Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZAMEK W OLSZTYNIE POD CZĘSTOCHOWĄ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZAMEK W OLSZTYNIE POD CZĘSTOCHOWĄ."— Zapis prezentacji:

1 ZAMEK W OLSZTYNIE POD CZĘSTOCHOWĄ

2 HISTORIA Losy zamku w Olsztynie na początku XVII w. były następujące: warownia zamku zaczęła się powoli rozpadać. Przyczyną były zaniedbywania inwestycyjne oraz to, że skały, z których była zbudowana warownia pękały. Przez te usterki nie można było już odprawiać mszy świętych w kaplicy zamku. Mimo to, zamek bez względu na skutki funkcjonował, ale niestety do czasu. Gdy Szwedzi najechali Olsztyn, najpierw zajęli zamek, potem ograbili z całego cennego wyposażenia, a na koniec porzucili dokonując wcześniej dużych zniszczeń. Starostwo olsztyńskie przetrwało wprawdzie aż do końca XVIII stulecia, jednak ze względu na utratę walorów obronnych wobec rozwoju artylerii, wysokie koszty remontów oraz postępującą wraz z kruszeniem się wapiennych skał degradację murów nie tylko zaniechano inwestycji, ale też za zgodą starosty Jerzego Lubomirskiego w latach rozebrano znaczne fragmenty dolnych partii warowni.

3 CIĄG DALSZY Otrzymany w ten sposób materiał wykorzystano do odbudowy spalonego kościoła i okolicznych zabudowań. W wieku XIX zamek był już opuszczony i w stanie romantycznej ruiny przetrwał po dziś dzień.

4 LEGENDY Zamek w Olsztynie posiada ponoć podziemne połączenie z klasztorem jasnogórskim, a w podziemnych rzekach można zobaczyć pływające, złote kaczki. Z tym zamkiem związanych jest parę ciekawych legend, m.in.: Legenda o duchu Maćka Borkowica Legenda o chciwym chłopcu

5 Legenda o duchu Maćka Borkowica
Z zamkiem związana jest legenda o zjawie błąkającej się po zamku w ciemne noce. Jest to duch Maćka Borkowica - wojewody poznańskiego, przeciwnika polityki króla Kazimierza Wielkiego. Powołał on konfederacje wymierzoną w króla. Wygnany z kraju po 4 latach powrócił i nadal przeciw niemu spiskował. W końcu został schwytany w Kaliszu i skazany na śmierć głodową w lochach pod główną wieżą zamku olsztyńskiego. Więzień otrzymywał dziennie tylko dzban wody i wiązkę siana. Podobno wytrzymał tak 40 dni a jego jęki i przekleństwa słychać było w całym zamku. Niektórzy twierdzą też że przywiedziony głodem do szaleństwa zaczął kąsać i pożerać własne ciało.

6 GALERIA ZDJĘĆ Zamek w Olsztynie pod Częstochową jest jedną z atrakcji turystycznych Szlaku Orlich Gniazd.

7 Dziękuję za uwagę! Mam nadzieję, że się podobało!
Prezentację przygotowała Zuzia Rodak, kl. VI Dziękuję za uwagę! Mam nadzieję, że się podobało!


Pobierz ppt "ZAMEK W OLSZTYNIE POD CZĘSTOCHOWĄ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google