Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZYGOTOWAŁA PROJEKT:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZYGOTOWAŁA PROJEKT:"— Zapis prezentacji:

1 PRZYGOTOWAŁA PROJEKT:
KOSMOS PRZYGOTOWAŁA PROJEKT: JOLANTA NOWAK KL.IIa

2 SPIS TREŚCI WSZECHŚWIAT EWOLUCJA GWIAZD NARODZINY GWIAZD CZARNE DZIURY
GALAKTYKA UKŁAD SŁONECZNY

3 WSZECHŚWIAT WSZECHŚWIAT TO WSZYSTKO CO ISTNIEJE-
MATERIA,PRZESTRZEŃ ENERGIA I CZAS. ZNAJDUJĄ SIĘ W NIM GWIAZDY , PLANETY I INNE OBIEKTY KOSMICZNE.

4 WSZECHŚWIAT jest ogromny , tak wielki, że nie sposób go obiąć umysłem. Jego widzialna przez nas część rozciąga się na odległość 1,6 kwadrylionów [MILIONÓW MILIONÓW MILIONÓW MILIONÓW=BILIONÓW BILIONÓW=MILIONÓW TRYLIONÓW] Kilometrów, a co jest jeszcze dalej , TEGO NIKT NIE WIE.

5 milionami gwiazd rozsianych na
EWOLUCJA GWIAZD Gdzieś pomniędzy milionami gwiazd rozsianych na Nieboskłonie unoszą się gigantyczne chmury pyłów i gazów,przedewszystkim wodoru. W tych obłokach ,które noszą nazwę mgławic, przebiega proces narodzin nowych gwiazd.

6 NARODZINY GWIAZD Jak już zostało powiedziane, gwiazda bierze swój początek z mgławicy, czyli chmury pyłów i gazów, wśród których znajduje się przede wszystkim wodór. Z biegiem czasu obłok kurczy się, pod wpływem grawitacji , Natomiast cząsteczki zbliżają się do siebie i ulegają KONDENSACJI. ` MASA GWIAZDY STALE SIĘ POWIĘKSZA.

7 CZARNE DZIURY Niektóre z eksplozji supernowych
są tak potęrzne, że zapadająca się materia Jądra zostaje zgnieciona dosłownie do ZERA ,jedyną pozostałością po nich jest zatem pewny obszar przestrzeni o niezwykle silnym polu grawitacyjnym. Jego siła przyciągania jest tak wielka,że nic nie może się jej oprzeć:tak powstaje CZARNA DZIURA

8 GALAKTYKA Wszechświat składa się z gwiazd i przestrzeni ,
gwiazdy nie są w nej rozrzucone przypadkowo, lecz występują w gromadach, tworząc”WYSPY GWIEZDNE”, czyli galaktyki.

9 Wszystkie gwiazdy, widoczne na nocnym niebie, oraz słońce należą do naszej Galaktyki, nazywanym niekiedy Drogą Mleczną--- od nazwy srebrzystego pasa, obiegającego całe niebo.

10 UKŁAD SŁONECZNY Ziemia jest elementem układu ,
zsłożonego z planet i innych ciał niebieskich , które krążą wokół gwiazdy zwanej SŁOŃCEM. We wszechświecie istnieje wiele tego typu układów. Nasz jest tylko jednym z nich.

11 obserwatorowi wydaje się , że Słońce krąży wokół Ziemi.
Na pierwszy rzut oka obserwatorowi wydaje się , że Słońce krąży wokół Ziemi. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie--- Ziemia , wraz z ośmioma innymi planetami , porusza się dookoła Słońca, tworząc wraz z nimi Układ Słoneczny.

12 THE END DZIĘKUJE ZA OBEJRZENIE TEJ PREZENTACJI.


Pobierz ppt "PRZYGOTOWAŁA PROJEKT:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google