Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ciekawostki o liczbach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ciekawostki o liczbach"— Zapis prezentacji:

1 Ciekawostki o liczbach
Wykonały: Katarzyna Podobińska, Kinga Kuk, Justyna Grzesiak i Weronika Szura

2 Dziesięć Dziesięć jest najmniejszą liczbą dwucyfrową w dziesiątkowym systemie pozycyjnym. Dziesięć jest najmniejszą parzysta liczbą dwucyfrową. W dziesiątkowym systemie pozycyjnym dziesięć jednostek niższego rzędu składa się na jednostkę wyższego rzędu, np. dziesięć jedności to dziesięć, dziesięć dziesiątek to sto, dziesięć setek to tysiąc. Dziesięć jest liczbą złożona mająca cztery dzielniki: 1,2,5,10.

3 Jedenaście Jedenaście jest najmniejszą dwucyfrową liczbą pierwszą.
Jedenaście jest najmniejszą liczb dwucyfrową złażoną z takich samych cyfr. Pierwiastek dowolnego stopnia z liczby 11 jest liczbą niewymierną. Dowolna potęga liczby jedenaście kończy się zawsze jedynką.

4 Dwanaście Dwanaście jest najmniejszą liczbą złożona, która ma więcej niż cztery dzielniki. Dwanaście ma aż sześć dzielników:1,2,3,4,6,12. Iloczyn wszystkich dzielników liczby dwanaście jest równy sześcianowi tej liczby 1*2*3*4*6*12=123. Dwanaście to suma dwóch bliźniaczych liczb pierwszych:12=5+7. Dwanaście leży pomiędzy dwiema liczbami pierwszymi, 11 i 13.

5 Trzynaście Trzynaście jest drugą z kolei dwucyfrową liczbą pierwszą.
Trzynaście jest suma kwadratów dwóch najmniejszych liczb pierwszych:13=22+32. Trzynaście liczba powstała po przestawieniu cyfr maja także ,,przestawione’’ kwadraty: 13*13= *31=961 Pierwiastek dowolnego stopnia z liczby trzynaście jest liczba niewymienną Ułamek zwykły jest skracany o mianowniku trzynaście ma rozwinięcie dziesiętne nieskończone okresowe.

6 Czternaście Czternaście jest liczbą złożoną i ma cztery dzielniki:1,2,7,14. Czternaście jest równe iloczynowi swoich dzielników własnych: 14=1*2*7. Czternaście jest sumą kwadratów trzech kolejnych liczb naturalnych dodatnich: 14= Każda liczba podzielna przez czternaście jest parzysta i podzielna przez siedem. Siedmiokąt ma czternaście przekątnych. Graniastosłup siedmiokątny ma czternaście wierzchołków.

7 Piętnaście Piętnaście jest liczbą złożoną i ma cztery dzielniki: 1,3,5,15. Piętnaście jest równe iloczynowi swoich dzielników właściwych: 15=1*3*5. Graniastosłup pięciokątny ma piętnaście krawędzi. Piętnaście minut to kwadrans. Piętnaście sztuk to mendel. Pierwiastek dowolnego stopnia z liczby piętnaście jest liczbą niewymierną.

8 Szesnaście Szesnaście jest liczbą złożoną i ma pięć dzielników: 1,2,4,8,16. Szesnaście jest równe sumie kolejnych liczb naturalnych nieparzystych:16= Szesnaście można zapisać w postaci kwadratu liczby cztery lub czwartej potęgi liczby dwa:16=42,16=24. Szesnaście jest liczba równą różnicy kwadratów dwóch kolejnych liczb pierwszych:16=52-32. Iloczyn dzielników właściwych liczby szesnaście jest równy szóstej potędze liczby dwa:1*2*4*8=26.

9 Siedemnaście Siedemnaście jest siódmą z kolei liczbą pierwszą.
Siedemnaście jest sumą czterech kolejnych liczb: 17= Siedemnaście można zapisać jako sumę potęg dwóch najmniejszych liczb pierwszych: 17=23+32 Siedemnaście jest największą liczbą dwucyfrową, którą można zapisać w postaci sumy dwóch różnych liczb jednocyfrowych: 17=8+9. Siedemnaście jest liczbą o jeden większą od czwartej potęgi liczby dwa: 17=24+1.

10 Bibliografia Małgorzata Rucińska –Wrzesińska Ciekawostki o liczbach Matematyka w Szkole nr 10/2009 Szczepan Jeleński, Lilavati , WSiP , Warszawa 1992 Praca zbiorowa, Encyklopedia Szkolna. Matematyka, WSiP, Warszawa 1997


Pobierz ppt "Ciekawostki o liczbach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google