Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Arkadiusz Białek

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Arkadiusz Białek"— Zapis prezentacji:

1 Autor: Arkadiusz Białek

2 D o p a l a c z e to zamienniki narkotyków
D o p a l a c z e to zamienniki narkotyków. To substancje chemiczne i mieszanki ziół. Mogą zawierać też ołów, cynk, pestycydy i … w zasadzie wszystko inne.

3 Twój mózg jest niesamowity!
kora mózgu – stanowi 2/3 całej masy mózgu. W tej części powstają ruchy, na których musimy się skupić; na przykład gra na instrumencie lub trick na rowerze lub deskorolce. kora przedczołowa - część mózgu odpowiedzialna za planowanie. Rozwija się do 20. roku życia. móżdźek –pomaga w codziennych obowiązkach, w rzeczach które wykonujemy często lub cały czas. Kiedy raz nauczymy się jeździć na rowerze lub czesać włosy nie musimy więcej myśleć wykonując te czynności. układ limbiczny – część mózgu kontrolująca układ fizyczny ciała. pień mózgu – odpowiedzialny za podstawowe czynności, takie jak bicie serca, oddychanie. hipokamp – otrzymuje i gromadzi długoterminową pamięć. Jeżeli pamiętamy, na przykład imiona nauczycieli z zeszłego roku – wówczas używamy hipokampu Twój mózg jest niesamowity!

4 Dopalacze – trucizna w kolorowym papierku?

5 BZP (N-benzylopiperazyna) – stymuluje Ośrodkowy Układ Nerwowy.
Najpopularniejsze składniki tzw. dopalaczy BZP (N-benzylopiperazyna) – stymuluje Ośrodkowy Układ Nerwowy. U użytkowników tego dopalacza często pojawiały się takie objawy jak: bóle brzucha, wymioty, bezsenność, stany lękowe, dezorientacja, drgawki. Istnieją doniesienia, iż u niewielkiej grupy ludzi dojść może do silnego napadu padaczkowego.

6 JWH – 018 Naftalen-1-yl metanon – substancja kanabinopodobna. Substancja, która wywołuje wzrost ciśnienia we krwi, przekrwienie gałek ocznych, zaburzenie koordynacji ruchowej, zaburzenia uwagi. Środek działający podobnie do narkotyków, takich jak choćby marihuana – powodować może halucynacje i lęki. Trwają nad nim badania. Wiadomo, że kilka osób w Polsce trafiło do szpitala po spożyciu tego środka.

7 Mefedron – substancja o działaniu stymulującym i entaktogennym.
Kolejny środek psychoaktywny, nad którym prowadzi się badania. Użytkownicy podają, iż pojawia się u nich wiele dziwnych objawów, takich jak szczękościsk, bóle w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, niepokój, który przechodzi w stany paranoidalne, zaburzenia pamięci i wiele, wiele innych. Szczególnie niebezpieczne jest łączenie mefedronu z alkoholem lub kofeiną (cola, kawa). Odnotowano przypadek śmiertelny, w Szwecji, bezpośrednio związany z użyciem mefedronu. Badania wskazuję, że jest to prawdopodobnie środek uzależniający.

8 Szałwia wieszcza (Salvia divinorum)
Efekty działania: W zależności od organizmu i dawki, szałwia wieszcza powoduje przede wszystkim silne działanie halucynogenne, któremu towarzyszy brak kontroli nad zachowaniem i poważne trudności w poruszaniu się. Szałwia wieszcza jest objętą szczególną kontrolą w takich krajach jak Australia, Japonia, USA i w większości państw europejskich (w tym w Polsce)

9

10 Dlaczego jeszcze dopalacze są tak bardzo n i e b e z p i e c z n e ?
Produkcja dopalaczy Dlaczego jeszcze dopalacze są tak bardzo n i e b e z p i e c z n e ?

11 PYTANIA OD UCZNIÓW: - SKĄD WZIĘŁA SIĘ NAZWA DOPALACZE?
- SKORO DOPALACZE TAK BARDZO SZKODZĄ, DLACZEGO JE TAK DŁUGO SPRZEDAWANO ? - CO GROZI ZA POSIADANIE DOPALACZY?

12 Dopalacze to także ruletka.
Pewnie, że może Ci się udać ale co zrobisz jeśli nie będziesz mieć szczęścia ? ? ? Jedno jest pewne sprzedawców (tzw. dealerów) dopalaczy i narkotyków to zupełnie nie interesuje!

13 Życzmy wszystkim mądrych i odpowiedzialnych wyborów.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, trudności i problemów możesz się zawsze do nas zwrócić. Jesteśmy po to by Ci pomóc. DYREKCJA PEDAGOG SZKOLNY WYCHOWAWCY NAUCZYCIELE Życzmy wszystkim mądrych i odpowiedzialnych wyborów.

14 Dziękuję za uwagę. Arkadiusz Białek


Pobierz ppt "Autor: Arkadiusz Białek"

Podobne prezentacje


Reklamy Google