Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja z matematyki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja z matematyki"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja z matematyki
Wykonała Maria Kicińska

2 Zagadnienia matematyczne
Jednomiany to wyrażenia, które są pojedynczymi liczbami, literami lub iloczynami liczb i liter, np. 3x, 5y, z, -3, itd. Jeśli wraz ze wzrostem jednej wielkości druga wielkość rośnie tyle samo razy, to mówimy, że wielkości te są wprost proporcjonalne np. Obwód kwadratu jest wprost proporcjonalny do długości boku kwadratu, ponieważ iloraz obwodu do długości boku jest stały: y=a*x, gdzie x jest różne od 0 oraz a jest różne od zera. System miar i wag Sumerów to jednostki, którymi posługiwano się w Mezopotamii np. Najmniejszą jednostką długości był palec, większą dłoń - cztery palce, stopa łokieć na końcu łokieć - siedem dłoni. Odległość między miastami określano w ilości dni potrzebnych do jej przebycia. Jednostką wagi natomiast był talent - ok. 30kg.

3 Cyfry Cyfry indyjskie Większość pozycyjnych dziesiętnych systemów liczbowych na świecie pochodzi z Indii, gdzie narodziła się koncepcja numerologii pozycyjnej. Cyfry indyjskie znane są w kulturze zachodniej jako cyfry arabskie, gdyż Arabowie rozprzestrzenili je w Europie w średniowieczu. Nowożytny Dewanagari Cyfry arabskie Wymowa liczebnika w Sanskrycie (rdzeń) śūnya (शून्य) 1 éka (एक) 2 dvi (द्वि) 3 tri (त्रि) 4 catúr (चतुर्) 5 pañca (पञ्च) 6 ṣáṣ (षष्) 7 saptá (सप्त) 8 aṣṭá (अष्ट) 9 náva (नव)

4 Cyfry Cd I V X L C D M 1 5 10 50 100 500 1000 Cyfry rzymskie
Kształt znaków etruskich wziął się od dawnej metody oznaczania liczb pionowymi nacięciami na kawałkach drewna. W starożytności często wykonywano w ten sposób rejestry, spisy i rachunki przedstawiające liczbę jakichś towarów (czasem przybierało to formę długich lasek pokrytych setkami kresek), a system taki jeszcze w XIX w. n.e. był używany przez włoskich pasterzy do oznaczania liczebności swoich stad. Rzymianie stopniowo upraszczali te symbole i nadawali im formę podobnych do nich łacińskich liter. Pewne cyfry przechodziły dość skomplikowane zmiany i lepiej je pokazać niż opisywać, dlatego też zamieściłem dalej rysunki uzupełniające tą część tekstu. I V X L C D M 1 5 10 50 100 500 1000

5 Starożytny komputer W 1900 r. na dnie Morza Egejskiego odnaleziono enigmatyczne urządzenie, które jak się potem okazało, było zaawansowanym starożytnym mechanizmem, nazywanym przez niektórych „pierwszym komputerem” Według nowych ustaleń mechanizm mógł składać się aż z 70 części. Wskazówki ustalone na podstawie inskrypcji wskazują, że mogły odnosić się one do obliczania pozycji Merkurego, Wenus i Marsa, przy czym możliwe, że lista planet była znacznie dłuższa. Inną opinię zaprezentował Richard Sanders w artykule dla Science and Technology Magazine. Twierdzi on, że urządzenie służyło do wyznaczania długości geograficznej. Podobne mechaniczne rozwiązania nie pojawiły się w Europie do XVIII w.

6 Źródła elkosci_wprost_proporcjonalnych.html w=1280&bih=748&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=C1BR5piEnNRf5M :&imgrefurl= cyfry- rzymskie.html&docid=SqErsgCBv47fHM&itg=1&imgurl= 23rf.com/400wm/400/400/neokan/neokan1003/neokan / stare-zegara-z-cyfry- rzymskie.jpg&w=400&h=273&ei=IdaOT- CXIfLZ4QSg4fyKDw&zoom=1&iact=rc&dur=8&sig= &page=1&tbnh=117&tbnw=172&start=0&ndsp=26&ved=1t :429,r:25,s:0,i:118&tx=97&ty=50 komputer-z-antikythiry


Pobierz ppt "Prezentacja z matematyki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google