/am na jezdnię na zapalonym czerwonym świetle i… Przeszedłem/przeszłam przez jezdnie w nie wyznaczonym miejscu i… Kiedy przechodziłem/am na drugą stronę jezdni nie spojrzałem/am w lewą stronę i… Jeśli nie będę nosił/a o zmroku elementów odblaskowych to…

15 ELEMENTY ODBLASKOWE

16 NUMERY ALARMOWE 986 STRAŻ MIEJSKA 997 POLICJA 998 STRAŻ POŻARNA 999 POGOTOWIE

17 KARTA ROWEROWA mieć ukończone 10 lat; mieć zgodę rodziców i wychowawcy na wydanie takiej karty.; zdać z wynikiem pozytywnym sprawdzian teoretyczny ze znajomości znaków drogowych oraz przepisów ruchu drogowego; wykazać na sprawdzianie praktycznym, że umiesz jeździć rowerem. By uzyskać kartę rowerową musisz:

18 NIEBEZPIECZNY ZAKRĘT W LEWO DWA NIEBEZPIECZNE ZAKRĘTY (PIERWSZY W PRAWO)

19 SKRZYŻOWANIE Z DROGĄ PODPORZĄDKOWANĄ WYSTĘPUJĄCĄ PO OBU STRONACH SKRZYŻOWANIE DRÓG

20 SKRZYŻOWANIE Z DROGĄ PODPORZĄDKOWANĄ WYSTĘPUJĄCĄ PO LEWEJ STRONIE SKRZYŻOWANIE Z DROGĄ PODPORZĄDKOWANĄ WYSTĘPUJĄCĄ PO PRAWEJ STRONIE

21 USTĄP PIERWSZEŃSTWA PRZEJAZDU WLOT DROGI JEDNOKIERUNKOWEJ Z PRAWEJ STRONY

22 PRZEJAZD KOLEJOWY BEZ ZAPÓR PRZEJAZD KOLEJOWY Z ZAPORAMI

23 PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH PRAWOSTRONNE ZWĘŻENIE JEZDNI

24 UWAGA! DZIECI ODCINEK JEZDNI O RUCHU DWUKIERUNKOWYM

25 ROWERZYŚCI INNE NIEBEZPIECZEŃSTWA

26 ZAKAZ RUCHU W OBU KIERUNKACH ZAKAZ WJAZDU

27 ZAKAZ SKRĘTU W LEWO STOP!

28 PIERWSZEŃSTWO DLA NADJEŻDŻAJĄCYCH Z PRZECIWKA ZAKAZ ZAWRACANIA

29 ZAKAZ ZATRZYMYWANIA SIĘ ZAKAZ POSTOJU

30 ZAKAZ RUCHU PIESZYCH

31 NAKAZ JAZDY W PRAWO

32 NAKAZ JAZDY PROSTO PRZEZ SKRZYŻOWANIE NAKAZ JAZDY PROSTO LUB W PRAWO

33 NAKAZ JAZDY W PRAWO LUB W LEWO, SKRĘCANIE ZA ZNAKIEM nakaz jazdy Z PRAWEJ STRONY znaku

34 DROGA DLA ROWERÓW RUCH OKRĘŻNY

35 DROGA JEDNOKIERUNKOWA DROGA Z PIERWSZEŃSTWEM

36 PIERWSZEŃSTWO NA ZWĘŻONYM ODCINKU JEZDNI MIEJSCE PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH

37 DROGA EKSPRESOWA AUTOSTRADA

38 KONIEC OBSZARU ZABUDOWANEGO OBSZAR ZABUDOWANY

39 LINIA POJEDYNCZA CIĄGŁA LINIA POJEDYNCZA PRZERYWANA

40 LINIA PODWÓJNA PRZERYWANA LINIA PODWÓJNA CIĄGŁA

41 PRZEJAZD DLA ROWERZYSTÓW PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH

42 LINIA BEZWZGLĘDNEGO ZATRZYMANIA STOP! NAPIS STOP!

43 Rower to pojazd jednośladowy lub dwuśladowy napędzany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem. Układy konstrukcyjne roweru to: układ jezdny, układ napędowy, układ hamulcowy, układ oświetleniowy.

44 1.Lampa ze światłem białym lub żółtym umieszczona z przodu. 2.Lampa ze światłem czerwonym umieszczonym z tyłu. 3.Światełko odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu. 4.Przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec ręczny lub nożny. 5.Sygnał dźwiękowy. 6.Elementy odblaskowe na kołach. Obowiązkowe wyposażenie roweru:

45 © Copyright by Straż Miejska w Łodzi Wykorzystano zasoby sieciowe przeglądarki www.google.com DZIĘKUJEMY


Pobierz ppt "DZIECI I RUCH DROGOWY Program IV. Dzieci i ruch drogowy Droga Przechodzenie przez ulicę Sygnalizacja świetlna Niedokończone zdania Elementy odblaskowe."

Podobne prezentacje


Reklamy Google