Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Robimy własne notatki - Notatnik

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Robimy własne notatki - Notatnik"— Zapis prezentacji:

1 Robimy własne notatki - Notatnik
Informatyka Robimy własne notatki - Notatnik

2 Cele lekcji Podczas tej lekcji nauczysz się:
– jak wykonać notatki w Notatniku; – co jeszcze potrafi Notatnik; – jak zapisywać, otwierać i drukować pliki. Wiedza Uczeń potrafi: -wymienić funkcje Notatnika; -wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. Umiejętności -wykonać proste notatki; -sformatować tekst i go wydrukować; -wykonać operację zapisu danych na dysk i odczytu danych z dysku.

3 Przegląd zagadnień Uruchamianie i funkcje Notatnika.
Tworzenie dokumentów. Zapisywanie i otwieranie dokumentów. Notatnik a inne programy. Drukowanie dokumentów. Przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią.

4 Uruchamianie i funkcje Notatnika
Notatnik to najprostszy edytor tekstu systemu Windows. Przykłady zastosowania Notatnika: tworzenie prostych plików tekstowych; edycja plików konfiguracyjnych systemu i aplikacji; edycja skryptów i kodu programów. Notatnik nie nadaje się do pracy z dokumentami utworzonymi w zaawansowanych edytorach tekstu, jak np. Microsoft Word. Notatnik można uruchomić za pomocą skrótu dostępnego w Menu Start.

5 Uruchamianie i funkcje Notatnika

6 Uruchamianie i funkcje Notatnika
Pasek menu. Obszar wpisywania tekstu. Pasek przewijania w pionie. Pasek przewijania w poziomie.

7 Tworzenie dokumentów

8 Tworzenie dokumentów

9 Tworzenie dokumentów

10 Wybór czcionki. Nie każda czcionka zawiera polskie znaki.
Tworzenie dokumentów Wybór czcionki. Nie każda czcionka zawiera polskie znaki.

11 Zapisywanie i otwieranie dokumentów
Dokumenty utworzone w Notatniku można zachować na dysku lub innym nośniku. Zapisane dokumenty tekstowe można w każdej chwili otworzyć. Za pomocą Notatnika można również otwierać i zapisywać: pliki konfiguracyjne: *.ini, *.log, *.sys, *.inf; pliki wsadowe: *.bat, *.cmd; skrypty: *.vbs, *.js; *.xml; *.asp; *.php; pliki sieci Web: *.htm; *.html; pliki źródłowe programów: *.pas; *.vb, *.cs; i wiele innych plików utworzonych w nie formatujących edytorach tekstowych, jak np. program Edit.

12 Zapisywanie i otwieranie dokumentów
Polecenie Zapisz zapisuje zmiany w tym samym pliku. Jeśli plik jeszcze nie był zapisany otwiera się okno Zapisz jako. Polecenie Zapisz jako umożliwia zapisanie danych w innym pliku.

13 Zapisywanie i otwieranie dokumentów
Wybieramy na którym dysku plik ma zostać zapisany. Wybieramy w jakim folderze plik ma zostać zapisany. Wpisujemy nazwę i rozszerzenie pliku. Domyślne rozszerzenie pliku to txt.

14 Zapisywanie i otwieranie dokumentów
Wybieramy plik. Domyślnie pokazywane są pliki z rozszerzeniem txt. Wpisując inne rozszerzenie można zobaczyć pliki, które takie rozszerzenie mają.

15 Zapisywanie i otwieranie dokumentów
Wybieramy plik ini. Wpisując inne rozszerzenie można zobaczyć pliki, które takie rozszerzenie mają.

16 Zapisywanie i otwieranie dokumentów
Wybieramy plik. Wybierając z listy Wszystkie pliki, można zobaczyć pliki z dowolnym rozszerzeniem.

17 Notatnik a inne programy
Tekst napisany w Notatniku można skopiować i wkleić do innych programów, jak np. Microsoft Word, Microsoft Excel. Tekst napisany w innych programach można skopiować i wkleić do Notatnika. Formatowanie tekstu kopiowanego z innych programów nie zostanie zachowane. Nie można do Notatnika wklejać elementów graficznych. Przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią.

18 Notatnik a inne programy
Zaznaczamy tekst i kopiujemy. Wklejamy do Notatnika. Przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią.

19 Drukowanie dokumentów
Notatnik pozwala także na drukowanie otwartych w nim dokumentów. Przed wydrukowaniem dokumentu, należy wybrać prawidłowe ustawienia strony oraz drukarki. Przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią.

20 Drukowanie dokumentów
Wybór rozmiaru kartki. Podgląd ustawień. Przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią. Tekst nagłówka i stopki dokumentu. Można również używać zmiennych, np. &p oznacza numer kolejnej strony. Ustawienia marginesów.

21 Drukowanie dokumentów
Wybór drukarki. Przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią. Można wydrukować cały dokument lub tylko wybrane strony. Liczba kopii dokumentu.

22 Podsumowanie Uruchamianie i funkcje Notatnika. Tworzenie dokumentów.
Zapisywanie i otwieranie dokumentów. Notatnik a inne programy. Drukowanie dokumentów. Przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią.


Pobierz ppt "Robimy własne notatki - Notatnik"

Podobne prezentacje


Reklamy Google