Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Parafia pw. św Józefa Robotnika w Janowicach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Parafia pw. św Józefa Robotnika w Janowicach"— Zapis prezentacji:

1 Parafia pw. św Józefa Robotnika w Janowicach

2 Historia parafii Parafia w Janowicach została utworzona z części parafii Wniebowzięcia NMP w Bestwinie. Kardynał Franciszek Macharski w czerwcu 1981 roku skierował tam ks. Eugeniusza Stopkę z zadaniem wybudowania kościoła i plebanii. Prace rozpoczęły się 1 maja 1982 roku, a dokładnie rok później kardynał Macharski powołał w Janowicach samodzielną parafię, ustanawiając ks. Eugeniusza Stopkę jej pierwszym proboszczem. Kościół w Janowicach został konsekrowany 7 lipca 2007 roku.

3 Patron parafii Patronem parafii jest św. Józef Robotnik, patron ludzi pracujących. Wywodził się z rodu króla Dawida. Mimo wysokiego pochodzenia nie posiadał żadnego majątku, a na życie zarabiał stolarstwem, ciesielką. Św. Józef był małżonkiem i Oblubieńcem Najświętszej Maryi Panny oraz opiekunem Jezusa. Atrybutami Józefa na licznych obrazach, czy rzeźbach są m. in. narzędzia ciesielskie: piła, siekiera, warsztat stolarski.Uważa się, że św. Józef zmarł wcześnie, jeszcze przed rozpoczęciem nauczania publicznego przez Jezusa Chrystusa. Apokryfy i pisma Ojców Kościoła wysławiają jego cnoty i niewysłowione powołanie – oblubieńca. Maryi, żywiciela i wychowawcy Jezusa. Józef jest patronem Kościoła powszechnego, licznych zakonów, wielu diecezji, miast oraz patronem małżonków i rodzin chrześcijańskich, ojców sierot, a także cieśli, drwali, rękodzielników, robotników, rzemieślników i wszystkich pracujących.

4 Proboszcz ks. Stopka Eugeniusz 1.01.1940 Cięcina, 1966, 1983 oraz
Księża parafii Proboszcz ks. Stopka Eugeniusz Cięcina, 1966, 1983 oraz ks. Góra Eugeniusz Janowice, 1963, 1992

5 Msze św. w naszej parafii
W soboty: 7.15 W niedziele i święta: 7:30, 9:00, 11:00 W poniedziałki: lub 18.30 We wtorki: 7.15 W środy: lub 18.30 W czwartki: 7.15 W piątki: lub 18.30

6 Wspólnoty parafialne naszej parafii
W parafii owocnie działa służba liturgiczna, Zespół Charytatywny i Róże Żywego Różańca. Jak i również młodzieżowy chór Vocalis.

7 Ważne wydarzenia w życiu parafii
29 maja 1983 r. kardynał Franciszek Macharski odwiedza Janowice by wmurować wcześniej poświęcony przez Jana Pawła II kamień węgielny pod budowę kościoła 1998 r. Wszystkie parafie z terenów gminy Bestwina nawiedziła kopia Cudownego Obrazu z Jasnej Góry z udziałem ks. biskupa Janusza Zimnioka r – biskup Tadeusz Rakoczy dokonuje konsekracji kościoła pw. św. Józefa Robotnika w Janowicach 

8 Koniec!


Pobierz ppt "Parafia pw. św Józefa Robotnika w Janowicach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google