Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia kopalnych paprotników Do kopalnych paprotników należą Lepidodendrony, Sigilarie i Kalamity. W dzisiejszych czasach paprotniki nie odgrywają

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia kopalnych paprotników Do kopalnych paprotników należą Lepidodendrony, Sigilarie i Kalamity. W dzisiejszych czasach paprotniki nie odgrywają"— Zapis prezentacji:

1

2 Historia kopalnych paprotników

3

4 Do kopalnych paprotników należą Lepidodendrony, Sigilarie i Kalamity. W dzisiejszych czasach paprotniki nie odgrywają znaczącej roli w różnych biocenozach. Jednak przed laty w okresie karbońskim, były one rozpowszechnione jako ogromne formy drzewiaste i właśnie dzięki nim posiadamy potrzebny surowiec - węgiel.

5

6 Szczątki paproci drzewiastych, żyjących przed milionami lat, pochłonięte zostały przez bagna, tworząc powłokę, która pod naporem kolejnych warstw osadów stopniowo została sprasowana. Po usunięciu tlenu, powstał torf. W wyniku dalszego kolejno odkładających się osadów na warstwy torfu dochodzi do pozbycia się resztek tlenu co za tym idzie przekształcenia się torfu w węgiel brunatny a następnie w kamienny.

7

8

9 PAPROTNIKI KOPALNE występowały w karbonie – rosły do 40m wysokości Widłaki : lepidodendrony sigilaria Skrzypy: kalamity Paprocie paprocie karbońskie

10


Pobierz ppt "Historia kopalnych paprotników Do kopalnych paprotników należą Lepidodendrony, Sigilarie i Kalamity. W dzisiejszych czasach paprotniki nie odgrywają"

Podobne prezentacje


Reklamy Google