Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zróbmy sobie latawiec Prezentacja opracowana w ramach projektu ” Na skrzydłach wiatru”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zróbmy sobie latawiec Prezentacja opracowana w ramach projektu ” Na skrzydłach wiatru”"— Zapis prezentacji:

1 Zróbmy sobie latawiec Prezentacja opracowana w ramach projektu ” Na skrzydłach wiatru”

2 Przepis na latawiec 2 proste, drewniane patyki (najlepiej listwy)
Cienki sznurek (może być żyłka, tasiemka itp.) Taśma klejąca, mocny klej, klej w sprayu Duży arkusz papieru lub bibuła Piłka Nóż (ewentualnie pilnik) Nożyczki Flamastry lub farbki (jeśli biały papier)

3

4 Przepis na latawiec

5 Krok 1 Przytnij listewki do odpowiedniej długości. Krótsza z nich powinna być o długości 3/4 dłuższej.

6 Krok 2 Kilka milimetrów od końców listw wytnij wgłębienia. Będą one służyły do poprowadzenia przez nie sznurka.

7 Krok 3 Wyznacz dokładny środek każdej z listew i zwiąż je ze sobą tasiemką na kształt krzyża (pod kątem 90 stopni). Krótsza listwa powinna znajdować się na wysokości około 2/3 dłuższej listewki.

8 Krok 4 Wiązanie wzmocnij za pomocą kleju. Pamiętaj, że musi być zachowany dokładny kąt 90 stopni - inaczej latawiec nie będzie latał.

9 Krok 5 Otocz latawiec dookoła sznurkiem, obwiązując go dookoła każdego wgłębienia. Sznurek powinien być naprężony jednak bez przesady. Zbyt mocne naprężenie może wygiąć listewki co spowoduje, że nasz latawiec nie poleci. Konstrukcja latawca jest gotowa.

10 Krok 6 Konstrukcję latawca kładziemy na papierze (bibule). Obrysowujemy latawiec dookoła, wzdłuż linii sznurka - od tej linii zachowujemy odstęp około 3 cm. Te 3 cm będą nam potrzebne, aby zagiąć papier i przymocować go do konstrukcji latawca.

11 Krok 7 Wycinamy szkic z papieru.

12 Krok 8 Kilka kropel kleju dajemy na górne i boczne rogi konstrukcji. Odwracamy szkielet, tak aby punkty z klejem były skierowane ku ziemi i kładziemy go na papierze, w odpowiedniej pozycji. Klej ten będzie pomagał utrzymać papier w odpowiedniej pozycji. Czekamy aż klej zaschnie.

13 Krok 9 Zaginamy do środka paski papieru wychodzące poza ramy konstrukcji (wzdłuż sznurków). Po zagięciu przyklejamy je do papieru znajdującego się już w środku ramy. Możemy przykleić to taśmą klejącą jednak najlepszy jest klej w spray-u ze względu na jego lekkość.

14 Krok 10 Utnij kawałek sznurka (o długości latawca). Jeden koniec przywiąż do skrzyżowania listewek na szczycie latawca a drugi poniżej środkowego skrzyżowania listewek (tak aby skrzyżowanie było dokładnie pośrodku mocowań sznurka). Sznurek powinien swobodnie zwisać.

15 Krok 11 Utnij drugi kawałek sznurka – również o długości latawca. Przywiąż go do bocznych rogów latawca. Sznurek ten również nie powinien być napięty. Powinien swobodnie zwisać.

16 Krok 12 Po podniesieniu latawca do góry obydwa sznurki powinny się krzyżować ze sobą na tej samej wysokości.

17 Krok 13 Utnij bardzo długi kawałek sznurka. Będzie on potrzeby do puszczania latawca. Jego koniec przywiąż (zrób luźną pętelkę) do obydwu sznurków zamocowanych na konstrukcji w punkcie ich skrzyżowania. Mocowanie tego sznurka nie powinno być mocne. Sznurek ten powinien swobodnie się przesuwać. Będzie to umożliwiało sterowanie latawcem.

18 Krok 14 Jak już latawiec jest gotowy możemy go pomalować farbkami, flamastrami. Wszystko zależy od naszej fantazji.

19

20 Latwce w naszej szkole

21 O nas Jesteśmy uczniami Publicznego Gimnazjum w Białopolu. Uczestniczymy w projekcie „Na skrzydłach wiatru”, realizowanym przez Pro Futuro Stowarzyszenie na Rzecz Inicjatyw Lokalnych w ramach programu „Równać Szanse”, finansowanym przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

22 Jest nas 25-ro : 23 dziewczyny i 2 chłopców
Jest nas 25-ro : 23 dziewczyny i 2 chłopców. Jesteśmy podzieleni na grupy internetowych kronikarzy, modelarską i redakcyjno-promocyjną. Rozwijamy nasze zainteresowania, realizujemy swoje pasje, wspólnie uczymy się i bawimy. Chcemy pokazać piękno kolorowego świata latawców, które kojarzą się nam z wolnością, radością, szczęściem i zabawą.

23 Grupa modelarska zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem latawców
Grupa modelarska zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem latawców. Wcześniej wybierają odpowiednie listewki i przygotowują inne potrzebne im przybory i materiały.

24 Grupa ta spotyka się po lekcjach, aby na podstawie pewnych kroków stworzyć wspaniały, kolorowy latawiec. Przy dobrym przygotowaniu do pracy zrobienie takiego latawca nie jest bardzo pracochłonne.

25 Uczniowie wycinają części potrzebne do wykonania latawca.
Dobierają odpowiednie kolory, aby latawiec był piękny.

26 Mierzą materiały, a następnie dopasowują je do wcześniej przygotowanego szkieletu

27 Następnie łączą materiał, aby powstał latawiec o danym kształcie i barwach

28 Uczniowie wraz z opiekunem grupy wybierają się na łąkę, by tam podziwiać swoje dzieła.

29 Nasze latawce świetnie prezentują się na niebie
Nasze latawce świetnie prezentują się na niebie. Wszyscy podziwiają je z zachwytem.

30 Festiwale latawcowe w Polsce

31 Polski Związek Sportów Latawcowych
Powstał w lutym 2006 roku w Gąsawie. Podstawowymi celami działalności stowarzyszenia są: prowadzenie działalności w poszczególnych rodzajach dyscyplin latawcowych oraz lotniczych i organizowanie rekreacji związanej z lotnictwem, krzewienie wśród dzieci i młodzieży zdrowego tryby życia, organizacja oraz  popularyzacja turystyki i rekreacji latawcowej i lotniczej, poszerzanie wiedzy i umiejętności Członków Stowarzyszenia z dziedziny modelarstwa lotniczego i lotnictwa.

32 X Międzynarodowy Festiwal Latawców
W dniach lipca 2010 roku w Darłówku i od 27 lipca do 1 sierpnia w Kadynach odbył się największy w Polsce festiwal latawcowy organizowany przez Polski Związek Sportów Latawcowych i firmę IKAR. Podczas festiwalu odbyły się pokazy latawców jednolinowych gigantów nawet do 30 m długości, latawców sterowanych, trikowych jak i pociągowych.

33 XI Międzynarodowy Festiwal Latawców Łeba 2011
Uczestnicy festiwalu przybyli 8 lipca. Kolejnego dnia odbyły się loty latawców. Zostało przeprowadzone także darmowe szkolenie w pilotażu latawcami trikowymi. Oficjalne otwarcie festiwalu było połączone z otwarciem wystawy zdjęć fotografii lotniczej

34 Prezentacja multimedialna została wykonana przez grupę redakcyjno-promocyjną :
Nina Domańska Kinga Czerniakiewicz Angelika Gałczyńska Agata Kramek


Pobierz ppt "Zróbmy sobie latawiec Prezentacja opracowana w ramach projektu ” Na skrzydłach wiatru”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google