Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PREZENTUJE Kotłownię opalaną biomasą

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PREZENTUJE Kotłownię opalaną biomasą"— Zapis prezentacji:

1 PREZENTUJE Kotłownię opalaną biomasą
ZESPÓŁ SZKÓŁ GEODEZYJNO – DROGOWYCH I GOSPODARKI WODNEJ PREZENTUJE Kotłownię opalaną biomasą Im. Gabriela Narutowicza

2

3 Miejsce Kotłownia zlokalizowana jest w budynku przedszkola przy ul. Konopnickiej 6 w Jordanowie. Instalacja kotłowni służy do ogrzewania przedszkola i sąsiadującego z nim gimnazjum. Cała instalacja została wykonana ze środków Funduszu na rzecz środowiska (GEF), Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz środków własnych gminy tak, że zainteresowane instytucje (przedszkole oraz gimnazjum) nie musiały ponosić nakładów pieniężnych na uruchomienie przedsięwzięcia.

4 Jordanów Jordanów jest położony w śród gór i lasów Beskidu Średniego. Wawrzyniec Spytko Jordan otrzymał dokument od króla Zygmunta Augusta II na jego założenie 7 listopada 1564 roku. Nad Jordanowem wznosi się góra o nazwie Wysoka, a na niej Dworek szlachecki z 1793 roku.

5 Technologia Proces technologiczny spalania biomasy jest w pełni zautomatyzowany. Pracę kotłowni przedstawia schemat ideowy. Jej „sercem” są dwa kotły, ale oprócz nich też inne urządzenia. W kotłowni zrealizowano wentylację wywiewną poprzez kanał wentylacyjny wyprowadzony ponad dach. Spaliny prowadzone są od kotła przez metalowe przewody tzw. czopuchy o przekroju 30cm x 30cm i odprowadzane poprzez komin o wymiarach 40cm x 40cm. Tablica rozdzielcza – skrzynka w której znajdują się styczniki do których podłączone są wszystkie urządzenia , które są sterowane elektrycznie.

6 Schemat ideowy

7 Urządzenia: Dwa kotły SMOK 3 120 kW Dwie pompy LPF typu 32 Pot 60 A
Dwa filtry przepływowe magnetyczno – siatkowe typu IFM Naczynie wzbiorcze Pompa obiegowa Zawór mieszający z napędem HRE 50 Sprzęgło hydrauliczne Stacja uzdatniania wody Regulator pogodowy Detektor tlenku węgla z sygnalizatorem optyczno – akustycznym

8 Dwa kotły SMOK 3 120 kW - Moderator
Kotły pracują w cyklu automatycznym tzn. do komary spalania przenoszona jest z zasobnika poprzez automatycznie sterowany podajnik dokładnie taka porcja biomasy jaka jest potrzebna do utrzymania nastawionej na sterownikach automatycznych temperatury zwykle jest to 22° C. Zasobnik musi być zawsze napełniony. Sprawność maksymalna kotłów wynosi 83,8% a spalanie odbywa się w sposób ciągły. Popiół usuwa się za pomocą pojemnika do kontenera na zewnątrz. Komora spalania Komora spalania, podajnik i zasobnik

9 Sterowniki Urządzenia służą do obsługi procesu. Są one zainstalowane przy wejściu do kotłowni. Odpowiednio zaprogramowane same sterują praca kotłów i utrzymywaniem odpowiedniej temperatury w budynkach.

10 Dwie pompy LPF typu 32 Pot 60 A
Wymuszają obieg kotłowy ciepłej wody zasilającej i są napędzane silnikiem trójfazowym. Każdy kocioł ma taką pompę.

11 Filtry przepływowe magnetyczno – siatkowe typu IFM
Służą do utrzymania czystości ogrzewanej wody. Są zabudowane na przewodzie zasilającym wychodzącym z każdego kotła. Naczynie wzbiorcze Służy do przyjmowania przyrostu objętości wody. Jest umieszczone na poddaszu, a jego pojemność wynosi około 340 litrów

12 Pompa obiegowa typu 50 POT 180 A
Służy do sterowania zasilaniem w którym są dwa obiegi instalacji centralnego ogrzewania . Uruchamiana jest silnikiem trójfazowym.

13 Zawór mieszający z napędem HRE 50
Zawór pozwala na dokładną regulacje temperatury wody zasilającej w funkcji zmian temperatury zewnętrznej. Działa na zasadzie zmieszania wody o wysokiej temperaturze wychodzącej z kotła, z wodą o niższej temperaturze powracającą z instalacji grzewczej.

14 Stacja uzdatniania wody
Stację tworzą: -automatyczny zmiękczacz do wody typu SF 07 CF (składa się z kolumny wypełnionej żywicami jonowymi, zbiornika solanki oraz układu sterującego) -filtr Epurion A 25-2 -wodomierz Metron -reduktor ciśnienia Woda grzewcza musi spełniać warunki norm.

15 Regulator pogodowy Regulator służy do automatycznej regulacji temperatury wody na wejściu do obwodów grzewczych przedszkola i gimnazjum.

16 Detektor tlenku węgla z sygnalizatorem optyczno – akustycznym
Detektor jest umieszczony nad drzwiami wejściowymi. Działa w razie awarii.

17 Sprzęgło hydrauliczne.
Rozdziela obiegi hydrauliczne, kotłowy i grzewczy. Zastosowanie sprzęgła ułatwia sterowanie układem grzewczym.

18 Biomasa Biomasa jest nieszkodliwym dla środowiska źródłem energii i występuję w różnych postaciach. W kotłowni obecnie spalane są pelety i zrzyny sosnowe, jako produkt uboczny przemysłu drzewnego. W chwili spalania porcji paliwa w kotle z komina uwalnia się niewielka smużka mało zanieczyszczonego dymu, o czym świadczą raporty z badań emisji okresowo przeprowadzanych w kotłowni. Można spokojnie otwierać okna nie bojąc się, że dostanie się przez nie niezdrowy dla dzieci dym. Pozostałością procesu spalania jest popiół, którego ilość jest niewielka i jest on wykorzystywany jako nawóz do przedszkolnego ogródka.

19 Magazynowanie Biomasa jest magazynowana w pomieszczeniu obok kotłowni. Jest dowożona do przedszkola w workach i przechowywana tak, aby zachować wilgotność zadaną przez producenta. Magazyn jest wyposażony w atestowane drzwi (EI60).

20 Pelety Pelety sprowadzane są do kotłowni od producenta ze Słowacji. Ich koszt wynosi 650 zł za tonę. Są to małe walce o średnicy mm wyprodukowane pod wysokim ciśnieniem z wysuszonych odpadów powstałych po obróbce drewna bez dodatków spoiw chemicznych. Jeden kilogram pelet ma wartość energetyczną 4,7 - 4,9 kWh, co odpowiada 0,5 m3 gazu ziemnego . Parametry ( wg. ulotki producenta ) : -Gęstość kg/m3 -Wilgotność % -Zawartość popiołu ,7% -Wartość opałowa ,5 GJ/t

21 Zrzyny sosnowe Zrzyny sosnowe – są produktem ubocznym przemysłu drzewnego, powstającym podczas skrawania i frezowania. I sprowadzane są od producentów z okolic Jordanowa. Ich koszt wynosi 240 zł za tonę. Parametry: -Wartość opałowa niższa niż pelet -Wilgotność mniejsza niż 30%

22 Galeria zdjęć NAJWAŻNIESZE TO NIE ZAPOMNIEĆ ZEBRAĆ INFORMACJI – KOLEŻANKI BLONDYNKI W AKCJI  NIEKTÓRZY Z NAS ODDALIBY WIELE RZECZY BY WRÓCIĆ DO CZASÓW SWOJEGO BŁOGIEGO DZIECIŃSTWA.

23 UDAJEMY SIĘ DO KOTŁOWNI 
PRZED NAMI WEJŚCIE DO PRZEDSZKOLA  UDAJEMY SIĘ DO KOTŁOWNI 

24 ROŚNIE WINNICA NA WYSOKIEJ  POD DWORKIEM NA WYSOKIEJ 

25 ZAPACH LASU. OD KIEDY „CZARNE SKRZYNKI” PACHNĄ LASEM
ZAPACH LASU? OD KIEDY „CZARNE SKRZYNKI” PACHNĄ LASEM? ->PODAJNIK BIOMASY ZABEZPIECZENIE PRZY KOTLE, O KTÓRYM W KONSPEKCIE NIE PRZECZYTASZ -> ZAPOMNIELIŚMY 

26 Podsumowanie Rozumiemy słowa pani dyrektor „budowa kotłowni na biomasę była jedną z najlepszych decyzji jakie podjęłam”. Audyt wykazał konieczność zużywania 192 ton biomasy na rok. Rzeczywiste zużycie nie jest jeszcze określone dokładnie, ale wiadomo, że koszty które ponosili użytkownicy wynosiły dla kotłowni węglowej zł/rok, obecnie siedem miesięcy użytkowania kosztowało zł, co odpowiada zł/rok. Zatem oszczędność ok. 20%. Zaoszczędzono także na kosztach osobowych zatrudnienia palaczy. Ponad to kotłownia jest miejscem „wycieczek” dzieci z przedszkola w ramach zajęć edukacyjnych. Dawniej taka wycieczka kończyła się brudnymi buziami i rączkami (plus kawałki węgla w kieszonkach maluchów), teraz przypomina przechadzkę po lesie.

27 Przemiany energii Biomasa w formie odpadów przemysłu drzewnego przyczynia się do tego, że podczas jej spalania do atmosfery nie przedostają się, a jeżeli to w małych ilościach szkodliwe związki – dwutlenek węgla (CO2), dwutlenek siarki (SO2), tlenki azotu (NOx) i tlenek węgla (CO). Związki te są absorbowane w chmurach i w postaci tzw. kwaśnych deszczy wracają na Ziemię. Paliwo drzewne uważa się za CO2 – neutralne , ponieważ podczas spalania wydziela się tylko taka ilość CO2 jaka została uprzednio pochłonięta podczas wzrastania drzewa. Spalaniu towarzyszy niska emisja SO2 . Powstający po spaleniu neutralny popiół użyźnia glebę na której rosną drzewa. Do wzrastania drzewa potrzebują słońca i wody, aby w procesie fotosyntezy pobrać dwutlenek węgla i wydzielić tlen, który potrzebny jest do procesu spalania. Po ścięciu i odpowiedniej obróbce drzewa stanowią paliwo opałowe.

28 Stosujmy biomasę Zasoby biomasy z drzewa w okolicach Jordanowa są duże i powszechnie dostępne . Choć wadą jej jest mała gęstość surowca i związana z tym trudność transportu, magazynowania i dozowania, to zastosowanie jako źródło energii spowoduję, że nie tylko wzrastające winnice nad Jordanowem będą wydawać nieskażone owoce, ale i inne płody Ziemi będą dla nas zdrowsze. Ponadto skład powietrza atmosferycznego pozbawiony szkodliwych związków przyczyni się do zmniejszenia zjawiska efektu cieplarnianego, który uważany jest za główną przyczynę zmian klimatycznych na naszej Ziemi. „Idziesz przez Świat i Światu dajesz kształt przez Twoje czyny Spójrz w Świat, we Świata kształt a ujrzysz Twoje winy.” Stanisław Wyspiański

29 ZESPÓŁ SZKÓŁ GEODEZYJNO – DROGOWYCH I GOSPODARKI WODNEJ
Prezentację przygotowali: Sebastian Kosoń – uczeń kl. 1 oś. Agata Głowacka – uczennica kl. 3 oś. Maria Jawień-Żebracka – nauczyciel prowadzący projekt konkursu Im. Gabriela Narutowicza


Pobierz ppt "PREZENTUJE Kotłownię opalaną biomasą"

Podobne prezentacje


Reklamy Google