Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Andrzejki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Andrzejki."— Zapis prezentacji:

1 Andrzejki

2 Święty Andrzej jest patronem Szkocji, i tamże 30 listopada, czyli dzień świętego Andrzeja jest świętem narodowym (w odróżnieniu od przyjętego w Polsce zwyczaju, obchodzenia andrzejek w "wigilię" św. Andrzeja, czyli 29 listopada).

3 Wywodzące się ze Szkocji zwyczaje świętowania tzw
Wywodzące się ze Szkocji zwyczaje świętowania tzw. Andrzejek rozpowszechnione są w całej europie i w większości mają one związek z tradycyjnymi przesądami oraz wróżbami o tematyce matrymonialnej.

4 Wróżby andrzejkowe przeznaczone były głównie dla dziewcząt (odpowiednikiem dla chłopców, były katarzynki), choć od jakiegoś czasu przyjęło się, że w wieczór 29 listopada wróżą wszyscy).

5 Istnieje wiele wróżb Andrzejkowych
Istnieje wiele wróżb Andrzejkowych. Dzwiewczęta, aby dowiedzieć sie czy dane im będzie wyjść wkrótce za mąż, rzucają butem w drzwi. Jeśli czubek buta skierowany będzie do wyjścia, oznacza to, że stanie się to szybko.

6 A oto kilka wróżb andrzejkowych:

7 Aby rozjaśnić nieco sytuację swojej przyszłości, dziewczyna powinna obrać jabłko nożem, tak aby obierana skórka była jak najdłuższa, bez jej przerywania. Następnie, taką obierkę rzuca się przez ramię, do tyłu. Kształt w jaki się ułoży stanowi podpowiedź co do pierwszej litery przyszłego narzeczonego.

8 Najpopularniejszą wróżbą Andrzejkową w Polsce jest lanie wosku przez dziurkę w kluczu do zimnej wody. Uzyskany w ten sposób kształt, rzucając cień z płomienia świecy na ścianę, daje pole do popisu naszej wyobraźni.

9 Lanie wosku to klasyka wróżb andrzejkowych, lecz czasami warto urozmaicić coroczne zabawy. Dopatrywać się fantazyjnych kształtów można nie tylko w stygnącym wosku, ale w ścinających się białkach jajek. Aby dokonać wróżby przy pomocy jajek, należy do naczynia z gorącą wodą wlewać płynne białko uzyskane z jajka. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku lania wosku, uzyskujemy kształt, który stawia zadanie interpretacyjne naszej wyobraźni. Tylko uwaga! Jeśli białko opadnie na dno naczynia, skutkować to może niespełnieniem się wróżby.

10 Do pojemnika wkładamy igły (lub szpilki) w liczbie 'znaczącej': 7 lub 13 sztuk. Pojemniczkiem potrząsamy chwilkę, a następnie wysypujemy na stół lub obrus. I jak zwykle podczas andrzejkowych wróżb, poszukujemy wskazówki odnośnie naszej miłosnej przyszłości - możemy interpretować uzyskane kształty, podobnie jak w przypadku lania wosku, możemy poszukiwać kształtów liter, naprowadzających dziewczęta na imię przyszłego narzeczonego (może to być pierwsza litera, lub inna, wybijająca się, akcentowana). Rozkład i bliskość poszczególnych igiełek także może dać nam sugestię odnośnie naszych relacji z bliższymi i dalszymi znajomymi. Jeśli igły upadną ciasno, blisko siebie - to znaczy, że nasze relacje ze znajomymi są bardzo zażyłe, natomiast jeśli igły rozsypią się luźno, to i może nam podpowiadać rozluźnienie się związków z naszym środowiskiem, co warto przemyśleć i poszukać ewentualnej przyczyny. Igła najbardziej środkowa, powinna nam wyznaczać punkt orientacyjny, w którym znajdujemy się my sami, w relacji z innymi.

11 Przygotował Kamil kowalski

12 Do tego rodzaju wróżenia potrzebujemy szpileczek, lub igieł do szycia, pojemnika na wodę (średniej wielkości), oraz tłuszcz, który umożliwi szpileczkom utrzymanie się na powierzchni (jeśli będzie im to przeznaczone). Wróżbę możemy przeprowadzić w wersji indywidualnej, czyli aby poznać nasze przyszłe relacje z osobą, z którą wiążemy pewne nadzieje. Po nasmarowaniu dwóch igiełek tłuszczem (masło, olej itp.) Umieszczamy je lekko na powierzchni wody. Jedna powinna być nieco większa, i zwykle jej zachowanie przypisuje się postaci mężczyzny, natomiast mniejsza symbolizuje kobietę. Jeśli obie szpileczki pływają, oznacza to, że nasze nadzieje mają dużą szansę na spełnienie. Zatonięcie jednej ze szpilek może wskazywać na zakończenie znajomości w przyszłości, wskazując jednocześnie stronę mogącą stanowić przyczynę takiego potoczenia się wydarzeń. Jeśli igiełki zetkną się razem, oznaczać to może oczywiście relacje jak najbardziej bliskie i pozytywne, niemniej jeśli ostrza będą skierowane w odwrotną stronę, sugeruje to na pewną różnicę charakterów, która może owocować pewnymi spięciami i trudnościami, natomiast oczywiście nie przekreśla wspólnej przyszłości. Ostrza igieł skierowane w tym samym kierunku podpowiadają na zgodność charakterów i zainteresowań


Pobierz ppt "Andrzejki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google