Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OBYCZAJE AUSTRII.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OBYCZAJE AUSTRII."— Zapis prezentacji:

1 OBYCZAJE AUSTRII

2 Imponująca jest w Austrii ilość zachowanych do dziś obyczajów
Imponująca jest w Austrii ilość zachowanych do dziś obyczajów. Ludowe obrzędy odprawiane są przy szczególnych okazjach i podkreślają ważne momenty w życiu. Austriackie obyczaje są niezwykle różnorodne: barwne, spektakularne, nastrojowe, czasem dziwne lub komiczne. Jedną cechę mają wspólną: są kultywowane z wielką pieczołowitością i przekazywane następnym pokoleniom.

3 Obyczaje i tradycje Większość Austriaków wita się w formalny sposób, poprzez uścisk dłoni i pozdrowienie 'Gruss Gott' (szczęść Boże) lub 'Gruss dich' (bądź pozdrowiony). Żegnając się, wymieniają ponowny uścisk dłoni i mówią 'Auf Wiedersehen' (do widzenia). Starsi wiedeńscy mężczyźni mają w zwyczaju przy powitaniu całować kobietę w rękę lub mówić 'Kuss die Han' (całuję rączki). Do dobrego tonu należy otwieranie kobietom drzwi. Przed posiłkiem biesiadnicy wznoszą toast i życzą sobie 'Guten Appetit' (smacznego). Formalne tytuły, które są w powszechnym użyciu to 'Frau' (dla kobiety) i 'Herr' (dla mężczyzny).

4 Prawdopodobnie już Celtowie i Germanie zamieszkujący dzisiejsze tereny Austrii kultywowali pewne rytuały i obyczaje, do dziś zakorzenione w różnych regionach. Obyczaje często się pokrywały lub nawzajem przenikały.

5 Najwięcej obyczajów zachowało się na prowincji i na wsiach
Najwięcej obyczajów zachowało się na prowincji i na wsiach. Większość z nich powraca co roku o określonej porze, przy czym niektóre związane są ze świętami kościelnymi. Są również obyczaje regionalne: na płaskim wschodzie, na terenach uprawy wina rytualnie świętowane są dobre zbiory natomiast w zachodnich, górskich dolinach wielkim świętem jest uroczysty redyk.

6 Czasem obfitującym w obrzędy jest okres tuż przed chrześcijańskim Wielkim Postem: karnawałowe obyczaje wywodzą się zapewne z pogańskich obrzędów kultu płodności i demonów.

7 Słynny jest karnawałowy zwyczaj „ciągnięcia kloca” tzw. Blochziehen
Słynny jest karnawałowy zwyczaj „ciągnięcia kloca” tzw. Blochziehen. Kloc, czyli drzewo, przyozdabia się po ścięciu i wlecze przez miejscowość w otoczeniu demonicznych postaci.

8 W Wielki Czwartek, w tyrolskiej dolinie Brixental każdego roku odbywa się tzw. Antlassritt. Jest to wspomnienie zwycięstwa miejscowych chłopów nad szwedzką jazdą konną podczas wojny trzydziestoletniej. W Austrii nie święci się jajek, za to ulubioną zabawą wielkanocną jest tłuczenie pisanek. Dwa jajka uderza się bokami lub czubkami. Wygrywa ten, którego pisanka postaje nienaruszona. Do wielkich atrakcji Świąt należą jarmarki wielkanocne, na których można kupić pisanki i palemki.

9 Jednym z głównych zwyczajów jest ustawianie majowego drzewka
Jednym z głównych zwyczajów jest ustawianie majowego drzewka. Rozpoczyna go ścięcie, przyniesienie, przystrajanie, ustawienie i pilnowanie drzewka. Potem następują zabawne i sportowe zmagania, mające na celu porwanie drzewka z sąsiedniej wioski, która musi porwane drzewko „wykupić” za sporą ilość piwa. Teraz podczas uroczystej ceremonii ustawia się jedno takie drzewo w centralnym punkcie we wsi, natomiast dawniej stało ono prawie w każdym ogrodzie.

10 Szeroko rozpowszechniony jest zwyczaj zielonoświątkowych walk „Ranggeln“. Walki odbywają się w Tyrolu, Salzburgu, Karyntii i Styrii. Wyglądają jak zapasy na ringu. Zwycięża ten, kto pierwszy rozłoży przeciwnika na łopatki; walczy się boso, zawodnicy ubrani są w prostą, lnianą tunikę. Poza surowymi regułami zapasy są mimo wszystko formą zabawy.

11 W ostatnich latach w całej Austrii powrócił zwyczaj palenia stosów w dniu przesilenia dnia z nocą, który pochodzi z czasów przedchrześcijańskich. Zapalanie stosu symbolizuje potęgę słońca, jego płonięcie ma służyć zaklinaniu słonecznej mocy. Skok przez ognisko podobno przynosi szczęście zakochanym. Być może stąd pochodzi powiedzenie „Dla ciebie skoczę w ogień”.

12 Obyczaj zwany "Ruabnfeldln" („buraczane pola“) jednoznacznie wiąże się z życiem chłopów. W ostatnią niedzielę października w Gößl nad jeziorem Grundsee dzieci pieką ziemniaki w tłuszczu na ognisku. W tym czasie dorośli raczą się herbatą z wódką.

13 Bale są głęboko zakorzenione w austriackiej kulturze
Bale są głęboko zakorzenione w austriackiej kulturze. W styczniu i lutym każdego roku, w czasie karnawału, bale odbywają się w niemal każdy weekend w różnych miejscach Wiednia. Można na nich tańczyć między innymi foxtrota, jive'a oraz oczywiście walca. Najbardziej znane bale to: Viennese Opernball, Philharmonic Ball, Imperial Ball, Flower Ball, Life Ball.

14 W Wiedniu organizuje się również muzyczny festiwal wielkanocny -Osterklang - na którym prezentowane są utwory muzyki pasyjnej i kontemplacyjnej od baroku po czasy współczesne.

15 W regionach alpejskich Krampus jest przedstawiany jako towarzysz świętego Mikołaja, który pełni jego anty-rolę; zamiast dawać prezenty grzecznym dzieciom karci te niegrzeczne. Tradycyjnie, młodzi mężczyźni przebierają się za Krampusa w pierwszych dwóch tygodniach grudnia i włóczą się po ulicach strasząc dzieci i kobiety zardzewiałymi łańcuchami i dzwonkami. Na niektórych wiejskich terenach tradycja obejmuje również chłostanie rózgami, szczególnie młodych dziewczyn.

16 Koniec Dziękujemy za uwagę! Karolina Piesta Karolina Wójcik


Pobierz ppt "OBYCZAJE AUSTRII."

Podobne prezentacje


Reklamy Google