Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moje miasto, Moja mała ojczyzna

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moje miasto, Moja mała ojczyzna"— Zapis prezentacji:

1 Moje miasto, Moja mała ojczyzna
Gryfice Moje miasto, Moja mała ojczyzna

2 Gryfice to nieduże miasto na północnym wschodzie województwa szczecińskiego (zach.pomorskiego). Krajobraz polodowcowy przecina piękna i malownicza rzeka Rega. Druga ( po Odrze) co do wielkości rzeka w województwie, która bierze swój początek w jeziorze Resko i wpada do Bałtyku. Gryfice to przede wszystkim piękny krajobraz, dlatego powstało tutaj wiele szlaków turystycznych.

3

4

5

6 Zachód słońca

7 A oto rzeka Rega

8 Gryfice są miejscem atrakcyjnym dla osób lubiących podziwiać krajobraz i kochających piesze bądź rowerowe wycieczki. Nie ma tu zbyt wiele stałych atrakcji. Jest kino, ale filmy puszczane są tu z dużym opóźnieniem. Co roku odbywają się tu przeróżne festyny ( Dni Gryfic, Festyn Ziemi Gryfickiej itp.) Wszystko to odbywa się na Błoniach, które są miejscem spotkań całych rodzin. Na gryfickich Błoniach zagościły już nie raz wybitne gwiazdy m.in. śląski kabaret „RAK” z Krzysztofem Hanke na czele, Patrycja Markowska, Leszcze.

9 To są zdjęcia artystów występujących na gryfickiej scenie

10

11

12

13

14

15 Na zakończenie każdego festynu odbywa się pokaz sztucznych ogni

16 Tereny gryfickie zamieszkane były już we wczesnym średniowieczu
Tereny gryfickie zamieszkane były już we wczesnym średniowieczu. Gryfice powstały z połączenia dwóch położonych na wzgórzu wiosek. Prawa miejskie Gryfice otrzymały w 1262 r. z rąk księcia pomorskiego Warcisława III. Miasto leżało na wielu szlakach handlowych. W 1300 r. Gryfice zostały otoczone murami. Gryficka flota była bardzo znana. Trzebiatów, który leży teraz na terenie gminy Gryfice, dawno temu prowadził z Gryficami wojnę o prawa handlowe i o możność spływu Regą. Na ziemi gryfickiej prowadzono wiele konfliktów i wojen.

17 Po tamtych czasach ostało się wiele utrzymanych w bardzo dobrym stanie zabytków, nie tylko na terenie samych Gryfic. Są to np. Brama Kamienna i Wysoka, Baszta Prochowa, Kościół Wniebowzięcia NMP, Kaplica Cmentarna pw. św.Jerzego i mury obronne. Czytelny jest średniowieczny szachownicowy układ urbanistyczny w obrysie zbliżonym do wrzeciona, oparty od strony wschodniej o rzekę Regę, z rynkiem w centralnej części. Gryfice miały trzy nazwy. Nazwy związane były zawsze z legendą o gryfiej górze, która jak mniemano znajdowała się niedaleko dworu nazwanego później Gryficami.

18 Baszta Prochowa kiedyś

19 I dziś

20 Brama Kamienna kiedyś

21 I dziś

22 Brama Wysoka kiedyś

23 I dziś

24 Park Miejski i wodospad kiedyś

25 I dziś

26 Kościół Neogotycki w Górzycy

27 Kościół Ryglowy w Świeszewie

28 Dwór Ryglowy w Trzygłowie

29 Baszta Prochowa z pierwszym żelbetonowym mostem w Gryficach w tle

30 W zakolu rzeki Regi został utworzony Park Miejski
W zakolu rzeki Regi został utworzony Park Miejski. Na powierzchni 26 hektarów napotykamy pięknie położony staw z wysepką oraz przystań kajakową. Całość zaliczana jest do ciekawszych miejsc urbanistycznych miasta. Spragnionych wypoczynku zaprasza się na długi spacer starą aleją lipową, Ciekawy akcent malowniczego krajobrazu stanowi Góra Straceń, z której to wierzchołka podziwiać można panoramę miasta i okolic. Dla podniesienie walorów miasta na rzecze Redze utworzono wodospad, który w zestawieniu  z historyczna zabudowa młyna jest urokliwym zakątkiem. Meandrująca rzeka bogata w wiele gatunków ryb przyciąga uwagę niejednego wędkarza. Dalej na południe w rejonie Smolęcina i Barkowa znajduje się sztuczny zbiornik – miejsce wypoczynku i spotkań wędkarzy.

31 Wodospad na błoniach a w tle Kościół Wniebowzięcia NMP

32 Młyn

33 Młyn z wodospadem

34 Młyn od strony mostu

35 Jedna z sezonowych atrakcji Gryfic – spływ kajakiem

36 Ciekawostką jest ,że również papież Jan Paweł II wraz ze swoimi uczniami przepłynął Regę od jej źródeł, aż do Bałtyku.

37 Gryfice – średniej wielkości miasto, które przyciąga turystów z wielu zakątków nie tylko województwa zach. pomorskiego ale także zza granicy. Jest to miasto żyjące swoim specyficznym, harmonijnym życiem. Każdy kto choć raz tu przyjedzie będzie z całą pewnością chciał wrócić to tego pięknego i tajemniczego miasta. Zwiedziłem wiele miast, ale żadne nie miało takiej atmosfery jak moje rodzinne Gryfice. Zapraszam serdecznie wszystkich, którzy chcą poznać to przepiękne miasto i jego okolice.

38 A oto galeria Gryfic i okolic

39 Panorama Gryfic zrobiona podczas lotu na paralotni

40

41

42

43

44 Cukrownia Gryfice

45 Gryfice z lotu ptaka

46

47

48

49

50

51

52

53 Stary cmentarz

54

55 KONIEC

56 Pokaz został stworzony za pomocą zdjęć wykonanych przez Rafała Opiekę
Pokaz został stworzony za pomocą zdjęć wykonanych przez Rafała Opiekę. Zdjęcia znajdują się na stronie: Reszta informacji znajduje się na oficjalnych stronach Gryfic m.in.


Pobierz ppt "Moje miasto, Moja mała ojczyzna"

Podobne prezentacje


Reklamy Google