Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POWIEŚCI PRZYGODOWE I PODRÓŻNICZE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POWIEŚCI PRZYGODOWE I PODRÓŻNICZE"— Zapis prezentacji:

1 POWIEŚCI PRZYGODOWE I PODRÓŻNICZE
Powieści przygodowe to utwory, których akcja charakteryzuje się niespodziewanymi zwrotami, wydarzenia mają szybkie tempo, a występujące postacie możemy łatwo i jednoznacznie określać jako pozytywne lub negatywne. Podobne cechy mają powieści podróżnicze, czyli utwory, na których fabułę składają się niezwykłe zdarzenia, w jakich biorą udział postacie podczas odbywanych podróży, przy czym zwykle są to podróże po egzotycznych krainach. Omawiane powieści mają zazwyczaj charakter rozrywkowy, lecz niejednokrotnie odnajdujemy wśród nich arcydzieła. Następne slajdy przedstawiają wybrane powieści przygodowe i podróżnicze, które od lat cieszą się wśród czytelników niesłabnącym powodzeniem, dostarczając im wielu niezapomnianych wrażeń i przeżyć.

2 H.Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”
Powieść o niezwykłych przygodach czternastoletniego Stasia Tarkowskiego i ośmioletniej Nel Rawlison, którzy przebywają w Egipcie. Oboje zostają porwani przez zwolenników powstania Mahdiego, wymierzonego przeciw Anglikom, walczącym o poszerzenie kolonii w Afryce. Staś jednak uwalnia siebie i Nel, zabijając kilku porywaczy. Odtąd dzieci dzielnie przemierzają olbrzymie obszary Czarnego Lądu, aby dotrzeć do zrozpaczonych ojców: pana Tarkowskiego i pana Rawlisona. Podczas wędrówki Staś zapobiega licznym niebezpieczeństwom, roztacza opiekę nad swoją przyjaciółką, spełnia także jej niecodzienną prośbę – uwalnia uwięzionego w wąwozie słonia. Skrajnie wyczerpani bohaterowie zostają uratowani przez napotkaną angielską ekspedycję.

3 K..May „Winnetou” Akcja powieści toczy się na Dzikim Zachodzie w Ameryce Północnej. Głównym bohaterem jest młody Indianin Winnetou, waleczny i szlachetny wódz Meskalerów, jednego z plemion Apaczów. Winnetou poznaje Europejczyka – Old Shatterhanda, z którym zaprzyjaźnia się, mimo początkowej niechęci. Przyjaciele zawierają śluby braterskie – przymierze krwi. Razem stawiają czoła niebezpieczeństwom ze strony wrogich Indian i białych złoczyńców. Winnetou odznaczał się odwagą, poczuciem sprawiedliwości, dążył do zachowania pokoju między Indianami i białymi. W potyczce z Indianami z plemienia Ogellajów bohater ginie od strzałów. Pozostawia Old Shatterhandowi testament swojego ojca Inczu-czuny, wskazujący umiejscowienie ogromnych złóż złota nad Srebrnym Jeziorem.

4 J.Verne „W 80 dni dookoła świata”
Fileas Fogg, majętny Anglik, zakłada się o funtów ze swoimi kolegami z ekskluzywnego klubu „Reforma”, że korzystając ze środków nowoczesnej komunikacji, objedzie świat dookoła w 80 dni. Jeszcze tego samego dnia wyrusza z Londynu ze swoim służącym. Podróż przebiega między innymi przez Suez, Bombaj, Kalkutę, Hong Kong, Jokohamę, San Francisco, Nowy Jork i Liverpool. Po drodze z Bombaju do Kalkuty pan Fogg ratuje młodą Hinduskę – Audę przed spaleniem na stosie i zabiera ją ze sobą do Londynu. Bohater przybywa do celu, jak wydaje mu się, o pięć minut później, niż przewidywał zakład. Ze spokojem przyjmuje porażkę, próbując się z nią pogodzić. Spostrzega następnie, że ze względu na różnice czasowe, w istocie dotarł na miejsce o dobę wcześniej, i wygrywa zakład.


Pobierz ppt "POWIEŚCI PRZYGODOWE I PODRÓŻNICZE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google