Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WSZECHŚWIAT EWOLUCJA GWIAZD NARODZINY GWIAZD CZARNE DZIURY GALAKTYKA UKŁAD SŁONECZNY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WSZECHŚWIAT EWOLUCJA GWIAZD NARODZINY GWIAZD CZARNE DZIURY GALAKTYKA UKŁAD SŁONECZNY."— Zapis prezentacji:

1

2 WSZECHŚWIAT EWOLUCJA GWIAZD NARODZINY GWIAZD CZARNE DZIURY GALAKTYKA UKŁAD SŁONECZNY

3 WSZECHŚWIAT TO WSZYSTKO CO ISTNIEJE- MATERIA,PRZESTRZEŃ ENERGIA I CZAS. ZNAJDUJĄ SIĘ W NIM GWIAZDY, PLANETY I INNE OBIEKTY KOSMICZNE.

4 WSZECHŚWIAT jest ogromny, tak wielki, że nie sposób go obiąć umysłem. Jego widzialna przez nas część rozciąga się na odległość 1,6 kwadrylionów [MILIONÓW MILIONÓW MILIONÓW MILIONÓW=BILIONÓW BILIONÓW=MILIONÓW TRYLIONÓW] Kilometrów, a co jest jeszcze dalej, TEGO NIKT NIE WIE.

5 Gdzieś pomniędzy milionami gwiazd rozsianych na Nieboskłonie unoszą się gigantyczne chmury pyłów i gazów,przedewszystkim wodoru. W tych obłokach,które noszą nazwę mgławic, przebiega proces narodzin nowych gwiazd.

6 NARODZINY GWIAZD Jak już zostało powiedziane, gwiazda bierze swój początek z mgławicy, czyli chmury pyłów i gazów, wśród których znajduje się przede wszystkim wodór. Z biegiem czasu obłok kurczy się, pod wpływem grawitacji, Natomiast cząsteczki zbliżają się do siebie i ulegają KONDENSACJI. `MASA GWIAZDY STALE SIĘ POWIĘKSZA.

7 CZARNE DZIURY Niektóre z eksplozji supernowych są tak potęrzne, że zapadająca się materia Jądra zostaje zgnieciona dosłownie do ZERA,jedyną pozostałością po nich jest zatem pewny obszar przestrzeni o niezwykle silnym polu grawitacyjnym. Jego siła przyciągania jest tak wielka,że nic nie może się jej oprzeć:tak powstaje CZARNA DZIURA

8 Wszechświat składa się z gwiazd i przestrzeni, gwiazdy nie są w nej rozrzucone przypadkowo, lecz występują w gromadach, tworzącWYSPY GWIEZDNE, czyli galaktyki.

9 Wszystkie gwiazdy, widoczne na nocnym niebie, oraz słońce należą do naszej Galaktyki, nazywanym niekiedy Drogą Mleczną--- od nazwy srebrzystego pasa, obiegającego całe niebo.

10 Ziemia jest elementem układu, zsłożonego z planet i innych ciał niebieskich, które krążą wokół gwiazdy zwanej SŁOŃCEM. We wszechświecie istnieje wiele tego typu układów. Nasz jest tylko jednym z nich.

11 Na pierwszy rzut oka obserwatorowi wydaje się, że Słońce krąży wokół Ziemi. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie--- Ziemia, wraz z ośmioma innymi planetami, porusza się dookoła Słońca, tworząc wraz z nimi Układ Słoneczny.

12 DZIĘKUJE ZA OBEJRZENIE TEJ PREZENTACJI.


Pobierz ppt "WSZECHŚWIAT EWOLUCJA GWIAZD NARODZINY GWIAZD CZARNE DZIURY GALAKTYKA UKŁAD SŁONECZNY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google