Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Motyw człowieka. Człowiek współczesny poszukuje nowych dróg, nowych wartości, wzorów i postaw, które wskażą mu jak postępować, jak żyć. Jest słaby, mały,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Motyw człowieka. Człowiek współczesny poszukuje nowych dróg, nowych wartości, wzorów i postaw, które wskażą mu jak postępować, jak żyć. Jest słaby, mały,"— Zapis prezentacji:

1 Motyw człowieka

2 Człowiek współczesny poszukuje nowych dróg, nowych wartości, wzorów i postaw, które wskażą mu jak postępować, jak żyć. Jest słaby, mały, bezradny i zagubiony. Ma ambitne plany i dążenia, ale trudno jest mu je zrealizować. Rzeczywistość, która go otacza, często obojętna jest wobec jego klęsk. Człowiek współczesny w sztuce

3 Człowiek Biblijny Biblia głosi, że człowieka stworzył Bóg na swoje podobieństwo i tchną w niego tchnienie życia w skutek czego człowiek stał się istotą żywą

4 Człowieka szczęśliwego Motyw człowieka szczęśliwego jest często poruszany i literaturze i filozofii. W każdej książce można doszukać się kilku wątków nawiązujących do szczęścia. Już w jednym z najstarszych arcydzieł literatury światowej, którym jest Biblia, autor natchniony nawiązuje do tego stanu. W Księdze Rodzaju (Genesis) opisane jest jak Bóg bezpośrednio po stworzeniu człowieka obdarzył go szczęściem.

5 Człowiek wykształcony Wszyscy powinniśmy być dokładni. Nie powinniśmy robić różnych rzeczy po łebkach, niedokładnie. Czasami jednak niektóre prace nudzą nam się. Nie potrafimy skupić się na czymś jednym, konkretnym, na dłużej. Wolimy więc zajmować się różnymi pracami – poświęcać kilka chwil na każdą z nich, niż przez cały czas na jednej.

6 Człowiek Roztargniony-Niefortunny Doskonałym przykładem człowieka niefortunnego jest bohater film pt: Obywatel Piszczyk Główny bohater jest kompletnie nierozgarnięty w związku z tym nić a nic mu nie wychodzi, przez co ląduje w więzieniu jednak na zakończenie filmy można wysnuć że raczej do niego wróci.

7 Człowiek Zakochany Jeżeli miłość można zmierzyć poświęceniem i oddaniem to przykład Romea i Julii Williama Szekspira ich bezgranicznej miłości do siebie jest idealnym określeniem człowieka kochającego. Romeo oddał życie bo nie potrafił żyć bez ukochanej Julii.

8 Ż ywot człowieka poczciwego" Mikołaja Reja to opis człowieka radosnego i podporz ą dkowanego naturze. szlachcica – ziemianina, któremu gospodarowanie zapewnia dostatek i jest źródłem wielu radości i satysfakcji. Życie ziemianina jest podporządkowane naturalnym zasadom i każdej porze roku - wiośnie, latu, jesieni i zimie odpowiada pewien etap życia - dzieciństwo, młodość, wiek dojrzały i starość.

9 Jan Kochanowski o człowieku z wadami Poeta pisał o ludziach krytykując ich wady. Pijaństwo wyśmiewał we fraszce Nagrobek

10 Człowiek samotny Literacki, antyczny samotnik to tytułowa bohaterka Antygona Sofoklesa. Ma utrwalony system wartości. Dokonuje wyboru między racjami, z których obie są ważne ale i sprzeczne. Wierna prawu boskiemu, czuje się zobowiązana do uczczenia zwłok brata.

11 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Autor: Maciej Myszura Klasa : 1 li Zespół Szkół Zawodowych nr 5 im. ks. St. Staszica


Pobierz ppt "Motyw człowieka. Człowiek współczesny poszukuje nowych dróg, nowych wartości, wzorów i postaw, które wskażą mu jak postępować, jak żyć. Jest słaby, mały,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google