Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GALILEUSZ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GALILEUSZ."— Zapis prezentacji:

1 GALILEUSZ

2 Życiorys Galileusz żył na przełomie XVI i XVII w., był włoskim fizykiem, astronomem i filozofem, który zmienił astronomię i przyczynił się do rozwoju fizyki. Do historii nauki przeszedł jako ojciec fizyki nowożytnej, która charakteryzuje się specyficznym sprzężeniem teorii z doświadczeniem. Potwierdził teorię heliocentryczną, odkrytą przez Kopernika.

3 Galileusz

4 POGLĄDY Galileusz występował przeciw spekulatywnemu rozwiązywaniu zagadnień przyrodoznawczych i zwalczał arystotelizm jako teoretyczną podstawę przyrodoznawstwa. Chcąc uczynić przyrodoznawstwo nauką ścisłą; uważał, że podstawą badań przyrodniczych powinny być jedynie właściwości ciał, czyli - rozmiar, kształt, ilość, ruch. Koncepcja przyrody Galileusza i jego program redukowania właściwości rozpatrywanych przez przyrodoznawstwo do właściwości nierealnych, były ściśle związane z jego własną praktyką badawczą, w której opierał się na faktach doświadczalnych, oraz dążył do wprowadzenia metod eksperymentalnych i matematycznych w całej fizyce.

5 Zasady Galileusza Dla Galileusza szczególne znaczenie posiadają cztery zasady metodologiczne dotyczące przyrodoznawstwa, z których wynika, że należy je traktować: -doświadczalnie, -matematycznie, -ograniczyć do badania zjawisk, -ograniczyć do badania przyczyn. Matematyczne przyrodoznawstwo Galileusza koncentruje się na dwóch rodzajach zadań: -hipotez matematycznych, -egzystencjalnych zadaniach empirycznych.

6 Odkrycia 1581: Zbadał prawa ruchu wahadła (izochronizm).
 1613: Zaobserwował kratery na Księżycu; plamy na Słońcu; cztery największe księżyce Jowisza, fazy Wenus, jeden z dowodów na słuszność heliocentrycznego systemu Kopernika. Stwierdził, że powierzchnia Księżyca nie jest gładka, że Droga Mleczna składa się z mnóstwa gwiazd, i że Jowisz posiada własne satelity. Szczególnie ważne było to ostatnie, dowodziło bowiem, że Ziemia nie jest jedynym ciałem niebieskim wokół którego krążą inne ciała.

7 Cztery księżyce Jowisza, które zaobserwował Galileusz

8

9 Fazy Wenus

10 Szkice faz Wenus

11 Wynalazki 1586: Zbudował wagę hydrostatyczną.
1603: Zbudował pierwszy termoskop. 1607: Skonstruował termometr. 1609: Zbudował lunetę. 1610: Zbudował mikroskop : udoskonalił "kompas geometryczny i wojskowy„.

12 Luneta, zbudowana przez Galileusza

13 OSIĄGNĘCIA Wykonał eksperyment dowodzący, że czas trwania spadku swobodnego nie zależy od masy ciała. Galileusz dokonał tego puszczając różne przedmioty z Krzywej Wieży w Pizie, tym doświadczeniem wykazał niezależność przyspieszenia ziemskiego od masy. Galileusz doszedł do wniosku, że ciało, któremu w wyniku działania innych ciał nadano pewną prędkość, powinno stale poruszać się ruchem jednostajnym prostoliniowym. Udowodnił, że im mniejsze tarcie tym zmniejszanie się prędkości jest mniej zauważalne.

14 Alicja Duda Gimnazjum nr.1 w Lublińcu


Pobierz ppt "GALILEUSZ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google