Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patriotyzm Patriotyzm. Spis treści: Patriotyzm Kto to jest patriota? JAK BY Ć PATRIOT Ą ? Czy faszyzm to oznaka patryjotyzmu? Patriotyzm a nacjonalizm.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patriotyzm Patriotyzm. Spis treści: Patriotyzm Kto to jest patriota? JAK BY Ć PATRIOT Ą ? Czy faszyzm to oznaka patryjotyzmu? Patriotyzm a nacjonalizm."— Zapis prezentacji:

1 Patriotyzm Patriotyzm

2 Spis treści: Patriotyzm Kto to jest patriota? JAK BY Ć PATRIOT Ą ? Czy faszyzm to oznaka patryjotyzmu? Patriotyzm a nacjonalizm i szowinizm. Nacjonalizm Czy bycie patriota we wspó ł czesnych czasach jest trudne?

3 Patriotyzm Patriotyzm Patriotyzm (łac. patrio = ojczyzna, gr. patriates) – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar. To wypełnianie obowiązków konstytucyjnych i obywatelskich. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a często także gotowością do poświęcenia własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka.

4 Kto to jest patriota? Patriota to ktoś, kto kocha swoją ojczyznę i tą miłość potrafi okazywać. Ktoś, kto zachowuje godność bycia Polakiem. Jest dumny z tego. Patriota to ktoś, kto kocha swoją ojczyznę i tą miłość potrafi okazywać. Ktoś, kto zachowuje godność bycia Polakiem. Jest dumny z tego. Zachowuje szacunek do symboli narodowych, do jego tradycji i stara się jej przestrzegać. Patriotyzm powinien być dla was dążeniem o niepodległość i istnienie naszego państwa w świecie na równych prawach z innym. Zachowuje szacunek do symboli narodowych, do jego tradycji i stara się jej przestrzegać. Patriotyzm powinien być dla was dążeniem o niepodległość i istnienie naszego państwa w świecie na równych prawach z innym. Jest to walka o jak najlepsze prawa dla wszystkich rodaków, a nie tylko jednostek w jakiś sposób uprzywilejowanych. umiłowanie własnej. Jest to walka o jak najlepsze prawa dla wszystkich rodaków, a nie tylko jednostek w jakiś sposób uprzywilejowanych. umiłowanie własnej. Patriota to przede wszystkim człowiek poświęcający się własnej ojczyźnie!!!

5 JAK BY Ć PATRIOT Ą ! Być patryjotą to stawać do walki w czasie zagrożenia ojczyzny. Dobrym tego przykładem było to, kiedy Polska była pod zaborami oraz w pierwszej i drugiej wojnie światowej jak i w stanie wojennym. To właśnie wtedy, Polacy byli gotowi umrzeć za ojczyznę i za wolność. Być patryjotą to stawać do walki w czasie zagrożenia ojczyzny. Dobrym tego przykładem było to, kiedy Polska była pod zaborami oraz w pierwszej i drugiej wojnie światowej jak i w stanie wojennym. To właśnie wtedy, Polacy byli gotowi umrzeć za ojczyznę i za wolność. Patryjoci są nie tylko w polsce lecz na całym świecie. Być patriota to miłowanie narodu i ojczyzny. Patryjoci są nie tylko w polsce lecz na całym świecie. Być patriota to miłowanie narodu i ojczyzny.

6 Czy faszyzm to oznaka patryjotyzmu? Czy faszyzm to oznaka patryjotyzmu? Doktryna faszystowska została ogłoszona zaraz po I wojnie światowej przez Benito Mussoliniego w roku w 1919. Czy faszyzm to oznaka patryjotyzmu? Doktryna faszystowska została ogłoszona zaraz po I wojnie światowej przez Benito Mussoliniego w roku w 1919. Faszyzmem włoskim inspirował się Adolf Hitler. Moim zdaniem faszyści byli niejako patryjotami ponieważ za swoim wodzem poszli nawet na pewną śmierć i służyli mu do samego końca III Rzeszy. Faszyzmem włoskim inspirował się Adolf Hitler. Moim zdaniem faszyści byli niejako patryjotami ponieważ za swoim wodzem poszli nawet na pewną śmierć i służyli mu do samego końca III Rzeszy.

7 Nacjonalizm Nacjonalizm (z łac. natio – naród) - postawa społeczno- polityczna uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Nacjonalizm uznaje sprawy własnego narodu za najważniejsze. Głosi solidarność wszystkich grup społecznych danego narodu. Nacjonalizm (z łac. natio – naród) - postawa społeczno- polityczna uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Nacjonalizm uznaje sprawy własnego narodu za najważniejsze. Głosi solidarność wszystkich grup społecznych danego narodu. Nacjonalizm uważa interes własnego narodu za nadrzędny wobec interesu jednostki, grup społecznych, czy społeczności regionalnych. Uznaje naród za najwyższego suwerena państwa, a państwo narodowe za najwłaściwszą formę organizacji społeczności, złączonej wspólnotą pochodzenia, języka, historii i kultury. Nacjonalizm uważa interes własnego narodu za nadrzędny wobec interesu jednostki, grup społecznych, czy społeczności regionalnych. Uznaje naród za najwyższego suwerena państwa, a państwo narodowe za najwłaściwszą formę organizacji społeczności, złączonej wspólnotą pochodzenia, języka, historii i kultury.

8 Patriotyzm a nacjonalizm i szowinizm. Patriotyzm przeciwstawia się nacjonalizmowi albo szowinizmowi. Tłumaczy się to tym, że patriotyzm odróżnia się otwartością na inne narody, uznaniem ich prawa do suwerenności i niepodległości. Wydaje się jednak, że bardziej trafne jest przedstawianie patriotyzmu jako antytezy przede wszystkim szowinizmu, ponieważ oba pojęcia są związane z uczuciami, pierwsze z miłością do własnego narodu, drugie z nienawiścią do innych. Natomiast nacjonalizm jest doktryną polityczną, mającą wiele odmian. Patriotyzm przeciwstawia się nacjonalizmowi albo szowinizmowi. Tłumaczy się to tym, że patriotyzm odróżnia się otwartością na inne narody, uznaniem ich prawa do suwerenności i niepodległości. Wydaje się jednak, że bardziej trafne jest przedstawianie patriotyzmu jako antytezy przede wszystkim szowinizmu, ponieważ oba pojęcia są związane z uczuciami, pierwsze z miłością do własnego narodu, drugie z nienawiścią do innych. Natomiast nacjonalizm jest doktryną polityczną, mającą wiele odmian.

9

10 Czy bycie patriota we wspó ł czesnych czasach jest trudne? Bycie patriotą w współczesnych czasach nie jest trudne. Dziś, aby być patriotą wystarczy szanować mienie ojczyzny, własność społeczną, nie należy czuć się wyższym wobec innych narodów, bo tym cechuje się właśnie nacjonalista, a także powinien umieć być krytyczny wobec swoich rodaków. Bycie patriotą w współczesnych czasach nie jest trudne. Dziś, aby być patriotą wystarczy szanować mienie ojczyzny, własność społeczną, nie należy czuć się wyższym wobec innych narodów, bo tym cechuje się właśnie nacjonalista, a także powinien umieć być krytyczny wobec swoich rodaków. Patriotyzm to stawianie dobra kraju ponad interes osobisty, a nawet rezygnacja z prywatnych korzyści. Wynika on z więzi społecznej i emocjonalnej z narodem, kulturą i tradycją. Wiąże się także z poszanowaniem innych narodów i ich kultury. Patriotyzm to stawianie dobra kraju ponad interes osobisty, a nawet rezygnacja z prywatnych korzyści. Wynika on z więzi społecznej i emocjonalnej z narodem, kulturą i tradycją. Wiąże się także z poszanowaniem innych narodów i ich kultury.

11 Prezentacje przygotowa ł a: Faustyna W ł odarczyk klasa 2c


Pobierz ppt "Patriotyzm Patriotyzm. Spis treści: Patriotyzm Kto to jest patriota? JAK BY Ć PATRIOT Ą ? Czy faszyzm to oznaka patryjotyzmu? Patriotyzm a nacjonalizm."

Podobne prezentacje


Reklamy Google