Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JAK POWSTAŁ WĘGIEL KAMIENNY?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JAK POWSTAŁ WĘGIEL KAMIENNY?"— Zapis prezentacji:

1 JAK POWSTAŁ WĘGIEL KAMIENNY?
Historia kopalnych paprotników

2 Paprotniki kopalne żyły przed 300 milionami lat w tzw
Paprotniki kopalne żyły przed 300 milionami lat w tzw. okresie węglowym - karbonie. Miały postać drzewiastą. Występowały na terenach bagiennych w klimacie wilgotnym, ciepłym. Z obumarłych szczątków tworzyły złoża torfu, a następnie węgiel kamienny.

3 Do kopalnych paprotników należą Lepidodendrony, Sigilarie i Kalamity.
W dzisiejszych czasach paprotniki nie odgrywają znaczącej roli w różnych biocenozach. Jednak przed laty w okresie karbońskim, były one rozpowszechnione jako ogromne formy drzewiaste i właśnie dzięki nim posiadamy potrzebny surowiec - węgiel.

4

5 Szczątki paproci drzewiastych, żyjących przed milionami lat, pochłonięte zostały przez bagna, tworząc powłokę, która pod naporem kolejnych warstw osadów stopniowo została sprasowana. Po usunięciu tlenu, powstał torf. W wyniku dalszego kolejno odkładających się osadów na warstwy torfu dochodzi do pozbycia się resztek tlenu co za tym idzie przekształcenia się torfu w węgiel brunatny a następnie w kamienny.

6 Las karboński

7 Paprotniki kopalne

8 PAPROTNIKI KOPALNE występowały w karbonie – rosły do 40m wysokości Widłaki : ·         lepidodendrony ·         sigilaria Skrzypy: ·         kalamity Paprocie ·         paprocie karbońskie

9 Źródła: http://geotrzebinia. republika. pl/cgt/florakarb/flora
Źródła: Autorzy prezentacji: Maria Bujak kl.VD Weronika Czerniawska kl.VD Klaudia Hołubiec kl.VD


Pobierz ppt "JAK POWSTAŁ WĘGIEL KAMIENNY?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google