Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kurs komputerowy dla słuchaczy Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Zajęcia pierwsze Wprowadzenie do obsługi komputera Organizator: Studenckie Koło Naukowe.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kurs komputerowy dla słuchaczy Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Zajęcia pierwsze Wprowadzenie do obsługi komputera Organizator: Studenckie Koło Naukowe."— Zapis prezentacji:

1 Kurs komputerowy dla słuchaczy Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Zajęcia pierwsze Wprowadzenie do obsługi komputera Organizator: Studenckie Koło Naukowe Bibliotekoznawców Uniwersytetu Łódzkiego

2 Historia komputerów Narodziny komputera przypadają na lata 40. XX wieku, Narodziny komputera przypadają na lata 40. XX wieku, W 1963 roku Douglas Engelbart opracowuje mysz, W 1963 roku Douglas Engelbart opracowuje mysz, w 1978 roku pojawiają się pierwsze komputery domowe firmy Atari, w 1978 roku pojawiają się pierwsze komputery domowe firmy Atari, 1985 roku firma Microsoft tworzy system Windows 1985 roku firma Microsoft tworzy system Windows 1989 powstaje World Wide Web (współczesny internet) 1989 powstaje World Wide Web (współczesny internet) Rozwój komputerów osobistych Rozwój komputerów osobistych Pojawienie się alternatywnych zastosowań komputerów (np. laptopów, palmtopów) Pojawienie się alternatywnych zastosowań komputerów (np. laptopów, palmtopów)

3 Budowa komputera Cztery elementy niezbędne do sprawnej pracy komputera: Płyta główna – do niej podłączone są wszystkie elementy komputera, np. procesor, pamięć, dysk twardy, czy napęd.

4 Budowa komputera Cztery elementy niezbędne do sprawnej pracy komputera: Procesor – wykonuje wszystkie konieczne obliczenia, koordynuje pracę komputera. Źródło: www.svop.sk

5 Budowa komputera Cztery elementy niezbędne do sprawnej pracy komputera: Pamięć – w niej przechowywany jest sam program i bieżące wyniki obliczeń; z wyglądu przypomina kartę.

6 Budowa komputera Cztery elementy niezbędne do sprawnej pracy komputera: Urządzenia wejścia i wyjścia – wszystkie te, które dają nam możliwość komunikacji z komputerem, np. monitor.

7 Inne urządzenia wejścia i wyjścia, ułatwiające nam pracę na komputerze: Klawiatura, pozwala na wprowadzanie tekstu do komputera, a także wydawanie poleceń (np. klawiszem Enter)

8 Inne urządzenia wejścia i wyjścia, ułatwiające nam pracę na komputerze: Mysz, która zrewo- lucjonizowała współ- czesne komputery, zapewniająca prostą i intuicyjną komu- nikację. I wydawa- nie poleceń.

9 Inne urządzenia wejścia i wyjścia, ułatwiające nam pracę na komputerze: Głośniki, umożliwiają słuchanie muzyki, czy oglądanie filmów.

10 Inne urządzenia wejścia i wyjścia, ułatwiające nam pracę na komputerze: www.foto-bogutti.pl Drukarka, publikująca dokumenty po kliknięciu przyciskiem myszki.

11 Uruchamianie komputera Aby włączyć komputer, wystarczy wcisnąć jeden przycisk na obudowie komputera Przycisk ten oznaczony jest specjalnym znakiem. Opodal przycisku uruchamiającego komputer znajduje się drugi, który uruchamia go ponownie, gdy przestanie odpowiadać na nasze polecenia, reagować na klikanie itp. Po jego naciśnięciu komputer uruchomi się ponownie, sprawdzi błędy i wszystko powinno działać. Przycisk Reset powinien być używany wyłącznie wtedy, gdy komputer przestanie odpowiadać na nasze polecenia. Jego użycie spowoduje ponowny rozruch komputera

12 Pierwsze uruchomienie komputera Uruchomienie przyciskiem na obudowie Uruchomienie przyciskiem na obudowie Zalogowanie się Zalogowanie się Pojawienie się pulpitu Pojawienie się pulpitu Na ekranie, zwanym ekranem logowania możemy wybrać profil. Kiedy nie wiemy który, najlepiej wybrać profil Gościa. Wybór profilu ułatwi nam pracę na komputerze, a komputerowi pozwoli zapamiętać nasze ustawienia. W tym miejscu możemy również wyłączyć komputer.

13 Pierwsze uruchomienie komputera Czym jest pulpit? Czym jest pulpit? Z jakich elementów składa się pulpit? Z jakich elementów składa się pulpit? Swoją funkcjonalnością pulpit możemy przyrównać do biurka, które możemy dostosować do naszych potrzeb. Możemy zapisywać na nim nasze dokumenty i łatwo nimi operować. Na pulpicie znajdują się również użyteczne katalogi – Mój komputer, Moje dokumenty, czy Kosz.

14 Praca na komputerze Jak wydawać polecenia? Jak wydawać polecenia? Jak wykonać proste czynności? Jak wykonać proste czynności? Podstawowe pojęcia Podstawowe pojęcia W menu, które uruchamiamy klikając na widoczny zielony przycisk Start widoczne są użyteczne programy. W zakładce Wszystkie programy odnajdziemy programy: Kalkulator, Pasjans itp. Na pasku zadań znajdować się będą programy, w których będziemy pracować. Zegar

15 Praca z programem Jak uruchomić edytor tekstu? Jak uruchomić edytor tekstu? Jak zapisać nasz dokument? Jak zapisać nasz dokument? Okienka Okienka Te trzy przyciski w prawej górnej części okna posiada każdy program. Jeżeli klikniemy na pierwszy, program schowa się do paska. Jeżeli klikniemy na środkowy, program powiększy się do rozmiaru całego ekranu. Kliknięcie trzeciego przycisku spowoduje zamknięcie programu Za pomocą paska narzędzi (opcje Plik, Edycja, Format...) możemy zapisać nasz plik, zmienić wielkość liter itp. Rozmiar okna możemy zmieniać rozszerzając jego boki myszką

16 Praca na komputerze Co to znaczy kliknąć? Co to znaczy kliknąć? Lewy i prawy przycisk myszy Lewy i prawy przycisk myszy Dwukrotne kliknięcie Dwukrotne kliknięcie Źródło : twojepc.pl Lewy przycisk myszy służy do wskazywania, pojedyncze kliknięcie (naciśnięcie) odpowiada za wybór danego pliku (dokumentu). Jeżeli chcemy uruchomić dany program, a mamy problemy ze sprawnym używaniem, możemy kliknąć na niego, a potem nacisnąć klawisz Enter (na klawiaturze). Prawy przycisk myszy wywołuje podręczne menu. W nim możemy wybrać, co dokładnie zrobić z plikiem (kasowanie, kopiowanie, sprawdzanie wielkości) Dwukrotne kliknięcie oznacza szybkie naciśnięcie lewego przycisku. W ten sposób otwieramy dokumenty

17 Własna tapeta na pulpicie Czym jest tapeta na pulpicie Czym jest tapeta na pulpicie Gdzie zmienia się tapetę na pulpicie? Gdzie zmienia się tapetę na pulpicie? Jak ustawić jako tapetę własne zdjęcie? Jak ustawić jako tapetę własne zdjęcie? Krok pierwszy: przygotowujemy plik graficzny, który chcemy umieścić na pulpicie. Nasz nazywa się Kwiatek. To, że jest to obraz (plik graficzny) możemy poznać po charakterystycznej ikonie.

18 Własna tapeta na pulpicie Krok drugi: Klikamy w wolnym miejscu na pulpicie prawym przyciskiem myszy i z menu, które się pojawi wybieramy opcję Właściwości.

19 Własna tapeta na pulpicie Krok trzeci: pojawia się okienko Właściwości. Aby zmienić tapetę, wybieramy zakładkę Pulpit.

20 Własna tapeta na pulpicie Krok czwarty: W zakładce Pulpit klikamy na przycisk Przeglądaj…, aby wybrać własny obraz tapety. W liście przesuwanej obok możemy również wybrać plik tapety dostarczonej wraz z komputerem.

21 Własna tapeta na pulpicie Krok piąty: klikamy na strzałkę menu rozwijalnego (tak jak na rysunku) i z listy wybieramy Pulpit, aby przejrzeć zawartość pulpitu

22 Własna tapeta na pulpicie Krok szósty: wybieramy Pulpit. W oknie odszukujemy odnajdujemy plik Kwiatek. Klikamy na niego dwukrotnie lewym przyciskiem myszy.

23 Własna tapeta na pulpicie Krok siódmy: plik został wgrany. Teraz wystarczy tylko zaakceptować naszą decyzję i kliknąć Ok. Po chwili obraz pojawi się na naszym spersonalizowanym już, pulpicie.

24 Wyłączanie komputera Aby wyłączyć komputer, wchodzimy do menu Start i klikamy przycisk Wyłącz komputer. Pojawi się okienko, z którego wybieramy właściwy dla wyłączenia przycisk.

25 W razie pytań w sprawie kursu prosimy o kontakt poprzez adres e-mailowy naszego czasopisma: nieczytelna_sygnatura@wp.pl Materiały z zajęć dostępne są na stronie internetowej kursu: www.bibliotekoznawcy.uni.lodz.pl/kurs/


Pobierz ppt "Kurs komputerowy dla słuchaczy Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Zajęcia pierwsze Wprowadzenie do obsługi komputera Organizator: Studenckie Koło Naukowe."

Podobne prezentacje


Reklamy Google