Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BUDOWA KOMPUTERA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BUDOWA KOMPUTERA."— Zapis prezentacji:

1 BUDOWA KOMPUTERA

2 Płyta główna Płyta główna to płyta wykonana z tworzywa sztucznego, na której zamontowane są najważniejsze układy elektroniczne komputera: procesor, pamięć operacyjna i karty rozszerzeń, np. karta graficzna, karta dźwiękowa czy karta sieciowa. Na płycie głównej znajdują się specjalne gniazda, do których podłącza się różne układy elektroniczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu można łatwo wymieniać elementy komputera lub dołączyć nowe, zwiększające jego możliwości.

3 Procesor to układ elektroniczny będący najważniejszym elementem komputera, często nazywany sercem lub mózgiem komputera. Wykonuje on polecenia programów, przetwarza dane i nadzoruje pracę wszystkich urządzeń komputera. W ciągu jednej sekundy procesor wykonuje miliony obliczeń. Od szybkości jego pracy zależy głównie szybkość, z jaką komputer wykonuje różnego rodzaju operacje.

4 Pamięć operacyjna to układ elektroniczny we wnętrzu jednostki centralnej. W pamięci tej umieszczony jest uruchomiony program oraz dane, które pobiera stąd procesor w celu ich przetworzenia. Do pamięci operacyjnej trafiają również wyniki przetwarzania danych. Po wyłączeniu komputera jej zawartość ulega bezpowrotnej utracie. Dlatego w celu zachowania wyników pracy, należy zapisać je np. na dysku twardym.

5 Karta graficzna Bez karty graficznej niemożliwe byłoby wyświetlenie obrazu na ekranie monitora. Zamienia ona dane cyfrowe docierające do niej z procesora na elektryczne sygnały, przesyłane następnie do monitora i sterujące jego pracą. Od rodzaju karty graficznej i monitora zależą cechy obrazu, np. liczba jednocześnie wyświetlanych kolorów.

6 Karta dźwiękowa Umożliwia odtwarzanie i nagrywanie muzyki, mowy i innych dźwięków za pomocą komputera. Współpracuje ona z takimi urządzeniami, jak: głośniki, słuchawki czy mikrofon. Karta ta stanowi ważny element komputera, ponieważ przetwarzaniu na nim informacji często towarzyszy dźwięk. Bez niej nie można by odtwarzać dźwięku np. z płyt z programami multimedialnymi.

7 Karta sieciowa Pozwala połączyć komputer z siecią komputerową( sieć taka powstaje w wyniku połączenia ze sobą dwóch lub więcej komputerów). Dzięki połączeniu komputerów w sieć możliwe jest szybkie przesyłanie informacji między nimi bez konieczności użycia nośników danych. Komputery w sieci mogą korzystać ze wspólnych zbiorów danych oraz urządzeń, takich jak drukarka.

8 Dysk twardy Dysk twardy służy do przechowywania danych. Zapisuje się na nim i przechowuje system operacyjny, programy i wyniki pracy z komputerem. Nośnik ten, zamknięty w szczelnej obudowie, składa się z kilku talerzy ułożonych jeden na drugim i pokrytych warstwą substancji magnetycznej. Nad każdym talerzem dysku twardego znajduje się głowica zapisująco-odczytująca, która przesuwa się nad powierzchnią talerza w chwili zapisu lub odczytu danych.

9 Dyskietka Służy do zapisywania i przechowywania niewielkiej ilości danych. Podstawowym jej elementem jest małych rozmiarów krążek z tworzywa sztucznego, pokryty substancją magnetyczną. Krążek ten znajduje się w plastikowej obudowie, chroniącej go przed brudem oraz uszkodzeniem. Ze względu na małą pojemność dyskietki są coraz rzadziej wykorzystywane. Zastępowane są one przez nośniki danych o znacznie większych pojemnościach; zapisywalne płyty CD, DVD oraz urządzenie pendrive.

10 Płyta DVD Przypomina wyglądem płytę CD, lecz jest nośnikiem o znacznie większej pojemności. Na jednej takiej płycie może być zapisany na przykład film w kilku wersjach językowych. Jakość obrazu odtwarzanego z płyty DVD oraz towarzyszącego mu dźwięku jest bardzo wysoka. Na płytach DVD zapisywane są także programy komputerowe zawierające dużo elementów multimedialnych. Istnieją płyty DVD różnego typu:, z których użytkownik może jedynie odczytywać dane oraz na których może je zapisywać za pomocą nagrywarki DVD.

11 Płyta CD-ROM Pozwala przechowywać bardzo dużo informacji, przy czym mogą być odczytywane jedynie z tego nośnika. Na płytach CD-ROM dostarczane są zwyczaj programy komputerowe. Nośnik ten jest krążkiem wykonanym z tworzywa sztucznego pokrytego specjalnym materiałem, z którego informacje odczytywane są przez promień lasera.

12 Płyta CD-R, CD-RW Umożliwiają zapisywanie i odczytywanie danych. Płyta CD-R pozwala na jednokrotny zapis informacji w określonym miejscu na tym nośniku, bez możliwości usuwania danych. W przypadku płyty CD-RW możliwe jest wielokrotne zapisywanie i usuwanie informacji. Nośniki te, ze względu na możliwość dokonania na nich zapisu i stosunkowo dużą pojemność, są dziś często wykorzystywane do przechowywania danych. Zapis danych na tych płytach może odbywać się w nagrywarkach CD-RW lub w nagrywarkach DVD.

13 Płyta CD Służy do przechowywania danych. Zapisuje się na nim i przechowuje system operacyjny, programy i wyniki pracy z komputerem. Nośnik ten, zamknięty w szczelnej obudowie, składa się z kilku talerzy ułożonych jeden na drugim i pokrytych warstwą substancji magnetycznej. Nad każdym talerzem dysku twardego znajduje się głowica zapisująco - odczytująca, która przesuwa się nad powierzchnią talerza w chwili zapisu lub odczytu danych.

14 Pendrive To niewielkich rozmiarów urządzenie umożliwiające zapisywanie, przechowywanie i odczytywanie danych, jak również ich łatwe przenoszenie między komputerami. Urządzenie to nie wymaga żadnego napędu, a więc inaczej jak dyskietka, płyta CD i DVD. Pendrive podłącza się do gniazda (portu) USB umieszczonego w obudowie komputera. Ze względu na małe rozmiary, przy jednocześnie dużej pojemności, pendrive stał się urządzeniem powszechnie wykorzystywanym przez użytkowników komputerów.

15 Pendrive

16 Dziękuję za uwagę  Zuzia Wlazło


Pobierz ppt "BUDOWA KOMPUTERA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google